Hrajete si s dětmi? Nic se nemá přehánět, stačí hodina denně!

Rádi se chlubíte dovednostmi svých dětí a nejraději byste je obklopili jen samými vzdělávacími aktivitami? Tak to ale neděláte pro své dítě úplně to nejlepší. Ano, je lepší, když se s dítětem vzděláváte formou hry, ale nesmí to být jediná náplň každé volné chvíle. I zde platí, že všeho moc škodí.

děti, hry, rodiče, výchova dětí

Volnost je důležitá

Ve studii Sergia Pellisa z univerzity v kanadské Albertě ukázalo, že během hry se dítěti mění neuronová spojení v části mozku, kde kontrolujeme chování, ale také plánujeme a řešíme problémy. Už ze šedesátých let je známo, že pokusným zvířatům, které vyrůstaly v stimulujícím prostředí, narostl větší mozek než těm bez podnětů. Produkovali i více speciální bílkoviny, která odpovídá za růst a uchovávání mozkových buněk. A potenciál hry se zarývá ještě hlouběji - do naší DNA. Z dvanácti set genů, které vědci sledovali, kolem jedné třetiny se významně změnilo prostým hraním půlhodinu denně. Z etických důvodů něco podobného není možné zkoumat na dětech, ale mezi vědci shodně panuje domněnka, že stejná zákonitost platí i u nás. Hra je životodárná potrava pro dětský mozek. Přesto s jedním velkým ALE. Musí se hrát samo od sebe, bez trenéra, rozhodčího, nadirigovaných pravidel. Pokud dospělý nedopřeje dítěti dost spontánnosti, volnosti a improvizace, až tak úžasné účinky se nedostaví.

Nepřirozenost

Navíc hráčský tandem rodič - dítě je historickou a umělou novinkou. Podle antropologa Davida Lancyho nelze očekávat, že hra" Člověče, nezlob se" nebo "Barbie sladký čajový dýchánek" bude bavit stejně čtyřicátníka jako předškoláka. Hra rodiče s dítětem se dnes, dramaticky přeceňuje, tvrdí na úlevu všech takto trýzněných dospělých a dodává, že ačkoli neškodí, je zbytečná. V minulosti si děti hrály výlučně mezi sebou, s mladšími i staršími dětmi, o  samotě či vedle toho, jak dospělí pracovali.

Nahrazuje hra kojení?

Vývojová psycholožka Alison Gopniková z Berkeley si však nemyslí, že tato výmluva obstojí. Přestože si kdysi s dětmi opravdu nikdo nehrál, měly mnohem více kontaktu, který je stimuloval. Mámy je kojily do vyššího věku, nosily v šátcích či na rukou, když šly na pole a uspávaly je ve společné posteli. Toto vše dnes podle ní přirozeně nahrazuje hra s dítětem, když rodiče přijdou večer z práce. Smysl hry totiž není jen ve tříbení mozku, ale i v upevňování vzájemného pouta. Hra podporuje vytváření vztahu. Pro dítě je podstatné, že s ním rodič stráví čas hrou. Do tří let se vytváří podklad na slovní zásobu, fantazii dítěte, emoční stabilitu a schopnost empatie.

Zdravý kompromis

Udělají by dnešní rodiče pro své děti více, když by je nechali lézt na stromy, rozbít si kolena nebo házet s pískem? Kromě dnešních nároků na bezpečnost má v praxi Lancyho názor jednu trhlinu. Většina dětí v západních zemích dnes vyrůstá jako jedináček, na sídlištích bez vrstevníků, kdy jim dny zahltily kroužky. A navíc, děti do tří let obvykle nemají zájem o hru s jinými dětmi. Potřebují hru s emočně významným dospělým, který se jim při hře absolutně přizpůsobí a nemusí řešit spory, které by při jejich hře vznikaly. Dospělý je bezpečný partner na hraní, ze společných zábav se rodiče zase tak úplně vyvléci nemohou. Kromě věku rozhoduje o potřebě přítomnosti rodiče při hře i povaha a zralost nervové soustavy dítěte. Dělat dítěti osobního kouče, rozhodně není třeba. Podle dětských psychologů úplně postačí snesitelná hrací hodinka denně, klidně rozdělena na dvě půlhodinky.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kdy je dítě schopné se zodpovědně postarat o mladšího sourozence?

Kde je věková hranice schopnosti postarat se nejen o sebe, ale i o sourozence a to bez přítomnosti dospělých? Kdy...
více...

Podplácíte své děti? Taková verze výchovy se vám vymstí!

Podplácíte své děti? Tedy myslíme tak, že využíváte systém odměn k motivaci dítěte, případně ho...
více...

Děti umírají zbytečně na následky úrazů nejen na silnici, ale i v domácnosti

Drobné oděrky a modřiny nutně k dětskému věku patří. Dokonce dříve často fungovala prevence stylem “zkus,...
více...

Dítě zdarma a další varianty rodinné dovolené

Dovolená s malými dětmi není dovolenou v pravém slova smyslu, tedy taková, že by si na ni rodiče zcela...
více...

Výchova dítěte k zodpovědnosti a chyby, které dělají někteří rodiče

Nezodpovědnost, to jedna z hodně špatných vlastností. Ale často nás sice hodně zaskočí, ale na druhou stranu...
více...

Kdy začít dětem vysvětlovat intimní otázky?

Děti jsou vnímavé. Zajímá je vše co se děje kolem nich, lásku nevyjímaje. Ale kdy je třeba zasvětit děti...
více...

Může uškodit dítěti časnější návrat matky do práce?

Chybí vám finance, ale raději se uskromníte, než byste “ošidila” dítě a šla dříve z mateřské dovolené?...
více...

Štěstí dětem nezpůsobí nová počítačová hra, ale váš čas!

Pro štěstí a správný vývoj dítě je důležitá rodina. O tom není pochyb. Ale jak souvisí spokojení rodiče se...
více...

Odměna pro dítě za dobré, ale i horší vysvědčení

Zda odměnit dítě za vysvědčení, tak to je dilema mnoha rodičů. Samozřejmě, že se dítě neučí kvůli tomu, aby...
více...

Když rodina musí fungovat, přestože v ní někdo chybí

K výchově dítěte jsou potřeba oba rodiče. Ale co když ten jeden chybí? I tak se dá vychovat dítě, které nebude...
více...