Bouřky jsou nebezpečné, když u sebe máme mobilní telefon!

Léto, to není jen příjemné sluníčko a maximálně nebezpečí z přehřátí a spálenin. Letní počasí s sebou přináší i nebezpečné bouřky a krupobití. Víte, jak se chovat, když vám nad hlavou sviští blesky? Ideální je, takové počasí přestát někde v budově, ale vždy takovou možnost nemáme.

počasí, bouřky, nebezpečí, blesk, zdraví, úrazy, zasažení bleskem, příroda

Zablýská se - schovej se

Takto zní základní pravidlo, kterého byste se měli držet. A nezapomeňte ho zdůrazňovat i vašim dětem, protože v případě bouřky není nikdy dost obezřetnosti. Když se ještě všechno spojí i s průtrží mračen, velmi snadno mohou ztratit chladnou hlavu a udělat zbrklé rozhodnutí. Ať se již radí leckteré alternativy, jak byste se měli ochránit před blesky, nejlepší je vždy najít si nejbližší budovu, ve které vám už pak nehrozí nebezpečí. Nezapomeňte si však dobře pozavírat okna a dveře, protože průvan v bytě může přilákat jiný fenomén a to kulový blesk. Další vhodnou alternativou je i auto, které je díky gumovým pneumatikám dostatečně bezpečné a i když jste v pohybu, nemusíte se pak ničeho obávat. I v tomto případě je však důležitým pravidlem zavřené okno. Když se nacházíte někde v přírodě a skrýš najdete v opuštěné chatrči, počítejte i s tím, že když do ní udeří blesk, nic se vám nestane, ale může dojít k poškození této budovy a ohrozit vás pak může požár.

Kovy a stromy

I když bouře ve městě není ničím příjemným, nedá se to srovnat se strachem, který prožijete v horách. Blesky, které mlátí do skal, mají totiž nejen větší sílu, ale provází je i děsivý zvukový efekt. Když tedy vidíte příchozí špatné počasí, neriskujte a hned se vraťte zpět do údolí nebo nejbližší chaty. Tolik omílaná rada musí odeznít i nyní - určitě se neskrývejte na louce pod osamělý strom. Automaticky se spolu s ním stáváte jasným terčem pro blesk. Když jste tedy na opuštěné louce, lehněte si na zem, abyste toto riziko eliminovali. Pokud se však nachází u sebe více stromů, které vytvářejí alespoň malý park, jste bezpečnější na tomto území. Samozřejmě, dávejte pozor i na všechny kovové věci kolem vás. Nevhodné je stát například u železného zábradlí nebo koši z tohoto materiálu.

Výběr vhodného deštníku

Bohužel paradoxně nás může zradit i to, co by nás mělo chránit. Deštníky nám zajistí pocit sucha, ale pokud jsou vyrobeny z nevhodného materiálu, to můžete chodit raději bez nich. Už skutečně jen výjimečně se stane, že celá rukojeť spolu s kostrou jsou celokovové, kvůli čemuž se stáváme spolu s touto věcí elektrickými vodiči. Spíše jde o lajdáctví nás, lidí, když nám odpadnou dřevěné nebo plastové rukověti a my je přesto používáme dál. Také někdy držíme deštník přímo na kovové tyčce, protože tak máme pocit, že nás pevněji ochrání. Před větrem a vodou zřejmě ano, ale před bleskem vůbec!

Elektroniku co nejdále od těla

Magnetem dnešní doby je i různá elektronika, kterou nosíme u sebe. Jenže v tom negativním smyslu slova. Díky osvětě jsme se již naučili vypínat mobil, protože ten i kvůli přijímání signálu z nás dělá živý hromosvod. Už méně však myslíme napříkla na populární mp3 přehrávače nebo zařízení, která máme u sebe a fungují na baterku. Ideální je proto opět co nejdříve vyhledat nějakou budovu. Jenže pokud se nacházíme v přírodě, v tom případě se rychle dostavte pod nějakou skrýš a elektroniku odložte na zem alespoň šest metrů od vás. Pouze takto budete plně chráněni a po zklidnění situace si ji můžete vzít zpět. Pokud nemáte u sebe sáček, do kterého byste ji ukryli, raději riskujte její navlhnutí, než vlastní život.

Nic zapojeného v zástrčce

V pohodlí domova jsme sice my lidé chráněni jistotou, nemůžeme to však říci o elektrospotřebičích v nich. Po každé silné bouři mají elektrikáři práce nad hlavu s tím, že se snaží zprovoznit vyhořelé spotřebiče. V drtivé většině případů je to však nemožné. Když se začne příliš blýskat, ihned je vytáhněte ze sítě a přečkejte, než se všechno uklidní. Citlivé jsou zejména počítače a mobily, u kterých můžete kvůli takovému náhlému výpadku elektřiny přijít o kvantum cenných údajů.

comments powered by Disqus


Podobné články


Práce ovlivňuje životy lidí a není to vždy povznášející pocit

Práce je základem pro naši existenci. Povznáší a dává našemu životu smysl. Ale i ona může negativně působit....
více...

Proč doma uchováváte potraviny v nebezpečných plastových obalech?

Jste sběratelé různých obalů od potravin a nápojů? Nevymýváte tyto obaly za účelem recyklace ale proto, abyste...
více...

Proč kupujeme drahá domácí jablka a levné dovozové banány?

V akci zaplatíte za kilo exotických plodů méně než za kilo tuzemských jablek. Jak je to možné? Pokud se po tom...
více...

Osm typů, které se nehodí pro harmonický vztah

Žijete ve zdravém vztahu? Nezdravý vztah je jako závislost. Chorobné pouto se dá odhalit jednoduše. Jste nespokojeni...
více...

Zdravé potraviny nemusí být drahé, stačí vhodně nakupovat!

O zdravém stravování čteme a slyšíme ze všech stran. Každý si ale hned pod zdravým stravováním představí...
více...

Jak se pozná deprese a dá se potlačit silnou vůlí?

Když mluvíme o depresi, pak bychom měli na začátku říci, že deprese se v populaci objevuje poměrně často....
více...

Psychoterapie pomáhá zvládat hektický způsob života a překlenout rodinné tragédie

V současnosti musí každý z nás dennodenně bojovat se stresem a napětím, které nás postihují zejména v práci....
více...

Pozitivní návyky, které vás posunou nejen k dokonalosti, ale i k vnitřní harmonii a úspěchu

Nikdo není dokonalý, ale je možné se k dokonalosti přiblížit. Aristoteles řekl: „Jsme tím, co děláme...
více...

Nemoci vznikají z negativních myšlenek, mějte je pod kontrolou

Ačkoliv by se mohlo zdát, že vaše myšlenky a emoce zůstávají jen ve vašem nitru, není to pravda. Mají vliv...
více...

Ušní maz dokáže signalizovat ušní onemocnění, ale i stárnutí těla

O tom, jak tělo funguje, vypovídají nejen hodnoty tělních tekutin. Hodně o svém těle se také můžete dozvědět...
více...