Dětský pokoj je pro správný vývoj dítěte velmi důležitý

Mít svůj pokoj, to je pro některé děti pouhý sen. Ale když se rodičům podaří, třeba i za cenu změny celého bytu, dětem jejich pokoj vytvořit, určitě se to vyplatí. Děti potřebují, stejně jako dospělí, mít svou oázu klidu, své zázemí a své malé království.

dětský pokoj, děti, zdraví dětí, rodina, bydlení

Radost dětí je i radostí rodičů

Radost v dětských očích dokáže pohladit duši rodičů, když svou ratolest chtějí čímsi překvapit. Máma i táta přece vždy vědí, co je pro jejich děti nejlepší, co potřebují a co je potěší nejvíce. Spokojení a vyrovnaní lidé mají nezřídka společné jedno: často zmiňují, že měli šťastné dětství. Většinou to opravdu bývá tak, že jak v útlém věku žijeme a kolik lásky dostaneme, takoví lidé z nás jsou. Snad každý rodič si přitom přeje, aby z jeho dítěte vyrostl zdravý, moudrý a dobrý člověk, a snaží se dát svému potomkovi to nejlepší, co se jen dá.

Psychologické atributy šťastného dětství

Psychologové už dříve prozkoumali, jaké atributy vedou k tomu, aby se z dítěte mohla stát harmonická, silná osobnost, a zjistili, že mnoho úspěšných lidí spojuje to, že v dětství měli svůj vlastní koutek. Svůj dětský pokoj. Království, které patřilo jen jim a kde pracovala jejich fantazie.
Dětský pokoj je sice jako každá jiná místnost, ale v mnohém je to přece jen výjimečný prostor. Použitým vybavením, dětským nábytkem, barvami, materiály a kombinací všeho, co dítě pro svůj vývoj potřebuje. Vedle kamarádů, školky či později školy je to svět, kde se děti formují, pracují na sobě a rozvíjejí se.

Zařízení dětského pokoje

Pokud jde o zařízení dětského pokoje, hodně záleží na věku dítěte. Je fajn, pokud se dítě s prostorem ztotožní a něco si do něj samo vybere. V první řadě by však měli rozhodovat rodiče. Co když dítě vezmete do prodejny s nábytkem a ono ukáže na kus, který je pro vás nepřijatelný? Nejprve ať udělají selekci rodiče a pak - pokud je to v pořádku, mohou dát dítěti na výběr, ideálně ne z velkého počtu možností. U doplňků do pokoje je to podstatně jednodušší. Třeba dětské fototapety se dají použít kdykoliv a závisí jen na tom, jak je dítě velké. Jiné motivy se hodí řekněme předškolákům, jiné zase školákům či starším ročníkům. Podobné je to i s volbou barev. Zatímco menším dětem se pokoj plný pestrých odstínů bude zajisté líbit, větším už můžeme navrhnout, aby si barevnost vybraly samy. Potřeby, zájmy a preference dětí se věkem mění. Když těm malým zaručeně uděláme radost povlečením s Disney motivy, starší možná budou chtít mít kolem sebe své oblíbené zpěváky a budou už i prosazovat svůj vkus.

Pořádek v dětském pokoji

Specifickou kapitolou je pořádek v pokoji a ve věcech obyvatele dětského pokojíčku. Na to, jak si ho udržet neexistuje žádný stoprocentní recept. Ale je třeba si ale uvědomit, že pokud dítěti řekneme "ukliď si pokoj", slovo "uklidit" vnímá jinak než dospělý. Musíme mu jasně vysvětlit, co si pod úklidem představujeme - že zamést a vysát je po třeba i pod postelí, prach utřít i na knihách a podobně. A protože si děti stále hrají, mnohým rodičům se osvědčilo naučit své potomky udržovat si pořádek ve věcech hravou formou. Například tak, že kreativní dřevěné hračky uložíme spát do tohoto koutku skříňky, plastové zase na toto místo a pastelky a barvy s papíry na kreslení nás zase do rána počkají v tomto šuplíku. Ideální je, každý šuplík dítěti označit příslušnou samolepkou.

comments powered by Disqus


Podobné články


Výchova a vztahy v rodinách s dětmi z minulých manželství

Jaké to je, být druhou mámou? Rozvody a rozchody v dnešní době nejsou nic neobvyklého a proto přibývá i rodin,...
více...

Rodina a příchod sourozence

Příchod sourozence do rodiny “jedináčka” je velikou změnou pro celou rodinu. Veškerá pozornost, která byla...
více...

Rozhovor s dětmi a jeho vliv na komunikaci v rodině

Některé děti jsou upovídané a z jiných aby se slova doslova páčila. Ale není to většinou chyba na straně...
více...

Dítě není neposlušné, když hned neposlechne "na slovo"!

Každé dítě má jiný temperament a rodiče by se před trestáním dětí měli zamyslet. Je třeba odlišovat i malé...
více...

Děti nemusí být středem vesmíru, aby z nich vyrostli slušní dospělí

Výchova dětí se nikde nevyučuje. Učíme se ze tedy za pochodu a ze svých chyb. Proto nám také někdy připadá,...
více...

Jak rozdělit dětský pokoj, aby děti měly nejen dostatek prostoru, ale i soukromí?

Dříve bylo běžné, že děti spaly společně s rodiči v jedné místnosti. Následovala doba, kdy měly všechny...
více...

Usínání dětí nemusí být problém, když ...

Máte doma nespavé dítě? Zaveďte mu usínací rituály a snažte se dodržovat pravidelný denní režim. Dítě by...
více...

Desatero, které by měl znát každý rodič školáka

Výchova dětí ve školním věku, to je především záležitost rodičů. Určitě, škola je pro děti velkým...
více...

Děti vychovávané pouze matkou jsou zdravější, když tráví co nejvíc času se svým otcem

Tatínkové, věnujete se svým miminkům dostatečně? Pokud ano, budou vaše děti zdravější! Nejnovější výzkumy...
více...

Jak vybrat dítěti jméno, a která jména jsou u nás zakázaná?

Rodičovství, to není jen plánovaní toho, kdy přijde miminko na svět. Být rodičem, to znamená i vybrat svému...
více...