Ženám chybí hořčík

Hořčík je velmi důležitý minerál. Na to by měly myslet nejen kojící matky, ale také ženy, které se teprve na mateřství chystají. Ty by měly  myslet na to, že jakým způsobem se stravují a jaké živiny přijímají, ovlivňuje nejen je, ale zejména jejich budoucí dítě. V tomto období je proto mimo jiné velmi důležité přijímat hořčík (magnézium). Jeho nejefektivnější příjem je z vody.

ženy, hořčík, magnézium, těhotenství, ženy, sportovci

Hořčík v těhotenství

V průběhu těhotenství se ženský organismus stále mění, přizpůsobuje se potřebám vyvíjejícího se plodu. Pro základ správného průběhu těhotenství je nezbytná adekvátní pohybová aktivita, dostatek spánku, tělesná a psychická hygiena, ale zejména optimální příjem potravy z hlediska potřeb energie, základních živin, vitamínů a minerálů. Je potřeba, aby těhotná žena přijímala všechny důležité složky potravy ve správném poměru a množství, protože nutriční stav významně ovlivňuje nejen průběh těhotenství, zdravotní stav těhotné ženy, ale také velmi důležitý pro vývoj plodu a jeho zdravotní stav. Nesprávná výživa matky již před narozením dítěti vytváří riziko vzniku budoucích onemocnění v dospělém věku. V období plánovaného rodičovství se vhodné stravovací návyky týkají i budoucích otců!

Magnézium během těhotenství

Velmi důležité jsou proto minerály, zejména magnézium. Během těhotenství se zvyšuje jeho potřeba, až o 15 - 20%. Je důležité při stavbě jednotlivých orgánů, tvorbě kostí, vývoji nervové soustavy. Nedostatek může vyvolat předčasnou děložní činnost a tím může dojít k předčasnému porodu nebo potratu, ke vzniku vrozených vad, křečím či bolestem hlavy. A ideální je ho přijímat spolu s vápníkem, který ovlivňuje jeho vstřebávání. Jedno však není, jak magnézium přijímáme, což je možná nejčastější chyba. Přijaté magnézium totiž ještě neznamená vstřebané magnézium. Pro jeho efektivní vstřebávání je nezbytný právě vápník, a to v optimálním poměru 1: 3. Tělo si však oba tyto minerály nedokáže samo vyrobit, proto je nezbytné je tělu dodávat. Nejefektivnějším způsobem jak je tělu dodat, je pití magnesiové minerální vody, protože z vody se vstřebá až téměř 60 procent magnézia, přičemž ze stravy a výživových doplňků jen 30-40 procent. Ani v tomto případě to však není potřeba přehánět. Nadměrný příjem vápníku totiž zabraňuje vstřebávání hořčíku a naopak při jeho nedostatku odcházejí zásoby vápníku. Právě minerální vody jsou vhodným doplňkem. I když je pití magnesiové vody nejefektivnější na přijímání magnézia, stejně by ho těhotné ženy měly přijímat i z jiných potravin, jako jsou mandle, banány, mák, kakao, oříšky, špenát, čočka, ovesné vločky, mořské plody apod.

Po porodu

Po porodu se klade důraz na příjem všech skupin potravin a na jejich rozložení během dne stejně jako během těhotenství. Hektický životní styl i snížení obsahu minerálů v potravinách současnými procesy výroby a pěstováním, přispívají k deficitu magnézia v našem těle. K poklesu magnézia přispívá nevhodné složení stravy, ale i pokles množství hořčíku v potravinách, k jeho nedostatečnému vstřebávání zase nevhodná úprava potravin, jako je smažení či konzervace. Denně bychom měli potravou přijmout 1000 až 1200 mg vápníku a 350 až 400 mg magnézia. Je nezbytný pro aktivaci mnoha enzymů (např. serotoninu - hormonu štěstí), pomáhá bojovat s volnými radikály, přispívá k hormonální aktivitě, důležitý je také na regeneraci buněk a jako prevence vzniku migrén.

Jak se projeví nedostatek vápníku

Co může způsobit nedostatek hořčíku? Poruchy trávicího traktu, ztrátu chuti k jídlu, únavu a poruchy spánku, bolesti hlavy, migrény, problémy s koncentrací a náladovost či svalové křeče. Důležitý je tak nejen pro těhotné a kojící ženy, ale i pro ty, kteří sportují nebo jsou dlouhodobě ve stresu.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Coca-Cola vyčistí toaletu od vodního kamene

Vodní kámen a další minerální usazeniny nevypadají hezky, navíc ohrožují funkčnost domácích spotřebičů,...
více...

Vztah s jedináčkem nemusí být bez problémů, ale i velká rodina může vychovat egoistu

Zamilovali jste se a ještě před tím, než jste se zamilovali "vážně", jste se partnera zeptali, jestli má...
více...

Domovní přípojky, rozvody vody a odpady

Voda je v domácnosti hodně důležitá a každá havárie, která přeruší přívod vody, znamená značnou komplikaci...
více...

Kabelka dodá ženě ženskost, ale také prozradí její vkus

Asi by se nenašla žena, která vlastní pouze jednu kabelku. Sice pryč je doba, kdy se barva kabelky ladila podle barvy...
více...

Lesklé líčení na párty a triky předních vizážistů, které vám s ním pomohou

Lesklé a třpytivé líčení na párty je trendy. Třpytky nejrůznější barev skvěle dotváří výrazné líčení,...
více...

Barvu vlasů osvěží černá káva, bílé víno nebo brusinkový džus

Celebrity často udávají trendy v oblékání, líčení, stravování, ale třeba i v péči o vlasy. A pokud si...
více...

Menopauza nemusí být nepříjemná, pokud se spolehnete na bylinky a sóju

Menopauza patří do života ženy. Je třeba to brát jako fakt a přijmout tuto skutečnost bez zbytečného zděšení,...
více...

Vegetariáni jsou nejen plodnější, ale také lepší milenci

Vegetariánů, tedy těch co nejí maso, přibývá. Na celém světě žije asi jedna miliarda lidí, kteří vědomě...
více...

Dárky do ložnice, které potěší a navodí příjemný spánek

Láska se sice nemusí dokazovat kupovanými dárky, ale na druhou stranu, která žena by neměla z malého dárku...
více...

Přírodní léčba impotence, neplodnosti a frigidity

Problémy s erekcí či frigiditou nejsou v dnešní, přetechnizované době, nic ojedinělého. A samozřejmě existuje...
více...