Dítě může utonout i několik hodin po návštěvě bazénu!

Datum článku: 20. 6. 2017

Každoroční tragédie, kdy se dítě utopí v malém bazénku na zahradě, mluví jasně. Malé děti je třeba u každé vody hlídat! A přitom nemusí jít jen o klasické utonutí. Velmi nebezpečné a zrádné je tzv. suché tonutí.

Dítě může utonout i několik hodin po návštěvě bazénu!

Suché utonutí

Důvod úmrtí? Suché utonutí. Vždy jde o velké neštěstí, zejména pro rodiny dětí, a proto nechceme vyvolat negativní emoce, ani stresovat před dovolenkovým obdobím. Ale právě v tomto případě mnoho rodičů přiznalo, že s dětmi ve vodě dovádějí a vyhazují je do vzduchu s následným pádem do vody a dosud ani nepomysleli, že by to mohlo být životu nebezpečné.

Suché tonutí

Suché tonutí je pro mnohé neznámou diagnózou, a přitom jeho výskyt je celkem častý. Přibližně až 10 - 15% utopení tvoří právě suchá utonutí, ke kterému dokonce nemusí dojít hned, ale i za desítky minut či hodin po plavání a koupání.

Pozor i doma ve vaně

Utonutí tedy vůbec nemusí být následkem utonutí pod hladinou vody, ale můžeme mu podlehnout i po krátkém a obvykle náhlém ponoření. Suché nebo sekundární utonutí může nastat tehdy, když vodu polkneme a dostane se do našich dýchacích cest. Tato zbytková tekutina může způsobit křeče, které vedou k dalším komplikacím při dýchání a mohou vést až k nedostatečnému okysličení a udušení.

Suché a sekundární tonutí

Pojmenování suché či sekundární tonutí se používá proto, že k utonutí nedojde potopením se pod hladinu vody. Z médií je znám i případ chlapečka, který zemřel hodinu po tom, když dováděl s kamarády v bazénu. Půlhodiny poté v dobré náladě odešel z bazénu a šel s rodiči domů, kde si začal stěžovat na velkou únavu. Šel si lehnout. Na tom nebylo nic neobvyklého. Děti slunce a voda unaví. Když se však po chvíli na něj šla podívat matka, zjistila, že už nedýchá. Patolog potvrdil, že zemřel na zadušení z utonutí - takzvané sekundární utonutí.

Příčiny sekundárního utonutí

Pokud se dítě náhle napije vody nebo nějakým způsobem bojuje ve vodě, které se napije a nedojde ke křečím a suchému utonutí, může jej ohrozit sekundární utonutí. Jde vlastně o opožděné utonutí tekutinou, která zůstala v dýchacích cestách člověka. Dýchací cesty a plíce, ve kterých je byť jen trošku vody, již nejsou schopny tělu dodávat potřebné množství kyslíku a postupně dochází k plicnímu edému a tvoří se další tekutina. Následek může být i smrtelný. Nejčastěji k tomuto druhu úmrtí dochází během spánku. Voda v plicích může vyvolat zvracení a následné udušení. Dokonce až 24 hodin po plavání nebo koupání se může do plic dostat tekutina. Sekundární utonutí tedy může nastat i tehdy, když už je člověk mimo bazén, i za několik hodin.

Příznaky, které nelze podcenit

Ne vždy si můžeme všimnout, zda dítě nespolklo vodu z moře, či bazénu nebo se mu nedostala do dýchacích cest, vždyť nakonec při potápění je to docela běžné. Ale jsou jisté náznaky, při kterých je třeba zpozornět. A pozor! Rozhodující může být každá sekunda, pozorně sledujme příznaky: změna chování dítěte, problémy s dýcháním, přítomen kašel, který zde před koupáním nebyl, případné vykašlávání tekutiny, extrémní únava. Při těchto příznacích neváhejte, a co nejdříve vyhledejte odbornou pomoc. Lépe, když půjdete zbytečně, než pozdě! Lékaři vodu z plic dítěti mohou vypumpovat, ale nikdy nelze předem určit, zdadítě bude či nebude mít i jiné komplikace. Přičemž náchylnější na problémy s plícemi jsou astmatické děti.

Prevence

  • Učte své děti, že vždy předtím, než se potopí do vody je nezbytné, aby zavřely ústa a chytily si nos. Platí to i u skluzavek a tobogánů.
  • Pokud jsou děti příliš unavené, nedovolte jim dále zůstávat ve vodě.
  • Každé dvě hodiny, které věnují vodním sportům nebo zábavě ve vodě by měly být alespoň 15 minut mimo vodu, odpočívat a občerstvit se.
  • Buďte v blízkosti dítěte, kdy je ve vodě, poučte ho, aby nepolykalo vodu, nesnažilo se nadechnout pod vodou. Ujistěme se, že je plně ve střehu a pozorné.
  • Nebraňte mu v kašli. Pokud dítě po koupání kašle, podporujte ho v tom každých 15 - 20 minut. V případě, že vykašle mnoho tekutiny, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Nebezpečné hry ve vodě

Děti to mají velmi rády, těší se a smějí ... Vyhodíme je do vzduchu, co nejvíce dokážeme a ony pak hup do vody. Pokud je to nízko nad hladinou a dítě je chráněno plovacím kruhem nebo plavacími rukávky, nemusí se nic stát. Horší je, když dítě vyhodíme do výšky a následně se hluboce potopí. Víte, jaký tlak může nastat v jeho dýchacím ústrojí a jak se mu tam může nahrnout voda? Takové dovádění ve vodě nemusí být vůbec bezpečné, i když vaše dítě umí perfektně plavat. Křeč při pádu do vody může například vyvolat křeč hrtanu a dítě se může udusit.

Doporučení 

Při potápění malých dětí je vhodné vybrat potápěčské brýle s překrytými nosními dírkami, aby se přes ně nedostala voda dále do dýchacího traktu, i když to není žádoucí. Možná je to pro dítě méně pohodlné, ale určitě se to vyplatí. A i přestože bude dítě na vodu dobře připravené a vybavené, stejně je nutný neustálý dohled dospělého člověka, nelépe rodiče.