Být otcem je in

Datum článku: 7. 11. 2014

Nejen nastávající maminka, ale i tatínek si zaslouží pozornost. Je zažité, že se vše ohledně mateřství točí okolo žen a dětí a otcové jsou často vnímáni jen jako ti, kteří mají rodinu zabezpečit a občas na dítě “houknout” , když neposlouchá. Ale tak už to v moderních rodinách nechodí a proto má i nastávající otec právo prožívat těhotenství, porod a budovat si citové pouto s partnerkou i miminkem.

Být otcem je in

Mýtus č.. 1 - Pouze pocity nastávající matky jsou důležité

Pozoruhodné změny na těle vaší partnerky a příprava na porod by mohly člověka nechat na pochybách, že pocity ženy jsou tím jediným, co zasahuje celou rodinu. Péče o tělesné a duševní zdraví vaší přítelkyně nebo manželky je samozřejmě před i po porodu velmi důležitá - ale stejně tak je to i s vašimi vlastními pocity. Pro nastávajícího otce je jednoduché vyprávět vzrušivě o pozitivních stránkách otcovství. Mnohem těžší - ale stejně tak důležité - je vyjádřit se i o svém strachu a obavách: neomdlíte při porodu? Mohou nastat zdravotní komplikace? Jak se změní po porodu náš vztah (s manželkou)? Jak sladit otcovství a kariéru? Vaše partnerka by měla vědět o vašich pocitech. Mnozí muži tají své obavy týkající se těhotenství a otcovství, neboť tím nechtějí zatěžovat partnerku. Nelamte si však nad tím hlavu. Většina žen touží po takových rozhovorech a ví, že i vás jako otců se dotýkají mnohé změny, které těhotenství s sebou přináší. Pokud se muži podělí o svůj strach s partnerkou, může je to navzájem ještě více sblížit. Můžete si vyměňovat zkušenosti s jinými nastávajícími otci nebo si přečíst dobrou knihu o otcovství. Umožněte sami sobě připustit si pocity zranitelnosti nebo obavy. Pokud se označujete vždy jen za silného muže, ztratíte kontakt k sobě samému. Pokud se o svých starostech týkajících se těhotenství i prvních měsíců po něm popovídáte, zvrátíte mýtus, že muži ženu tímto procesem pouze doprovází.

Mýtus č.. 2 - Novorozenci nepotřebují otce

Silné pouto mezi vaší partnerkou a novorozencem - vytvořené zejména při kojení - vás může svést k otázce, zda vás vaše miminko vůbec potřebuje. Buďte si jisti, že potřebuje. Jste důležitou osobou v jeho životě a ve vaší blízkosti se cítí dobře a spokojeně. Abyste si i vy vytvořili takové pouto ke svému miminku, noste jej, kolébejte ho a mluvte na něj. Ale počkejte s tím až po skončení jídla, až pak můžete získat jeho úplnou pozornost. Pokud vezmete dítě po nakrmení, dopřejete zároveň vaší partnerce čas na odpočinek. Mamince můžete pomoci i s krmením, pokud si odstříkává mléko nebo miminko pije mléko umělé. O své dítě se můžete postarat i nepřímo, tím, že se chopíte domácích prací. Pokud nemusí žena tolik vařit, prát a uklízet, může strávit více času se svým miminkem. Myslete na to, že to všem v rodině něco přinese.

Mýtus č.. 3 - Otcové neumí zacházet s malými dětmi

Toto je velká lež, které muže odrazuje od toho, aby si vytvořili krásný vztah ke svému miminku. Kromě toho vzbuzuje neoprávněný strach u matek, že muži nejsou schopni postarat se a ochraňovat své malé dítě. V současnosti již víme, že otcové se mohou stát důležitou osobou pro své dítě. Rodičovství je práce, kterou se může naučit každý, stejně otcové jako matky. Pokud tráví čas se svým miminkem, rychle vycítí jeho potřeby.

Mýtus č.. 4 - Muži, kteří se koncentrují na své děti, selhávají v práci

Mužům se v minulosti často vštěpovalo, že jejich hodnota a sebeúcta vyplývají z jejich práce. Toto poselství společnosti zní, že muži, kteří svou rodinu kladou nad svou kariéru, jsou v práci neúspěšní. Ale v současnosti zažíváme převratné změny v kulturní normě. Většina mužů považuje za důležité mít děti a to vyzdvihuje status otců. Někteří muži obětují postupy v kariéře času strávenému s rodinou, neboť zde vidí své naplnění - a ne proto, že se neumí prosadit na pracovním trhu. Stále více mužů si myslí, že být dobrým otcem významně obohacuje jejich vlastní život.

Mýtus č.. 5 - Muži chtějí být automaticky takovými jako jejich vlastní otec

Váš otec nabude nový význam, když se vy sám stanete otcem. Je zcela přirozené přemýšlet v této fázi o vlastní minulosti a o tom, zda chcete kráčet ve stopách svého otce. Ale váš otec nemusí být jediným vzorem. Myslete na všechny, kteří se během života o vás starali, včetně učitelů, kolegů, přátel, strýců, bratra apod. Vytvořte si ze všech svou vlastní identitu otce. Americký autor dr. Bruce Linton nenašel během svého bádání po světě žádný důkaz o shodujícím se modelu role otce. V různých kulturách s nimi zacházejí různě. V některých afrických kulturách znamená "otec" například celou skupinu mužů, žádného konkrétního. Otcovství je společenský produkt, který se přizpůsobuje potřebám té které společnosti. Přesně tak to dělali i naši otcové. Pro ně znamenalo "být dobrým otcem" mít rodinu pod střechou, poskytnout jí jídlo a výchovu. Naši otcové netrávili pravděpodobně s námi tolik času, jak bychom chtěli trávit my s našimi dětmi. Ale dělali to, co považovali za nejlepší, aby uspokojily nároky rodiny i společnosti ve stejné míře. Nyní se musíte rozhodnout, co je nejlepší pro vaši rodinu. Dívejte se na otcovství jako na úkol, do které postupně proniknete a jejíž možnosti prozkoumáte. Na této nové cestě můžete využít a zpracovat pozitivní věci z vaší minulosti.

Jak se dá bojovat proti těmto pěti mýtům?

  • Najděte si čas popřemýšlet o tom, do jaké míry se vás "stát se otcem a být otcem" dotýká. Podělte se se svými pocity s vaší partnerkou a jinými otci.
  • Noste, kolébejte a povídejte si s novorozencem již od narození.
  • Naučte se přebalovat, koupat, krmit. Buďte součástí všedního dne vašeho miminka.
  • Promyslete si, na jaké kompromisy v kariéře jste připraven, abyste mohli trávit čas se svým dítětem.
  • Pozorujte, co se vám nejvíce líbí na vašem vlastním otci, učitelích, přátelích a příbuzných, abyste si vytvořili vlastní identitu otce. Dobrým příkladem může být každý, kdo se o vás staral.