Usínání malých dětí a nezdravý spánek s rozsvícenou lampičkou

Datum článku: 4. 10. 2019

Necháváte dětem celou noc rozsvícenou lampičku v jejich pokojíčku, aby se v noci samy nebály? Tak to už nedělejte, protože i děti potřebují ke zdravému spánku tmu! Tímto, leč dobře míněným zlozvykem, svým dětem kazíte zdraví a bráníte jejich zdravému vývoji.

Usínání malých dětí a nezdravý spánek s rozsvícenou lampičkou

Regenerace pro zdraví 

Jedním z velmi důležitých důvodů, proč bychom měli naučit děti spát ve tmě, je regenerace, která je pro jejich zdraví více než potřebná. Bez tmy to nejde! Během spánku tělo obnovuje biologické systémy, proto je důležité, aby ho nic nerušilo - ani zvuky ani nadměrné světlo. Pokud necháte dětem na noc zapnutou lampičku, může to mít na ně horší vliv, jak byste si mysleli. Důvodem je tzv. spánkový hormon melatonin, který tělo tvoří pouze ve tmě. Právě on reguluje cykly spánku a bdění a ovlivňuje naše biologické hodiny. U dětí, které se vyvíjejí, je zdravý spánkový cyklus velmi důležitý. Pokud tedy mají děti celou noc rozsvícenou lampičku, melatonin se netvoří. Následkem jsou častější nemoci, nervozita, mrzutost, nespavost či neschopnost soustředit se. Také imunita u takového dítěte je slabší.

Práce našeho těla během spánku

  • 22:00 - počet bílých krvinek v naší krvi se zdvojnásobuje a teplota těla klesá
  • 23:00 - v každé buňce probíhá regeneračnímční  proces
  • 00:00 - vědomí je pohlceno sny, zatímco mozek neustále pracuje
  • 01:00 - přichází lehký spánek
  • 02:00 -.všechny orgány kromě jater odpočívají
  • 03:00 - tlak krve se snižuje, náš puls a dýchání se zpomaluje, tělo je v klidu
  • 04:00 - mozek je minimálně prokrven a není připraven na probuzení
  • 05:00 - ledvinovy odpočívají, svaly "spí"
  • 06:00 - tělo se připravuje na probuzení
  • 07:00 - imunitní systém je nastartován

Rušivé vlivy pro děti

Je třeba si uvědomit, že děti jsou během dne vystavovány různým rušivým vlivům jako je televizor, počítač, mobil či jiná elektronika. Modré světlo z obrazovek je velkým nepřítelem spánku, proto je ideální, pokud v pokoji, kde spí děti, žádná elektronika není. Dokonce i digitální hodiny mohou být rušivým elementem.

Ticho a tma

Ideální je, aby děti spaly v tichu a se zataženými žaluziemi, které vytvoří v pokoji přiměřenou tmu. Pokud jim tma překáží, nechte žaluzie pootevřené nebo mějte zapnutou malou lampičku jen během usínání dítěte. Někdy, zejména u menších dětí, pomáhá plyšové zvířátko. Kvalitu spánku  pozitivně ovlivňují i různé večerní rituály jako je koupel, teplé mléko či alespoň pár minut pohodového čtení.