Jak správně oblékat děti v zimě?

Datum článku: 5. 1. 2016

Zdraví v zimě závisí na spoustě faktorů. A jedním z nich je správné oblékání. Kvalitní oblečení ochrání od nepříjemného prochladnutí, ale i promočení od sněhu a deště. Proto v tomto směru nešetřete ani oblečení pro své nejmenší. Již dávno neplatí, že silnější bunda nejvíce zahřeje. Ideální je, oblečení vrstvit.

Jak správně oblékat děti v zimě?

Upřednostněte termo oblečení

Každá maminka má tendenci své dítě pořádně navléct, aby mu v tuhých mrazech nebylo zima. Úctyhodné chování, ale v podstatě jim kvůli němu děláme častěji hůře, než bychom je měli před něčím ochránit. Děti se v zimě těší ze sněhových radovánek a jejich aktivita je oproti nám dospělým pořádně vysoká. Velmi rychle se pak stane, že mají celá záda mokrá nejen zvenčí kvůli promočení sněhem, ale i uvnitř kvůli zpoceným zádům. A odtud je už jen krůček k tomu, aby zafoukal alespoň mírný vánek a nachlazení je na světě. Totéž se jim může stát i při běžných přesunech, když zpoza mráčku vykoukne sluníčko. Oblékejte proto vaše děti s rozumem. Nakupte jim raději termoprádlo, na které již nebudete muset dávat tolik vrstev tlustého oblečení a děti se v něm budou cítit navíc velmi příjemně. Pokud vám to finance dovolují, investujte do kvalitnějších větrovek a oteplovaček, které dostanete v sportovních obchodech. Ty nejsou promokavé a nemusíte se obávat následného nachlazení. Následně může oblečení zdědit sourozenec, anebo ho můžete v dětských bazarech prodat.

Nepromokavé kozačky nad zlato

Od nohou člověk nastydne nejrychleji, takže k tomu byste měli přidat více peněz, abyste dostali skutečnou kvalitu. Mokré kozačky a následně ledové ponožky na nohou jsou hotovou pohromou. Vybírejte takovou obuv, která má koženkový povrch. Ta semišová vám začne časem promokat i přes použití impregnační přípravek. Myslete také na to, že děti v nich budou nosit tlusté ponožky, takže kupujte boty s jistou rezervou. Dávejte mimořádný pozor na stabilitu, kterou nabízejí noze. Na zledovatělých chodnících může totiž velmi snadno dojít k nějakému neštěstí. Zaměřte se i na podrážku, která nesmí být hladká. Co se týče vnějšího oblečení, dbejte i na výběr dobré čepice. Prostřednictvím hlavy uniká z těla nejvíce tepla a tak ji třeba dobře chránit. Kupujte jim takovou alternativu, která má zvlášť část na zakrytí uší, aby se jim snadno nevyhrnula. Šála by neměla obsahovat žádné umělé přísady. Pokožka na krku je totiž velmi citlivá a snadno může dojít k alergickým reakcím. Pokud má dítě ekzém, bude vhodnější pokud si dá vždy vysoký rolák, aby nemělo vlnu přímo na krku. Rukavice jsou nejvhodnější pětiprsté, aby byly děti dostatečně ohebné a měly by být raději ze silnější šusťákové látky. Ty bavlněné velmi rychle promokají.

Co s miminky?

V jejich případě je vrstvení vhodnější než u starších dětí. Velmi jednoduše je totiž můžete pak postupně zbavovat jednotlivých vrstev, aby se cítila lépe. Aktuální pocity dítěte zjistíte vzadu na krku. Pokud je příjemně teplý, vše je v pořádku. Pokud je toto místo vlhké, je velmi navlečené. Kromě fusaku mějte v kočárku vždy připravenou i deku. Pokud by totiž začal foukat silný vítr, stále jej ještě můžete přikrýt. Když je vzduch příliš ostrý, překryjte miminku ústa šálou, aby se ho velmi nenadýchalo a neonemocnělo. Nezapomínejte také na dobré krémování tvářičky, aby bylo miminko ochráněno před mrazem.

Poraďte si i s oblečením na svah

Lyžování nepatří mezi nejlevnější sporty a to se týká i oblečení. Proto si vždy velmi dobře promyslete, že do čeho hodláte investovat. Dbejte zejména na použitý materiál. Lyžařská bunda by měla mít vzdušný materiál, který zabrání pocení, ale zároveň by měla dobře chránit před mrazem. Důležitý je i sněžný pás, který brání vnikání sněhu pod oblečení. Na spodek si vždy dejte nátělník z termo materiálu. Nezapomínejte na brýle, které vás chrání od případného poškození zraku, protože se sněhem se vám mohou do očí dostat i jiné nečistoty. Ideální je i přilba, na kterou nesmíte zapomenout zejména u dětí. Kalhoty mají být z přiléhavého materiálu a musí zajistit dostatečnou ohebnost.
 

Autor: Martina Dvořáková