Výchova dítěte po rozvodu a nový přístup, kde oba rodiče jsou stále oporou

Datum článku: 20. 4. 2017

Děti rozvodem a rozchodem rodičů nejenže ztrácejí svůj svět, v němž měli oba rodiče, ale musí se často vypořádat i se změnou prostředí. Zvykají si na nového partnera jednoho z rodičů a na život v úplně jiné rodině. Pro dítě je to velmi náročné období, které zanechá následky. Důležité je uvědomit si, že jedině rodič a nejlépe oba rodiče, mu mohou být tou největší oporou. Společné překonání těžkých situací vztah posiluje, a to platí i u vztahu rodič a dítě.

Výchova dítěte po rozvodu a nový přístup, kde oba rodiče jsou stále oporou

Přístup k dítěti

Jako rodiče máme v rukou obrovskou moc. Náš přístup k dítěti v něm buduje základ jeho sebehodnoty. Ovlivňuje i to, jak si dítě bude vytvářet své další vztahy s partnery či přáteli. Učí to dítě, jak se postavit k různým životní situacím a jak je zvládat, či nezvládat, a přesto se se sebedůvěrou umět postavit a úspěšně jim čelit.

Co chcete a co je nejdůležitější 

Je přirozené, že po rozvodu či rozchodu se budete cítit smutní, zhroucení, naštvaní či rezignovaní. Důležité je uvědomit si, kdy už stačí a chci jít z toho ven. Už bylo dost truchlení a přišel čas danou situaci přijmout a vyrovnat se s ní. V tomto okamžiku je dobré položit si otázky: "Jak chci, aby vypadal můj život? Co udělám jinak? " Možná jste si odpověděli, že se nechcete více hádat se s svým dítětem.

Co a jak udělat jinak

Promluvte si se svým dítětem a s respektem ho poslouchejte. Taková konverzace vám může přinést namísto hádek klidné rozhovory na jakékoli téma. Už jen to, že nikdo nemusí nikomu nic dokazovat navodí atmosféru, kde přestává mít dítě strach otevřeně říct, co si opravdu myslí. I taková malá změna může přinést do vašeho vztahu s dítětem důvěru, pochopení a lásku.

Co chce vaše dítě, co je pro něj nejlepší?

Mnoho rodičů si myslí, že přesně ví, co je to nejsprávnější pro jeho dítě. Ale co v situacích, kdy každý z rodičů má úplně jiný názor. Vy jste jeden z rodičů a můžete být právě ten, u kterého vaše dítě nachází důvěru, podporu, porozumění a lásku. Mluvte se svým dítětem, pozorně ho poslouchejte, zajímejte se o jeho názor. Láskyplný vztah je tam, kde dítě může být samo sebou. Nemusí se bát říci svůj názor, nemusí se bát selhání, když potřebuje jakoukoliv radu, vy jste tam.

Jak oboustranně sladit alternativy

Komunikujte s respektem vůči všem stranám, kde není potřeba si něco dokazovat. Společně řešte situace, které mezi vámi vznikají. Dodá vám to sílu, energii a vaše dítě si vás bude mnohem více vážit.

Chybovat je lidské

Situace, které vy vnímáte jako nevhodné či nesprávné, nemusí stejně vnímat i vaše dítě. Každý máme přece jiný úhel pohledu a jiné vnímání toho co je správné a co ne. Pokud chybu udělalo dítě a oba společně usoudíte, že to byla chyba, tak najděte řešení jak ji napravit. Takovým přístupem ho naučíte přijímat odpovědnost za jeho chyby a zároveň mu ukážete, že i když dělá chyby, vy stojíte při něm.

Přiznání chybu a selhání

Chyby nedělají jen děti, ale děláme je všichni. Podstatné je přiznat si je! Pokud jste se ocitli v situací, kde jste vztekle reagovali na vaše dítě jen proto, že vás někdo vyvedl z rovnováhy, je dobré vysvětlit mu, že ono nezpůsobilo ve vás hněv. Stačí malé vysvětlení. Pokud mu řeknete, jak je vám to líto a obejmete ho, uleví se vám i jemu. Je to symbol úcty rodiče vůči dítěti. Pod tlakem děláte sice chyby, ale máte zájem napravit je, neboť vám záleží na vašem vzájemném vztahu.

Nebezpečná manipulace

V období rozpadu vztahu se partneři často snaží dostat dítě na svou stranu a používají velmi ostrou zbraň, kterou je manipulace. Bojují o přízeň dítěte a neuvědomují si, jak mu tím mohou ublížit. V dítěti to může vyvolat úzkost, frustraci, projev neúcty a nedůvěry k sobě samému. Snažte se tomuto předcházet a podporujte dítě ve vytváření si vlastního názoru. Vaše role je být milujícím rodičem, který ho podporuje v budování si vlastní sebehodnoty a sebelásky. Ta mu bude silným pilířem, o který se bude  moci opírat i v nepříznivých situacích.