Dětský pokoj je pro správný vývoj dítěte velmi důležitý

Mít svůj pokoj, to je pro některé děti pouhý sen. Ale když se rodičům podaří, třeba i za cenu změny celého bytu, dětem jejich pokoj vytvořit, určitě se to vyplatí. Děti potřebují, stejně jako dospělí, mít svou oázu klidu, své zázemí a své malé království.

dětský pokoj, děti, zdraví dětí, rodina, bydlení

Radost dětí je i radostí rodičů

Radost v dětských očích dokáže pohladit duši rodičů, když svou ratolest chtějí čímsi překvapit. Máma i táta přece vždy vědí, co je pro jejich děti nejlepší, co potřebují a co je potěší nejvíce. Spokojení a vyrovnaní lidé mají nezřídka společné jedno: často zmiňují, že měli šťastné dětství. Většinou to opravdu bývá tak, že jak v útlém věku žijeme a kolik lásky dostaneme, takoví lidé z nás jsou. Snad každý rodič si přitom přeje, aby z jeho dítěte vyrostl zdravý, moudrý a dobrý člověk, a snaží se dát svému potomkovi to nejlepší, co se jen dá.

Psychologické atributy šťastného dětství

Psychologové už dříve prozkoumali, jaké atributy vedou k tomu, aby se z dítěte mohla stát harmonická, silná osobnost, a zjistili, že mnoho úspěšných lidí spojuje to, že v dětství měli svůj vlastní koutek. Svůj dětský pokoj. Království, které patřilo jen jim a kde pracovala jejich fantazie.
Dětský pokoj je sice jako každá jiná místnost, ale v mnohém je to přece jen výjimečný prostor. Použitým vybavením, dětským nábytkem, barvami, materiály a kombinací všeho, co dítě pro svůj vývoj potřebuje. Vedle kamarádů, školky či později školy je to svět, kde se děti formují, pracují na sobě a rozvíjejí se.

Zařízení dětského pokoje

Pokud jde o zařízení dětského pokoje, hodně záleží na věku dítěte. Je fajn, pokud se dítě s prostorem ztotožní a něco si do něj samo vybere. V první řadě by však měli rozhodovat rodiče. Co když dítě vezmete do prodejny s nábytkem a ono ukáže na kus, který je pro vás nepřijatelný? Nejprve ať udělají selekci rodiče a pak - pokud je to v pořádku, mohou dát dítěti na výběr, ideálně ne z velkého počtu možností. U doplňků do pokoje je to podstatně jednodušší. Třeba dětské fototapety se dají použít kdykoliv a závisí jen na tom, jak je dítě velké. Jiné motivy se hodí řekněme předškolákům, jiné zase školákům či starším ročníkům. Podobné je to i s volbou barev. Zatímco menším dětem se pokoj plný pestrých odstínů bude zajisté líbit, větším už můžeme navrhnout, aby si barevnost vybraly samy. Potřeby, zájmy a preference dětí se věkem mění. Když těm malým zaručeně uděláme radost povlečením s Disney motivy, starší možná budou chtít mít kolem sebe své oblíbené zpěváky a budou už i prosazovat svůj vkus.

Pořádek v dětském pokoji

Specifickou kapitolou je pořádek v pokoji a ve věcech obyvatele dětského pokojíčku. Na to, jak si ho udržet neexistuje žádný stoprocentní recept. Ale je třeba si ale uvědomit, že pokud dítěti řekneme "ukliď si pokoj", slovo "uklidit" vnímá jinak než dospělý. Musíme mu jasně vysvětlit, co si pod úklidem představujeme - že zamést a vysát je po třeba i pod postelí, prach utřít i na knihách a podobně. A protože si děti stále hrají, mnohým rodičům se osvědčilo naučit své potomky udržovat si pořádek ve věcech hravou formou. Například tak, že kreativní dřevěné hračky uložíme spát do tohoto koutku skříňky, plastové zase na toto místo a pastelky a barvy s papíry na kreslení nás zase do rána počkají v tomto šuplíku. Ideální je, každý šuplík dítěti označit příslušnou samolepkou.

comments powered by Disqus


Podobné články


Výchova a vztahy v rodinách s dětmi z minulých manželství

Jaké to je, být druhou mámou? Rozvody a rozchody v dnešní době nejsou nic neobvyklého a proto přibývá i rodin,...
více...

Rodina a příchod sourozence

Příchod sourozence do rodiny “jedináčka” je velikou změnou pro celou rodinu. Veškerá pozornost, která byla...
více...

Rozhovor s dětmi a jeho vliv na komunikaci v rodině

Některé děti jsou upovídané a z jiných aby se slova doslova páčila. Ale není to většinou chyba na straně...
více...

Dítě není neposlušné, když hned neposlechne "na slovo"!

Každé dítě má jiný temperament a rodiče by se před trestáním dětí měli zamyslet. Je třeba odlišovat i malé...
více...

Hormon lásky redukuje váhu a posiluje charitativní cítění

Hormony lásky pomáhají ke spokojenému životu a dokonce i ke štíhlejší postavě. Nevěříte? Poradíme vám,...
více...

Jak nepřijít o partnera? Naslouchejte mu!

Bojíte se o svého partnera? Tak to by vás vaše obava mohla motivovat k tomu, aby se s vámi váš partner nenudil....
více...

Úklid snadno, rychle, bezpečně a přírodními prostředky

Čistota v domácnosti, to je běžný a také pravidelný velký úklid. Ale někdy se i při "velkém" úklidu...
více...

Bydlení s krásným výhledem? Bonus k nezaplacení!

Co potřebujeme ke štěstí? Napadla vás někdy tahle otázka? Co jste na ni odpověděli? Nechte nás hádat. Byla to...
více...

Předsíň je prostor, který přeje originálním nápadům

Předsíň mnozí bereme jako nedůležitý prostor, kterým pouze prolétneme. Ale není to tak. Předsň je stejně...
více...

Svěží barvy oživí každý interiér

Na jaře oblékáme nové, barevnější oblečení a máme ze sebe hezký pocit. Ale máme hezký pocit i z našeho bytu...
více...