Kojení a problémy s nedostatkem mateřského mléka

Datum článku: 10. 12. 2014

Problémy s kojením mohou způsobit i obavy maminek, že mají málo mléka. Zdá se jim, že děťátko pláče hlady, budí se hlady a když potom váhové přírůstky nejsou dostatečné, zbytečně sahají po umělé výživě. Ale není tomu vždy tak. A pokud ano, lze i nedostatek mléka zvládnout bez dokrmování. A my vám poradíme, jak na to.

Kojení a problémy s nedostatkem mateřského mléka

Pokud se vám již podařilo alespoň krátce kojit,

určitě jste schopna kojit i více. A pokud to opravdu chcete, tak řešením není dát dítěti umělou potravu, ale vaše snaha a chuť něco udělat, podpora okolí a nekonečná trpělivost. Toto jsou řešení pro neidentifikovatelné snížení tvorby mlíčka. (Pokud nevíme co to způsobilo.)

V první řadě si zkontrolujte

nejlépe s pomocí zkušené laktační poradkyně, techniku ​​sání a přiložení děťátka. Kojte co nejčastěji a vydržte to několik dní po sobě, dokud se hladina tvorby a potřeby neznormalizuje. Prs není láhev. Pokud budete mlíčko "odkládat" a oddalovat další kojení, nenahromadí se ho tam více. Je to právě naopak. Čím častěji děťátko přikládáte, tím více se tvoří hormonů prolaktinu a oxytocinu a tím více máte mléka. Naopak, když jsou prsa dlouho přeplněná (stává se to zejména ráno) a mléko v nich necháváte, tak se začne ztrácet.

 Nedokrmujte umělým mlékem

Představte si typické tržní hospodářství. Pokud si přejete např. pohankový chléb a budete s tím donekonečna otravovat vašeho pekaře, tak ho jednou určitě upeče. Pokud však půjdete ke konkurenci, nebude muset. V překladu - pokud prs a celé vaše tělo dostane dostatek signálů, bude mléko tvořit, ale pokud dáte děťátku mléko z lahve, nebude mít důvod ani motivaci. Pokud je opravdu nutné dítě dokrmovat, jako nejlepší pomůcka se osvědčil suplementor. Mléko se dá do nádobky ze které vede tenoučká hadička k prsu. Je jemně přilepena v blízkosti bradavky. A tak dítě zároveň saje a stimuluje prs a dostává i dostatek mléka.

Najděte si pohodlí

Kojit pokroucená na gauči s prsem v nepřirozené poloze s nataženými zády, vybočeným krkem a podobně k pohodovému kojení nepřispívá. Myslete na to, že i vy se musíte cítit dobře. Potřebujete klid. Velmi důležité! Pokud již má miminko starší sourozence, tak i složité. Ale ne nemožné.

Věřte si

Vaše snaha a sebevědomí to zvládnou. Nejčastěji se kojení zpomalí či zmenší právě ve chvílích, kdy je žena ve stresu, když manžel končí dovolenou a jde zpátky do práce, když mamka, která dosud pomáhala odchází domů. Věřte, že to zvládnete i sama. Co nejčastěji praktikujte "skin to skin" - kontakt kůže na kůži, matka a dítě. Co nejčastěji to zkoušejte a užívejte si při tom! Je nádherné cítit pokožku děťátka, jeho teplo, jeho vůni. I ono to tak prožívá. Jsou to nádherné společné chvilky, které také přispívají k lepší tvorbě mléka.

