Týden na podporu manželství

Každé druhé manželství v naší republice se rozpadá. A to je alarmující zjištění. Přitom důvody jsou často velmi malicherné a dá se jim zabránit. Podporovat manželství se rozhodl i Národní týden manželství, který se koná každým rokem ve druhém únorovém týdnu po celém světě, tedy i u nás. Součástí tohoto týdne je i spousta akcí, které pomáhají utužovat manželské svazky. My si ale v našem článku rozebereme důvody, které nejčastěji vedou k rozvodům.

manželství, rozvod, zdraví, muži, ženy, děti, nemoc, vztahy

1. Nemoc

Pokud se u jednoho z partnerů vyvine závažné nebo chronické onemocnění, může to změnit celou dynamiku vztahu. Onemocnění oslabuje samotného jedince a tento není schopen pokračovat v zažitých činnostech a být takovým, jakým byl předtím. Rovněž je ohrožena finanční stránka páru, protože v důsledku nemoci musí partner odejít z práce. Podle jisté studie, míra rozvodovosti byla o 6% vyšší ve vztazích, kde ženy trpěly závažnými onemocněními (rakovina, srdeční choroby, onemocněními plic). Míra rozvodovosti se kupodivu nezvyšovala v případech, kdy byli muži ve špatném zdravotním stavu. Z toho vyplývá, že muži se hůře adaptují do úlohy ošetřovatelů a rovněž nezvládají plnit tolik povinností. A z velké části to také závisí na tom, jak měli manželé dělené povinnosti předtím.

2. Změna práce

Muži, kteří jsou nezaměstnaní mají větší pravděpodobnost, že opustí své manželky a rovněž je zde také větší riziko odchodu manželek od nich. Ztráta zaměstnání způsobí stres z finanční budoucnosti a zabezpečení, které se negativně projeví v manželském vztahu. Kromě toho špatně ovlivňuje vztah i změna finančního rozpočtu, plánů či trávení času. Rovněž, pokud se více zaměříte na práci a budete zanedbávat vašeho partnera, povede to k nedorozuměním a problémům.

3. Porod

Určitě jste se již setkali s páry, které se rozešly, protože jeden z partnerů děti chtěl, zatímco druhý se na to necítil. Ale i v případech, kdy se oba partneři shodnou na dítěti, ještě nic není vyhráno. Realita v péči a výchově novorozence se často vymyká ideálním představám, což může vést k nespokojenosti v partnerském svazku. Jistá studie zjistila, že až 67% párů nebylo spokojených ve vztahu během prvních tří let po narození dítěte. Lidé, trpící úzkostí nebo depresí, si hůře zvykají na narození dítěte, protože se více bojí, jací budou rodiče a jaké změny to přinese. Zajímavostí je, že podle výzkumu, páry, jejichž první dítě je dívka, jsou více náchylné na rozvod, než ty, jejichž prvorozený je chlapec. Každopádně, pokud se chcete vyhnout rozvodu, důležitá je zejména ochota partnerů ke kompromisu a otevřená komunikace, abyste si postupně zvykli na vaše nové úkoly.

4. Oddělené bydlení

Páry, které se rozhodnou dočasně žít odděleně ať už z pracovních nebo rodinných důvodů, možná nečelí všem partnerským problémům, ale separace si také může vybrat svou daň na úkor manželství. Každý člověk se jinak přizpůsobuje skutečnosti, jak daleko žije od svého partnera a na jak dlouho. To, co někdo považuje za přijatelné, se může někomu zdát hrozné. Pokud jsou oba lidé spokojeni se životem odděleně, může to dobře fungovat. Ale pokud existuje nesoulad (obavy z opuštění, důvěra, nebo věrnost), potom oddělené bydlení vztahu rozhodně nepřeje.

5. Trauma

Společné traumatické události mohou pár sblížit, ale také rozdělit. Někdy lidé potřebují zapomenout na jistou bolestnou zkušenost a zbavit se čehokoliv co jim ji připomíná. To platí například pro tragédii, jakou je smrt blízkého či dítěte. Vzpomínky mohou být vyvolány také přítomností jiné osoby, což vede k tomu, že život s touto osobou se stává nepříjemným.

6. Prázdnota

Velmi často se rozvádějí i páry s odrostlými dětmi, ve středním věku. Důvodem je, že časem partneři mohou mít pocit, že už je k sobě nic netáhne, nic k sobě necítí a jsou nespokojeni se svým milostným životem. Někteří se těší na to, až jejich děti vyrostou a oni budou mít konečně čas i sami na sebe, zatímco jiní náhle zjistí, že už navzájem nemají mnoho společného.

7. Nevěra

Nevěra je obvyklým důvodem, který lidi přivádí do manželských poraden. Vnímají ji jako výchozí bod pro nové způsoby komunikace a přeformulování jejich manželských cílů. Na druhé straně, podvádění jednoho z partnerů může být i "posledním hřebíkem do rakve". V případě, že záležitost zašlo příliš daleko, citově jste se odcizili, nebo se přímo nenávidíte, jen těžko se dá vrátit k někdejším harmonickým časům. Bez ohledu na to, co vás v partnerském životě potkalo, snažte se vždy otevřeně a upřímně komunikovat se svým partnerem. Rovněž se nebojte a včas požádejte o pomoc odborníka.

comments powered by Disqus


Podobné články


Nemocné dítě v mateřské škole a odpovědnost rodičů

Máte problémy v zaměstnání, když pečujete o nemocné dítě? O to víc vás asi zamrzí, že někteří rodiče...
více...

Dovolená s malými dětmi? Prožijte ji společně s přáteli a jich dětmi!

Užít si dovolenou s malými dětmi? A proč ne! Sice jsou rodiny, které malé děti odkládají k babičkám...
více...

Jak se pečovat o malé děti s minimem chemie?

Žijeme v době, kdy je a není těžké žít v těsném soužití s přírodou a přitom jí neškodit. Ale můžeme...
více...

Kariéra v práci nebo mateřství? Dá se zvládnout oboje!

Práce a kariéra nebo mateřství? Mnoho žen řeší tohle dilema, ale pokud si vyberou nejprve kariéru, tak se může...
více...

Usínání dětí nemusí být problém, když ...

Máte doma nespavé dítě? Zaveďte mu usínací rituály a snažte se dodržovat pravidelný denní režim. Dítě by...
více...

Psaní písmenek je pro předškoláky zábava a to je dobré využít!

Nenásilný trénink držení tužky a pastelky v předškolním věku pomůže dětem s pozdější výukou psaní....
více...

Je psaní Comenia scriptem pro děti náročné? Vůbec ne!

Comenia Script je písmo, které oceňují hlavně leváci, dysgrafici, ale i děti s opožděným vývojem nebo třeba...
více...

Fyzické tresty děti nevychovají k laskavému chování

Také jste jako malí občas dostávali pár facek nebo jednu výchovnou na zadek? A  co si o tom dnes myslíte? Bylo...
více...

Desatero, které by měl znát každý rodič školáka

Výchova dětí ve školním věku, to je především záležitost rodičů. Určitě, škola je pro děti velkým...
více...

Děti vychovávané pouze matkou jsou zdravější, když tráví co nejvíc času se svým otcem

Tatínkové, věnujete se svým miminkům dostatečně? Pokud ano, budou vaše děti zdravější! Nejnovější výzkumy...
více...