Dovolená s malými dětmi? Prožijte ji společně s přáteli a jich dětmi!

Užít si dovolenou s malými dětmi? A proč ne! Sice jsou rodiny, které malé děti odkládají k babičkám a dědečků a vyráží sami, ale není to zrovna nejšťastnější řešení. Pokud se pro dítě či děti rozhodnete, musíte počítat s tím, že je to napořád a není možné se neustále zbavovat zodpovědnosti a odkládat děti jako přítěž. Je sice pravda, že děti máte po celý rok, ale ...

dovolená, děti, rodina, rodiče, pobyt v přírodě, stanování

 

V aktivitách se stačí lehce omezit, ne je úplně vynechat

Určitě existuje jisté období, tedy asi první pololetí, kdy je dobré miminko šetřit, ale po této "ochranné lhůtě" můžete samozřejmě s použitím zdravého rozumu, podniknout už leccos. Ono, ten zdravý rozum je dost důležitý - pokud je venku léto a váš potomek je zdravý, není důvod nejet někam na dovolenou nebo to alespoň vyzkoušet.

Kojenci pod stanem

I s velmi malými dětmi můžete v klidu stanovat, pokud je na to vhodné počasí a máte kvalitní stan a spacák. Tady je to zcela v režii rodičů, zda si troufnou. Pokud se jedná o způsob, jakým trávili dovolenou i dříve, proč nevzít s sebou do přírody i miminko?

Děti mají rády spoelčnost

Druhé, dost zásadní pravidlo je, že děti mají rády společnost. Není od věci dopřát jim dětský kolektiv, přičemž na věku až tak moc nezáleží. Čím větší věková pestrost, tím lépe. Pokud můžete najít nějakou dětskou partu, kde je z každé věkové vrstvy alespoň dvojice dětí, je spokojenost většinou zaručena. Pokud máte děti starší tří let, pak vám taková skupina dětí zabaví vaše ratolesti tak, že o nich nemusíte vědět skoro celý den. Nevýhodou je, že pak se dětem nechce od ostatních příliš odcházet. A určitě se dětem s kamarády bude líbit víc na přehradě v Čechách, než samotným u moře.

Dovolená s přáteli

Hlavně si dobře rozmyslete, s kým jdete. Není nic horšího, než trávit dovolenou s lidmi, se kterými si nerozumíte. Není možné předem říci, co od koho můžete čekat, ale je velmi užitečné začít plánovat již mnohem dříve. Například, pokud v létě chcete jet k vodě, začněte pátrat mezi svými známými a kamarády, domluvte si nějakou zkušební akci (jeďte na víkend na nějakou chatu ještě než závazně kývnete na delší pobyt).

Atmosféra

Vyzkoušejte, zda bude fungovat ona tajemná chemie, která dá dohromady tu neopakovatelnou atmosféru samozřejmé vzájemnosti, podle které se pozná dobrá dovolená. Kolik vás pojede - na tom velmi nezáleží, ale dvacet dětí a dvacet dospělých je už trochu příliš. Zbývá ještě se rozhodnout, co vlastně budete dělat. Když se rozhodnete jet s větším počtem dětí, je potřeba mít připravený program. Pokud jedete v zimě, je to v podstatě jasné - úplně malé děti a jejich maminky, nadšení otcové a další zájemci na běžky (miminka se strčí do nosítka nebo na sáňky), zbytek lyžuje. V létě je hlavním bodem koupání a pěší nebo cykloturistika. Zároveň je ale potřeba vymyslet program na dny, kdy může intenzivně pršet.

Léto na chalupě

Léto poskytuje mnohem více možností. Táboření v přírodě, sjíždění řeky, jízda na koních, jachting a chalupaření. Chalupa poskytuje pro velmi malé děti relativně nejlepší zázemí. I zde je však třeba počítat se špatnými dny a vymyslet pro děti zajímavé hry nebo vycházky v pláštěnkách. 

Každý chce parťáka

Až budete plánovat rodinnou dovolenou, pamatujte si jednoduchou poučku - většina dětí je nejraději s jinými dětmi, většina maminek je ráda s jinými maminkami a otcové to mají na dovolené také lehčí, když mají parťáky. A určitě každá společná činnost je lepší, než aby všichni koukali na televizi, tablet či hráli hry na svých mobilních telefonech.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zimní dovolená s kojencem

Plánujete zimní dovolenou s miminkem? Hory v zimě prospívají zdraví i takhle malých dětí. Jen je nutná...
více...

Vodní skluzavka zabaví děti na zahradě na dlouhé hodiny

Chcete, aby se vašim dětem líbilo na zahradě? Kupte jim vodní skuzavku! Jednak jim dopřejete pohyb na zdravém...
více...

Jak přečkat dlouhou zimu ve skvělé náladě?

Zima je už docela dlouhá a ještě v našem podnebí nějaký čas pobude. Dochází vám energie a na dovolenou...
více...

Domácí úkoly s prvňáčky? Chce to správnou motivaci!

Mít doma prvňáčka, to je pro rodinu velká změna. Rodiče čeká po příchodu z práce další směna, která...
více...

Kanárské ostrovy - úžasné místo pro zimní dovolenou

Nemáte rádi zimu? Anebo sice máte, ale už vám připadá moc dlouhá? Tak to je nejvyšší čas vyrazit někam...
více...

Děti nemusí být středem vesmíru, aby z nich vyrostli slušní dospělí

Výchova dětí se nikde nevyučuje. Učíme se ze tedy za pochodu a ze svých chyb. Proto nám také někdy připadá,...
více...

Jak rozdělit dětský pokoj, aby děti měly nejen dostatek prostoru, ale i soukromí?

Dříve bylo běžné, že děti spaly společně s rodiči v jedné místnosti. Následovala doba, kdy měly všechny...
více...

Uklízíte dětem jejich pokoj? Nedělejte to!

Pořádek v dětském pokoji? Nekruťte nevěřícně hlavou. Dá se to! Stačí takticky zapojit děti a máte vyhráno!...
více...

Vánoční tradice dokáží stmelit rodinu

Do Vánoc zbývají poslední dny. Obchody jsou plné spěchajících a nervózních lidí. A do toho malé děti, které...
více...

Jak vybrat kvalitní hračku s příběhem?

Děti potřebují hračky, tak proč jim je nekoupit! Ale není hračka jako hračka. Hračky je třeba vybírat a ne jen...
více...