Bolesti páteře mohou způsobit dětem rodiče, když vyberou špatnou aktovku nebo přezůvky do školy

Recept proti bolesti páteře začínají psát dětem už rodiče. Pro zdraví dětí je velmi důležitá správná koupě aktovky a přezůvek. Za rovnou páteř se rodičům děti za pár let poděkují. Sedmdesát až osmdesát procent Čechů trpí bolestmi páteře. Pohybový aparát zatěžuje už to, že dítě musí chodit do školy. Ve škole jsou všechny možné aktivity zúžené na statické - sed nebo stoj. Normálně mají být dynamické a statické svaly stejně zatížené, ale ve škole je naší statikou přetěžujeme.

Bolesti páteře mohou způsobit dětem rodiče, když vyberou špatnou aktovku nebo přezůvky do školy

Aktovka se doporučuje kupovat pevná a rodiče musí dbát na to,


aby ji jejich ratolest nenosila v ruce, ale na zádech. Pokud dítě nosí špatnou tašku, bude se hrbit a může skončit se skoliózou. Důležité je také, aby byly na tašce reflexní prvky kvůli bezpečnosti, aby nebyla příliš těžká a měla i vnější kapsy, například na láhev na dodržování pitného režimu.


Dětští a sportovní lékaři zdůrazňují, že pro vývin chodidel je důležitý i správný výběr přezůvek


Rozhodně nejsou vhodné žádné pantofle a žabky bez uzavřené paty. Nejlepší jsou bačkůrky. V teniskách, které jsou dnes ve školách módním trendem, se dětem mohou potit nohy. Rodiče by se mohli obrátit na prodejny se zdravou obuví. Dnes je totiž hodně obchodů, kde je cílem pouze prodej a dosažené tržby. Ale chybí v nich odborníci, kteří by při nákupu rodičům uměli poradit. Dětská noha je extrémně citlivá. V důsledku nesprávného výběru obuvi může dojít k poškození kostry chodidla, jeho deformování, což může vést k chybnému držení těla.


Nejen oblečení, obuv či tašku je třeba vždy kupovat spolu s dítětem,


aby si je samo vyzkoušelo. I z psychologického hlediska není dobré darovat aktovku dítěti jako překvapení. Rodiče to dělávají například na Vánoce. Dnes je v obchodech už většina aktovek kvalitních, ale pokud se dítěti vybraná taška nelíbí, rodič s ním musí hlavně umět komunikovat. Vždy mu je třeba dobře vysvětlit argumenty pro i proti. Rozhodně není třeba dítěti rázně zavelet a tím debatu skončit. Aby se nestalo, že bude nosit aktovku celý rok s nenávistí.

comments powered by Disqus