Kojte dříve, než to dá dítě jasně a hlasitě najevo

Nabídněte svému potomkovi prs dříve, než začne křičet. Jste jeho mamka, a určitě po krátkém pozorování objevíte signály, které vám dají jasně najevo, že maličké chce pít. Mezi nejčastější patří otáčení hlavičkou do boku a "hledání" pusinkou. Doširoka otevřená pusinka a pěstičky v nich jsou jednoznačný signál. Krásné je i to, když se drobeček přisaje na vše co voní lidským teplem (tatínkovy ​​bicepsy). Když už miminko hlady pláče, je těžší ho nakojit. Předběhněte ho. Kojte i v noci. Hladina hormonů je tehdy vyšší. Nechte ho pít jak dlouho chce. Pokud je miminko správně přiloženo, nepoškodí dlouhým držením v puse vaše bradavky. Jsou děti, které by sály neustále a jsou i takové, kterým se podaří "přejíst" a pak ublinkávají efektním obloukem. Ve chvílích, kdy zvyšujeme tvorbu mlíčka se ale vyplatí vydržet. Po čase, kdy už bude hladina tvorby a spotřeby vyrovnaná - pak ...snad se vám podaří i umýt si zuby. Kolem půl třetí odpoledne.

Nedávejte dudlíky

Odborníci to doporučují zejména v prvních dvou týdnech po porodu. Pokazíte tím techniku ​​sání. 

Pokud máte málo mlíčka vyhýbejte se antikoncepčním tabletám

a jiným syntetickým hormonům. Nepoužívejte kloboučky. Některé studie poukazují na postupné snižování tvorby při jejich dlouhodobém použití. Dítě se rychleji unaví, protože je pro něj těžší sát tvrdý klobouček jako měkký prs. Pokud jste s nimi již začaly, postupně dennodenně z kloboučku odstřihněte cca 1 mm. Děťátko si postupně zvykne a vaše bradavky také. Jiná možnost - pokud máte např.. ploché bradavky je, že miminko necháte sát z kloboučku pouze prvních pět minut a pak klobouček odeberete. Odložte podprsenku. Prsa mají více volnosti a "více místa na mlíčko".

 Při jednom kojení nabídněte děťátku oba prsy

Ale pozor, až po delší době sání z jednoho, aby mělo dostatek zadního hustšího mlíčka. V období kojení se mohou vyskytnout období, kdy dostatečná tvorba očividně opadává, resp. kdy máte pocit, že miminko chce pít častěji. Tato období nazýváme růstový "spurt", kdy děťátko chce "rychleji přibrat". Vyskytují se nejčastěji ve 3. a 6. týdnech a ve 3. a 6. měsících věku dítěte. Ale již po pár dnech intenzivnějšího kojení se tvorba mléka upraví na momentální potřebu děťátka.

Jak zvládnout své dítě, sebe a vzájemné kojení

Udělejte si kojící víkend. Samozřejmě, že to může být i během týdne. Celé dva dny nevyjděte z postele, užívejte si v ní společně s děťátkem, nejlépe nazí. Když spí miminko, spěte i vy. Když se vzbudí kojte, mazlete se, zpívejte, hrajte si spolu a hlavně odpočívejte. Někdy se opravdu vyplatí půjčit starší děti prarodičům. A když se vám už nechce spát, najděte si knihu (to je taková věc z papíru, která se dá číst ) a čtěte. Spokojená a odpočatá máma je lepší než všechna umělá mléka, odsávačky, lahvičky apod.

Přírodní prostředky, zvyšujících tvorbu mléka

  • Čaje: Udělejte si čajík s použitím těchto bylin: anýz, fenykl, černý kmín, kopr, majoránka nebo meduňka. Ideální je použít čerstvě rozdrcená semena, které ještě obsahují účinné éterické oleje.
  • Homeopatika: Vždy konzultujte nejprve se zkušeným homeopatem. Nejčastěji se při nedostatečné tvorbě mléka používají tyto: Pulsatilla, Agnus castus, Bryonia, Kalium carbonicum, Lac caninum, Secale nebo Sepia.
  • Aromaterapie: Do cca 1 dcl rostlinného (nejlépe mandlového) oleje přidejte po jedné kapce ze silic anýzu, fenyklu, koriandru, levandule extra a pokud máte, i růži. Použijte ty, které máte po ruce. Po! kojení si směsí promasírujte prsa. Před kojením by totiž silice mohly svou vůní děťátko odradit.