Dovolená s malými dětmi? Prožijte ji společně s přáteli a jich dětmi!

Užít si dovolenou s malými dětmi? A proč ne! Sice jsou rodiny, které malé děti odkládají k babičkám a dědečků a vyráží sami, ale není to zrovna nejšťastnější řešení. Pokud se pro dítě či děti rozhodnete, musíte počítat s tím, že je to napořád a není možné se neustále zbavovat zodpovědnosti a odkládat děti jako přítěž. Je sice pravda, že děti máte po celý rok, ale ...

dovolená, děti, rodina, rodiče, pobyt v přírodě, stanování

 

V aktivitách se stačí lehce omezit, ne je úplně vynechat

Určitě existuje jisté období, tedy asi první pololetí, kdy je dobré miminko šetřit, ale po této "ochranné lhůtě" můžete samozřejmě s použitím zdravého rozumu, podniknout už leccos. Ono, ten zdravý rozum je dost důležitý - pokud je venku léto a váš potomek je zdravý, není důvod nejet někam na dovolenou nebo to alespoň vyzkoušet.

Kojenci pod stanem

I s velmi malými dětmi můžete v klidu stanovat, pokud je na to vhodné počasí a máte kvalitní stan a spacák. Tady je to zcela v režii rodičů, zda si troufnou. Pokud se jedná o způsob, jakým trávili dovolenou i dříve, proč nevzít s sebou do přírody i miminko?

Děti mají rády spoelčnost

Druhé, dost zásadní pravidlo je, že děti mají rády společnost. Není od věci dopřát jim dětský kolektiv, přičemž na věku až tak moc nezáleží. Čím větší věková pestrost, tím lépe. Pokud můžete najít nějakou dětskou partu, kde je z každé věkové vrstvy alespoň dvojice dětí, je spokojenost většinou zaručena. Pokud máte děti starší tří let, pak vám taková skupina dětí zabaví vaše ratolesti tak, že o nich nemusíte vědět skoro celý den. Nevýhodou je, že pak se dětem nechce od ostatních příliš odcházet. A určitě se dětem s kamarády bude líbit víc na přehradě v Čechách, než samotným u moře.

Dovolená s přáteli

Hlavně si dobře rozmyslete, s kým jdete. Není nic horšího, než trávit dovolenou s lidmi, se kterými si nerozumíte. Není možné předem říci, co od koho můžete čekat, ale je velmi užitečné začít plánovat již mnohem dříve. Například, pokud v létě chcete jet k vodě, začněte pátrat mezi svými známými a kamarády, domluvte si nějakou zkušební akci (jeďte na víkend na nějakou chatu ještě než závazně kývnete na delší pobyt).

Atmosféra

Vyzkoušejte, zda bude fungovat ona tajemná chemie, která dá dohromady tu neopakovatelnou atmosféru samozřejmé vzájemnosti, podle které se pozná dobrá dovolená. Kolik vás pojede - na tom velmi nezáleží, ale dvacet dětí a dvacet dospělých je už trochu příliš. Zbývá ještě se rozhodnout, co vlastně budete dělat. Když se rozhodnete jet s větším počtem dětí, je potřeba mít připravený program. Pokud jedete v zimě, je to v podstatě jasné - úplně malé děti a jejich maminky, nadšení otcové a další zájemci na běžky (miminka se strčí do nosítka nebo na sáňky), zbytek lyžuje. V létě je hlavním bodem koupání a pěší nebo cykloturistika. Zároveň je ale potřeba vymyslet program na dny, kdy může intenzivně pršet.

Léto na chalupě

Léto poskytuje mnohem více možností. Táboření v přírodě, sjíždění řeky, jízda na koních, jachting a chalupaření. Chalupa poskytuje pro velmi malé děti relativně nejlepší zázemí. I zde je však třeba počítat se špatnými dny a vymyslet pro děti zajímavé hry nebo vycházky v pláštěnkách. 

Každý chce parťáka

Až budete plánovat rodinnou dovolenou, pamatujte si jednoduchou poučku - většina dětí je nejraději s jinými dětmi, většina maminek je ráda s jinými maminkami a otcové to mají na dovolené také lehčí, když mají parťáky. A určitě každá společná činnost je lepší, než aby všichni koukali na televizi, tablet či hráli hry na svých mobilních telefonech.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zimní dovolená s kojencem

Plánujete zimní dovolenou s miminkem? Hory v zimě prospívají zdraví i takhle malých dětí. Jen je nutná...
více...

Do školy a školky potřebují děti kvalitní přezůvky, doma je zdravější, když běhají bosy!

Také patříte k rodičům, kteří neustále běhají za svými dětmi s přezůvkami v ruce, ve snaze, aby se obuly...
více...

Děti mají křehké duše, které jsou snadno zranitelné

Zdravé sebevědomí u dětí, to je hodně důležitá věc. A je na rodičích, aby v dítěti zbytečně sebevědomí...
více...

Jak u moře ošetřit kůži po setkání s medúzou nebo mořským ježkem?

Chystáte se k moři? Ať už vycestujete za mořským koupáním autem, letadlem či vlakem, vždy je třeba se na pobyt...
více...

Zábavní park pro malé děti na vlastní zahradě

Pro malé děti je ideální, když mohou trávit čas na vzduchu. A jestli máte u domu byť i malou zahrádku, máte...
více...

Nemocné dítě v mateřské škole a odpovědnost rodičů

Máte problémy v zaměstnání, když pečujete o nemocné dítě? O to víc vás asi zamrzí, že někteří rodiče...
více...

Jak se pečovat o malé děti s minimem chemie?

Žijeme v době, kdy je a není těžké žít v těsném soužití s přírodou a přitom jí neškodit. Ale můžeme...
více...

Kariéra v práci nebo mateřství? Dá se zvládnout oboje!

Práce a kariéra nebo mateřství? Mnoho žen řeší tohle dilema, ale pokud si vyberou nejprve kariéru, tak se může...
více...

Jak sbalit na letní dovolenou bez zbytečných kusů oblečení?

Chystáte se na letní dovolenou a bytostně nesnášíte balení? Poradíme vám, jak sbalit oblečení a doplňky...
více...

Usínání dětí nemusí být problém, když ...

Máte doma nespavé dítě? Zaveďte mu usínací rituály a snažte se dodržovat pravidelný denní režim. Dítě by...
více...