Bouřky jsou nebezpečné, když u sebe máme mobilní telefon!

Léto, to není jen příjemné sluníčko a maximálně nebezpečí z přehřátí a spálenin. Letní počasí s sebou přináší i nebezpečné bouřky a krupobití. Víte, jak se chovat, když vám nad hlavou sviští blesky? Ideální je, takové počasí přestát někde v budově, ale vždy takovou možnost nemáme.

počasí, bouřky, nebezpečí, blesk, zdraví, úrazy, zasažení bleskem, příroda

Zablýská se - schovej se

Takto zní základní pravidlo, kterého byste se měli držet. A nezapomeňte ho zdůrazňovat i vašim dětem, protože v případě bouřky není nikdy dost obezřetnosti. Když se ještě všechno spojí i s průtrží mračen, velmi snadno mohou ztratit chladnou hlavu a udělat zbrklé rozhodnutí. Ať se již radí leckteré alternativy, jak byste se měli ochránit před blesky, nejlepší je vždy najít si nejbližší budovu, ve které vám už pak nehrozí nebezpečí. Nezapomeňte si však dobře pozavírat okna a dveře, protože průvan v bytě může přilákat jiný fenomén a to kulový blesk. Další vhodnou alternativou je i auto, které je díky gumovým pneumatikám dostatečně bezpečné a i když jste v pohybu, nemusíte se pak ničeho obávat. I v tomto případě je však důležitým pravidlem zavřené okno. Když se nacházíte někde v přírodě a skrýš najdete v opuštěné chatrči, počítejte i s tím, že když do ní udeří blesk, nic se vám nestane, ale může dojít k poškození této budovy a ohrozit vás pak může požár.

Kovy a stromy

I když bouře ve městě není ničím příjemným, nedá se to srovnat se strachem, který prožijete v horách. Blesky, které mlátí do skal, mají totiž nejen větší sílu, ale provází je i děsivý zvukový efekt. Když tedy vidíte příchozí špatné počasí, neriskujte a hned se vraťte zpět do údolí nebo nejbližší chaty. Tolik omílaná rada musí odeznít i nyní - určitě se neskrývejte na louce pod osamělý strom. Automaticky se spolu s ním stáváte jasným terčem pro blesk. Když jste tedy na opuštěné louce, lehněte si na zem, abyste toto riziko eliminovali. Pokud se však nachází u sebe více stromů, které vytvářejí alespoň malý park, jste bezpečnější na tomto území. Samozřejmě, dávejte pozor i na všechny kovové věci kolem vás. Nevhodné je stát například u železného zábradlí nebo koši z tohoto materiálu.

Výběr vhodného deštníku

Bohužel paradoxně nás může zradit i to, co by nás mělo chránit. Deštníky nám zajistí pocit sucha, ale pokud jsou vyrobeny z nevhodného materiálu, to můžete chodit raději bez nich. Už skutečně jen výjimečně se stane, že celá rukojeť spolu s kostrou jsou celokovové, kvůli čemuž se stáváme spolu s touto věcí elektrickými vodiči. Spíše jde o lajdáctví nás, lidí, když nám odpadnou dřevěné nebo plastové rukověti a my je přesto používáme dál. Také někdy držíme deštník přímo na kovové tyčce, protože tak máme pocit, že nás pevněji ochrání. Před větrem a vodou zřejmě ano, ale před bleskem vůbec!

Elektroniku co nejdále od těla

Magnetem dnešní doby je i různá elektronika, kterou nosíme u sebe. Jenže v tom negativním smyslu slova. Díky osvětě jsme se již naučili vypínat mobil, protože ten i kvůli přijímání signálu z nás dělá živý hromosvod. Už méně však myslíme napříkla na populární mp3 přehrávače nebo zařízení, která máme u sebe a fungují na baterku. Ideální je proto opět co nejdříve vyhledat nějakou budovu. Jenže pokud se nacházíme v přírodě, v tom případě se rychle dostavte pod nějakou skrýš a elektroniku odložte na zem alespoň šest metrů od vás. Pouze takto budete plně chráněni a po zklidnění situace si ji můžete vzít zpět. Pokud nemáte u sebe sáček, do kterého byste ji ukryli, raději riskujte její navlhnutí, než vlastní život.

Nic zapojeného v zástrčce

V pohodlí domova jsme sice my lidé chráněni jistotou, nemůžeme to však říci o elektrospotřebičích v nich. Po každé silné bouři mají elektrikáři práce nad hlavu s tím, že se snaží zprovoznit vyhořelé spotřebiče. V drtivé většině případů je to však nemožné. Když se začne příliš blýskat, ihned je vytáhněte ze sítě a přečkejte, než se všechno uklidní. Citlivé jsou zejména počítače a mobily, u kterých můžete kvůli takovému náhlému výpadku elektřiny přijít o kvantum cenných údajů.

comments powered by Disqus


Podobné články


Ušní maz dokáže signalizovat ušní onemocnění, ale i stárnutí těla

O tom, jak tělo funguje, vypovídají nejen hodnoty tělních tekutin. Hodně o svém těle se také můžete dozvědět...
více...

Antibakteriální mýdla škodí nejen lidem, ale i zvířatům, rostlinám a životnímu prostředí

Strach je silný marketingový nástroj. Když se začaly vyrábět antibakteriální mýdla a sprchové gely, rozšířil...
více...

Jak úspěšně čelit citovému vydírání?

Slovo vydírání samo o sobě zní tvrdě, až mafiánsky a připomíná kriminální praktiky. Znamená to, dosáhnout...
více...

Jak skončit se zlozvyky, které vám kazí den a zdraví?

První dny nového roku jsou za námi. Jak je to s vámi a novoročními předsevzetími? Vzdali jste se jich, protože...
více...

Psychoterapeut pomáhá zdravým lidem s jejich problémy, nebojte se na něj obrátit!

Občas se každý z nás dostane do situace, kdy se potýká s různými problémy. Někdy se jimi cítíme dokonce...
více...

Lepší levná dovolená, než žádná

Dovolenou potřebuje každý z nás. Ale každý z nás má o ni jinou představu. Někdo kritizuje pětihvězdičkový...
více...

Co dělat, když milujeme večerní přejídání a nechceme být obézní?

Mnohé drastické diety jsou založeny na tom, že bude vynechána večeře. Ale to není zdravé a napomáhá to jo-jo...
více...

Sedm bodů, které vás zbaví únavy

Moderní technika nám šetří spoustu času, tak proč jsme stále unavení? Ano, je zde únavový syndrom, ale to je již...
více...

Zdraví není samozřejmost, je třeba ho kontrolovat

Své auto kontrolujeme často a když ne, tak nám to spočítají na technické kontrole a vozidlo nám odstaví. Ale...
více...

Nebezpečné úrazy malých dětí jsou často způsobeny chvilkou nepozornosti. Víte, jak reagovat?

Stačí chvilka nepozornosti a vaše malé, ale klidně i to větší, dítě si způsobí úraz. V létě, kdy jsou...
více...