Výchova dítěte k zodpovědnosti a chyby, které dělají někteří rodiče

Nezodpovědnost, to jedna z hodně špatných vlastností. Ale často nás sice hodně zaskočí, ale na druhou stranu svojí výchovou můžeme způsobit, že nezodpovědné chování vypěstujeme u svých dětí. Neustále děti za všechno omlouváme a děláme za ně, až toho začneme mít dost. Jenže v tom momentě je již na výchovu k zodpovědnosti většinou pozdě. Své o tom ví i naše čtenářka Jitka.

výchova dětí, zodpovědnost, rodina, rodiče

Dokonalá výchova

"Mému synovi bude třicet let, stále bydlí se mnou a nikde nepracuje. Jsem v důchodu a živit ho je pro mě náročné, "hořekuje Jitka, která je již ve starobním důchodu. "Navíc má vysoké telefonní účty, které nemá z čeho zaplatit a musím je hradit já. Je velmi nezodpovědný. Nevím, co jsem udělala špatně, vždycky jsem se snažila mu dát všechno. Byla jsem si jistá, že má dokonalou výchovu. "

Kde se tedy stala chyba,

proč jsou naše děti úplně jiné než my a nesplňují naše očekávání? Podle dětské psycholožky je velmi důležité dát dítěti přiměřenou volnost a nedělat věci a rozhodnutí za něj. V období puberty je po emoční stránce dítě již dostatečně zralé, aby dokázalo převzít odpovědnost za své činy. Rodič by ho měl na konkrétní modelové situace dostatečně připravit již v raném dětství prostřednictvím tzv. logických důsledků, vyvozených z různých každodenních situací. V pubertě už je však na samotném dítěti, aby se s případným problémům vědělo vhodně vypořádat. 

Děti mají svou hlavu

Rodiče přirozeně pociťují potřebu předávat dětem své moudrosti a zkušenosti, avšak často je obírají o možnost být samostatnými osobnostmi se svým názorem a svými rozhodnutími. Všichni se učíme zejména na svých chybách a děti také. Podle psycholožky je dobré dávat dítěti najevo, že má v rodičích oporu a může se na ně obrátit pokud potřebuje pomoc. Jednoznačně však neplňte jeho povinnosti. Ideální volbou je, pokud můžeme nechat dítě, aby rozhodovalo za sebe samo, ale v takovém případě je důležité dodržet důslednost a trvat na převzetí odpovědnosti za způsobený čin. Takový model by mu měl být znám od dětství, ale v období puberty je důležité ho ještě umocnit.

Jitka udělala pro syna skutečně vše

Jitka se svému synovi věnovala naplno, vybrala mu nejlepší školu, chodil do hudební školy i do sportovních kroužků. Vždy byla nablízku, když potřeboval pomoc. Podle ní byly děti v pubertě velmi špatné, takže mu zakázala se s nimi setkávat, aby ho nezlákaly na špatné chodníčky. Neuváděla ho ani do domácích prací, se slovy "chlap nemá dělat ženskou práci", vždy dostal jídlo na talíř a z kuchyně ho musela vyhánět. Na otázku, proč se její syn chová nezodpovědně a ve věku, kdy si jiní zakládají vlastní rodiny žije u matky a nepracuje, si vlastně odpověděla sama. Syn si totiž jednoduše řečeno zvykl nato, že nic nemusí. Nedokáže se rozhodovat, neboť matka vždy rozhodla za něj, nedokáže nést odpovědnost, neboť matka ji automaticky přebírala za něj. Nic nedělá, protože vždy všechno dělala matka. Navíc má problémy s ostatními lidmi a zařazením se do společnosti, protože mu zakazovala jakýkoliv kontakt s vrstevníky. Udělala skutečně všechno. Podle psyholožky je důležité vést dítě k samostatnosti, protože jen dítě, které je způsobilé naučit se chápat svá práva, musí chápat i své povinnosti, má následně schopnost přenést si tyto zvyky do dospělosti a stát se nezávislou a zodpovědnou osobností.

comments powered by Disqus


Podobné články


Výchova sourozenců bez pocitů křivdy

Problémová rodina je v podvědomí lidí rodina, kde rodiče pijí, děti fyzicky týrají nebo třeba fetují.  Ale...
více...

Proč ještě nemáte druhé dítě?

Před lety byl model “příchodu” dětí do rodiny jiný než dnes. Za samozřejmost se považovaly dvě až tři...
více...

Růžová a modrá výchova dětí?

Máte holčičku a přesto nenosí růžové šatičky? V dětském koutku klidně vezme autíčko místo kočárku...
více...

První noc dítěte u babičky a dědy

Chystáte se vaše malé dítě strávit noc, nebo třeba celý víkend u babičky a dědy? Máte z toho obavy? Klid,...
více...

Jak správně vychovávat děti?

Výchova dětí není na školách povinný, ale ani nepovinný předmět. A stát se rodičem je někdy tak snadné....
více...

Výchova dětí s láskou není totéž, co rozmazlování

Názory rodičů na výchovu dětí bývají často různé. V každé rodině bývá jeden ten přísnější a druhý,...
více...

Hry, které sami dětem vyrobíte, zabaví děti i vás

V dnešní době není problém koupit dítěti hračku ani o víkendu a v pozdních večerních hodinách. Ale co takhle...
více...

Tablet pomáhá dětem rozvíjet kreativitu a představivost

Tablety a další elektronické hračky nebyly vymyšleny proto, aby jen bavily děti a pily krev rodičům. A naopak,...
více...

Děti, které vyrůstají v přehnané čistotě nejsou zdravější, opak je pravdou!

Imunita se tvoří ještě před tím, než se narodíme. Ale když se dítě narodí, je třeba jeho imunitu trénovat....
více...

Hrajete si s dětmi? Nic se nemá přehánět, stačí hodina denně!

Rádi se chlubíte dovednostmi svých dětí a nejraději byste je obklopili jen samými vzdělávacími aktivitami? Tak to...
více...