Štěstí dětem nezpůsobí nová počítačová hra, ale váš čas!

Pro štěstí a správný vývoj dítě je důležitá rodina. O tom není pochyb. Ale jak souvisí spokojení rodiče se šťastnými dětmi? Vědci zkoumali dospívající děti ve věku od deseti do patnácti let. Cílem bylo zjistit, jak se děti cítí po boku rodičů. Výsledek nebyl pro mnohé překvapením. Děti jsou šťastné, když je šťastná jejich matka. Je to pro děti v tomto věku podstatnější, než když je šťastný pouze otec.

děti, rodina, štěstí, matka, otec, výchova dětí

Důležilé štěstí matky

Celkově 60 procent mladých lidí tvrdilo, že jsou zcela spokojeni s jejich rodinnou situací, ovšem v rodinách, kde matka dítěte byla v partnerství nešťastná, jen 55 procent mladých lidí tvrdilo, že jsou zcela spokojeni - ve srovnání se 73 procenty mladých lidí, jejichž matky jsou šťastné ve vztazích. Výsledky byly založeny na vzorku 6441 žen, 5384 mužů a 1268 mladých lidí.

Jaká jsou pravidla dětského štěstí?

Výzkum studoval vztahy mezi oddanými nebo spolužijícími partnery - rodiči a jejich dětmi. Vědci zjistili, že nejšťastnější děti jsou ty, které žijí s oběma rodiči - ať už biologickými či adoptivními - bez mladších sourozenců, které se se svými rodiči pravidelně nehádají, večeří spolu celá rodina, minimálně třikrát týdně a jejichž matka je šťastná ve svém vlastním vztahu. Pokud jde o štěstí a spokojenost otce, to nehrálo až zas tak významnou roli.

Rodinné vztahy = klíč ke štěstí dětí

Z poznámek k výsledkům studie, tato zjištění ukazují, že rodinné vztahy a štěstí rodičů jsou klíčem ke štěstí mladých lidí. Na rozdíl od populární víry, že chtějí trávit čas hraním videoher nebo sledováním televize, vědci zjistili, že nejspokojenější jsou děti při interakci s rodiči nebo se sourozenci. 

Mladší sourozenci - menší spokojenost

Výzkum také ukázal, že starší sourozenci neovlivňují spokojenost dětí se svou rodinou, ale ty děti, které mají mladší sourozence, jsou méně spokojené se situací v domácnosti. Tento účinek je silnější, když má dítě více mladších sourozenců, žijících ve společné domácnosti. Nicméně vztahy s rodiči jsou důležitější než vztahy se sourozenci. Pouze 28 procent dětí, které se více než jednou týdně hádají s rodiči a nediskutují s rodiči o důležitých záležitostech, je se svými rodinami zcela spokojených.

Společnost a zdar dětí

Společně tyto poznatky odhalují komplexní vlivy různých rodinných vztahů na dětské štěstí. Nyní se podle odborníků podařilo vytvořit lepší obraz o tom, jak jsou životy dětí ovlivněny všemi druhy faktorů. Na základě těchto zjištění lékaři tvrdí, že je možné nastavit společnost tak, aby se stala fantastickým zdrojem informací pro zájemce o zdar dětí.

Chceme to nejlepší, ale ...

Avšak z reálného života víte, že i když každý chceme pro své dítě to nejlepší, někdy to prostě nejde. V každodenních rozhovorech nám možná brání pracovní povinnosti, ani štěstí a spokojenost v našem vztahu nemusí být stoprocentní a možná máme co dělat, abychom dítě uchránili od vnímání rozporů mezi námi a našim partnerem. Také se nedá vždy zařídit, aby nemělo dítě mladšího sourozence, zejména, pokud chceme mít více dětí - jedno prostě musí být starší než druhé (ledaže se nám podaří mít dvojčata).

Čas s dětmi a pro děti

Nicméně to, čím vždy můžeme přispět ke spokojenosti a štěstí našich dětí, je společná komunikace - debatování o důležitých problémech, ventilování vlastních problémů jiným směrem - ne směrem k dětem a trávení společného času. I když jste jistě oba velmi zaměstnaní pracovními i domácími povinnostmi, najděte si alespoň párkrát do týdne hodinku, kterou věnujete hře nebo vzdělávání vlastního dítěte. Budete tak šťastnější - vy i vaše děti.

comments powered by Disqus


Podobné články


Hrajete si s dětmi? Nic se nemá přehánět, stačí hodina denně!

Rádi se chlubíte dovednostmi svých dětí a nejraději byste je obklopili jen samými vzdělávacími aktivitami? Tak to...
více...

Malé děti zvládnou snadněji manipulaci s telefonem, než si zavázat tkaničku

Hrát si s chytrým mobilním telefonem často vidíme i velmi malé děti. Vždy jde o klasický scénář, kdy maminka...
více...

Láska děti vychovává, ale důležitá je i konfrontace s prohrou

Na výchovu dítěte nemusíte být expert a přesto poznáte, že láska je to nejdůležitější, čím můžete svému...
více...

Výchova dítěte po rozvodu a nový přístup, kde oba rodiče jsou stále oporou

Děti rozvodem a rozchodem rodičů nejenže ztrácejí svůj svět, v němž měli oba rodiče, ale musí se často...
více...

Kdy je dítě schopné se zodpovědně postarat o mladšího sourozence?

Kde je věková hranice schopnosti postarat se nejen o sebe, ale i o sourozence a to bez přítomnosti dospělých? Kdy...
více...

Podplácíte své děti? Taková verze výchovy se vám vymstí!

Podplácíte své děti? Tedy myslíme tak, že využíváte systém odměn k motivaci dítěte, případně ho...
více...

Děti umírají zbytečně na následky úrazů nejen na silnici, ale i v domácnosti

Drobné oděrky a modřiny nutně k dětskému věku patří. Dokonce dříve často fungovala prevence stylem “zkus,...
více...

Dítě zdarma a další varianty rodinné dovolené

Dovolená s malými dětmi není dovolenou v pravém slova smyslu, tedy taková, že by si na ni rodiče zcela...
více...

Výchova dítěte k zodpovědnosti a chyby, které dělají někteří rodiče

Nezodpovědnost, to jedna z hodně špatných vlastností. Ale často nás sice hodně zaskočí, ale na druhou stranu...
více...

Kdy začít dětem vysvětlovat intimní otázky?

Děti jsou vnímavé. Zajímá je vše co se děje kolem nich, lásku nevyjímaje. Ale kdy je třeba zasvětit děti...
více...