Tablet pomáhá vychovávat moderní děti, ale i zde musí platit přesná pravidla

Datum článku: 3. 8. 2017

Tablet je pro dítě užitečná věc. To uznávají i dětští psychologové a lékaři. Ale v mnoha rodinách to funguje tak, že si děti na tabletu musí hledat téměř všechny odpovědi na své všetečné otázky. Navíc tráví s tabletem víc času než třeba s rodiči. A taky již nasává problém. U dítěte roste závislost, rodiče začínají zakazovat a vše vyústí v nepěkné hádky a výbuchy hněvu na obou stranách.

Tablet pomáhá vychovávat moderní děti, ale i zde musí platit přesná pravidla

Tablet a míč

Mnohé hry jsou velmi interaktivní, dítě vtáhnou do děje a ono se věci naučí přirozeně. Anglická slovíčka si snadno zapamatuje pomocí her a ani si to neuvědomuje. Nebo aplikace, při které se prostřednictvím létajícího kuřátka seznamuje se zákony fyziky, či hra, která zbaví dítě strachu ze zubaře. Na druhé straně však odborníci na dětský vývoj upozorňují, že tablet je na vystřídání a zpestření. A není to chyba dítěte, pokud se neumí jinak zabavit, než si hrát na tabletu nebo smartphonu.

Podepište smlouvu

Kolik času trávíte s notebookem, tabletem či se smartphonem vy? Je jasné, že děti vás napodobují. Navíc, pro unaveného rodiče je pohodlnější namísto společného čtení knížky pustit dítěti pohádku v elektronické podobě. Ale to nikdy nenahradí fyzický kontakt a zážitek, který z toho dítě bude mít. Člověk při učení zapojuje všechny smysly. Platí, že čím více je využije, tím snadněji se nové poznatky uloží do mozku. Když máma čte, může si s dítětem o příběhu promluvit. Diskutovat, fantazírovat, zamyslet se nad hlavní myšlenkou. Interakce a zpětná vazba jsou nenahraditelné. Je velmi důležité, stanovit si pravidla. Aby nevládlo v domácnosti zbytečné dusno a aby ustavičné spory o používání tabletu nezhoršovaly vztahy v rodině, je třeba se s dítětmi přesně dohodnout, kdy, kolik a za jakých podmínek. Děti více akceptují, když se sepíše něco jako smlouva. U těch, které neumí číst, se dá vytvořit například pomocí obrázků. Podepíší se pod ni všichni, kterých se týká, a zároveň se stanoví sankce, pokud ji někdo poruší. Má tak i výchovný efekt. Při dodržování smlouvy je ale třeba být důslední! Jinak ztratí význam. Když nebudou rodiče trvat na stanoveném čase, dítě to rychle vycítí a začne zneužívat situaci. Děti si neumí regulovat čas. Proto se doporučuje nastavit stopky, aby byl jednoznačně ohraničený. Nebo mu říct, že když bude velká ručička na hodinách třeba na dvanáctce, tablet se odloží. Rodiče tak mohou předejít hádkám a dohadování.

Udělá to za mě

Děti se dříve naučí používat chytré telefony a tablety, než plavat a zavázat si tkaničky na botách či zjistit, kolik je hodin. Podle studie, kterou dělali britští odborníci, se více než polovina dětí do deseti let cítí jistější při používání mobilu než u jiných běžných činností, například při jízdě na kole či při čtení. Proč je vlastně elektronika pro nejmenší tak lákavá? Důležitý pro ně je výsledek, ne to, jak se k němu dopracují. Je jednodušší, když za ně lego domeček postaví počítač a dítě se jen přihlíží, než když si ho musí poskládat samo. Navíc, vše je velmi dynamické, veselé a nabízí mnoho podnětů.

Elektronika je pomocnice, ale...

Vyrůstá generace, která je s elektronikou v kontaktu od narození. Ať chceme, nebo ne, musíme děti do tohoto světa připravit. A právě rodiče nejmenších dětí mají výhodu. Teenagery už těžko převychováte. U nejmenších je ideální šance naučit je správně zacházet s elektronikou a s internetem. Proti vymoženostem techniky jistě není třeba bojovat, ale je třeba ji umět používat a vhodně dávkovat. A to je plně v rukou nejen rodičů, ale i prarodičů, učitelů a vychovatelů.