Ženám chybí hořčík

Hořčík je velmi důležitý minerál. Na to by měly myslet nejen kojící matky, ale také ženy, které se teprve na mateřství chystají. Ty by měly  myslet na to, že jakým způsobem se stravují a jaké živiny přijímají, ovlivňuje nejen je, ale zejména jejich budoucí dítě. V tomto období je proto mimo jiné velmi důležité přijímat hořčík (magnézium). Jeho nejefektivnější příjem je z vody.

ženy, hořčík, magnézium, těhotenství, ženy, sportovci

Hořčík v těhotenství

V průběhu těhotenství se ženský organismus stále mění, přizpůsobuje se potřebám vyvíjejícího se plodu. Pro základ správného průběhu těhotenství je nezbytná adekvátní pohybová aktivita, dostatek spánku, tělesná a psychická hygiena, ale zejména optimální příjem potravy z hlediska potřeb energie, základních živin, vitamínů a minerálů. Je potřeba, aby těhotná žena přijímala všechny důležité složky potravy ve správném poměru a množství, protože nutriční stav významně ovlivňuje nejen průběh těhotenství, zdravotní stav těhotné ženy, ale také velmi důležitý pro vývoj plodu a jeho zdravotní stav. Nesprávná výživa matky již před narozením dítěti vytváří riziko vzniku budoucích onemocnění v dospělém věku. V období plánovaného rodičovství se vhodné stravovací návyky týkají i budoucích otců!

Magnézium během těhotenství

Velmi důležité jsou proto minerály, zejména magnézium. Během těhotenství se zvyšuje jeho potřeba, až o 15 - 20%. Je důležité při stavbě jednotlivých orgánů, tvorbě kostí, vývoji nervové soustavy. Nedostatek může vyvolat předčasnou děložní činnost a tím může dojít k předčasnému porodu nebo potratu, ke vzniku vrozených vad, křečím či bolestem hlavy. A ideální je ho přijímat spolu s vápníkem, který ovlivňuje jeho vstřebávání. Jedno však není, jak magnézium přijímáme, což je možná nejčastější chyba. Přijaté magnézium totiž ještě neznamená vstřebané magnézium. Pro jeho efektivní vstřebávání je nezbytný právě vápník, a to v optimálním poměru 1: 3. Tělo si však oba tyto minerály nedokáže samo vyrobit, proto je nezbytné je tělu dodávat. Nejefektivnějším způsobem jak je tělu dodat, je pití magnesiové minerální vody, protože z vody se vstřebá až téměř 60 procent magnézia, přičemž ze stravy a výživových doplňků jen 30-40 procent. Ani v tomto případě to však není potřeba přehánět. Nadměrný příjem vápníku totiž zabraňuje vstřebávání hořčíku a naopak při jeho nedostatku odcházejí zásoby vápníku. Právě minerální vody jsou vhodným doplňkem. I když je pití magnesiové vody nejefektivnější na přijímání magnézia, stejně by ho těhotné ženy měly přijímat i z jiných potravin, jako jsou mandle, banány, mák, kakao, oříšky, špenát, čočka, ovesné vločky, mořské plody apod.

Po porodu

Po porodu se klade důraz na příjem všech skupin potravin a na jejich rozložení během dne stejně jako během těhotenství. Hektický životní styl i snížení obsahu minerálů v potravinách současnými procesy výroby a pěstováním, přispívají k deficitu magnézia v našem těle. K poklesu magnézia přispívá nevhodné složení stravy, ale i pokles množství hořčíku v potravinách, k jeho nedostatečnému vstřebávání zase nevhodná úprava potravin, jako je smažení či konzervace. Denně bychom měli potravou přijmout 1000 až 1200 mg vápníku a 350 až 400 mg magnézia. Je nezbytný pro aktivaci mnoha enzymů (např. serotoninu - hormonu štěstí), pomáhá bojovat s volnými radikály, přispívá k hormonální aktivitě, důležitý je také na regeneraci buněk a jako prevence vzniku migrén.

Jak se projeví nedostatek vápníku

Co může způsobit nedostatek hořčíku? Poruchy trávicího traktu, ztrátu chuti k jídlu, únavu a poruchy spánku, bolesti hlavy, migrény, problémy s koncentrací a náladovost či svalové křeče. Důležitý je tak nejen pro těhotné a kojící ženy, ale i pro ty, kteří sportují nebo jsou dlouhodobě ve stresu.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak si zajistit pohodlí ve vysokých botách na podpatku?

Už jste si někdy koupila o číslo větší boty jen proto, protože se vám líbily a neměly je v menším čísle?...
více...

Pleťový krém neúčinkuje jak by měl? Včas ho vyměňte!

Vybrat ideální a účinný krém na obličej, to není nic snadného. Proto když ho najdeme, většinou ho používáme...
více...

Nápoje plné ledu nezaženou žízeň a zbytečně vyčerpají organismus!

Nápoje s kostkami ledu? Úžasný design, ale na hodnotě nápoje to nepřidá. Spíše naopak! Napadlo vás někdy,...
více...

Porod nemusí bolet a maminky neprotrpí svůj nejkrásnější okamžik v životě

S blížícím se porodem vyvstává pro budoucí maminky řada otázek. Jednou z nich je, zda rodit s tlumením bolesti...
více...

Kde se úspěšně seznámit? Seznamky na internetu raději vynechejte!

Starší a zadaná část populace si myslí, že dnes je seznamování hračka. Proč je ale potom tolik osamělých...
více...

Vrásky zmizí, když ...

Vrásky patří k životu, stejně jako to, že nám přibývají roky. Určitě bychom neustále nechtěli mít tvář...
více...

Krásná a zářící pleť? Pomůže minutové pravidlo!

Investujte hodně peněz do pěstící kosmetiky? Kupujete drahé kamuflážní přípravky, aby zakryly nedostatky...
více...

Estrogeny - cesta ke zdraví žen

Estrogeny významně chrání zdraví žen v plodném věku. Léty však mizí a s jejich úbytkem přichází...
více...

Svěží a krásná pleť, to je výsledek životního stylu bez stresu

Svěží a odpočatý vzhled pleti, to nejsou jen drahé a kvalitní kosmetické přípravky. Pokud se neustále...
více...

Sandály, které ladí ke každému oufitu a prodlužují nohy

Dlouhé a štíhlé nohy dělají krásnou postavu. To je bez diskuze. Ale ne všem ženám je příroda nadělila. S tím...
více...