Týden na podporu manželství

Každé druhé manželství v naší republice se rozpadá. A to je alarmující zjištění. Přitom důvody jsou často velmi malicherné a dá se jim zabránit. Podporovat manželství se rozhodl i Národní týden manželství, který se koná každým rokem ve druhém únorovém týdnu po celém světě, tedy i u nás. Součástí tohoto týdne je i spousta akcí, které pomáhají utužovat manželské svazky. My si ale v našem článku rozebereme důvody, které nejčastěji vedou k rozvodům.

manželství, rozvod, zdraví, muži, ženy, děti, nemoc, vztahy

1. Nemoc

Pokud se u jednoho z partnerů vyvine závažné nebo chronické onemocnění, může to změnit celou dynamiku vztahu. Onemocnění oslabuje samotného jedince a tento není schopen pokračovat v zažitých činnostech a být takovým, jakým byl předtím. Rovněž je ohrožena finanční stránka páru, protože v důsledku nemoci musí partner odejít z práce. Podle jisté studie, míra rozvodovosti byla o 6% vyšší ve vztazích, kde ženy trpěly závažnými onemocněními (rakovina, srdeční choroby, onemocněními plic). Míra rozvodovosti se kupodivu nezvyšovala v případech, kdy byli muži ve špatném zdravotním stavu. Z toho vyplývá, že muži se hůře adaptují do úlohy ošetřovatelů a rovněž nezvládají plnit tolik povinností. A z velké části to také závisí na tom, jak měli manželé dělené povinnosti předtím.

2. Změna práce

Muži, kteří jsou nezaměstnaní mají větší pravděpodobnost, že opustí své manželky a rovněž je zde také větší riziko odchodu manželek od nich. Ztráta zaměstnání způsobí stres z finanční budoucnosti a zabezpečení, které se negativně projeví v manželském vztahu. Kromě toho špatně ovlivňuje vztah i změna finančního rozpočtu, plánů či trávení času. Rovněž, pokud se více zaměříte na práci a budete zanedbávat vašeho partnera, povede to k nedorozuměním a problémům.

3. Porod

Určitě jste se již setkali s páry, které se rozešly, protože jeden z partnerů děti chtěl, zatímco druhý se na to necítil. Ale i v případech, kdy se oba partneři shodnou na dítěti, ještě nic není vyhráno. Realita v péči a výchově novorozence se často vymyká ideálním představám, což může vést k nespokojenosti v partnerském svazku. Jistá studie zjistila, že až 67% párů nebylo spokojených ve vztahu během prvních tří let po narození dítěte. Lidé, trpící úzkostí nebo depresí, si hůře zvykají na narození dítěte, protože se více bojí, jací budou rodiče a jaké změny to přinese. Zajímavostí je, že podle výzkumu, páry, jejichž první dítě je dívka, jsou více náchylné na rozvod, než ty, jejichž prvorozený je chlapec. Každopádně, pokud se chcete vyhnout rozvodu, důležitá je zejména ochota partnerů ke kompromisu a otevřená komunikace, abyste si postupně zvykli na vaše nové úkoly.

4. Oddělené bydlení

Páry, které se rozhodnou dočasně žít odděleně ať už z pracovních nebo rodinných důvodů, možná nečelí všem partnerským problémům, ale separace si také může vybrat svou daň na úkor manželství. Každý člověk se jinak přizpůsobuje skutečnosti, jak daleko žije od svého partnera a na jak dlouho. To, co někdo považuje za přijatelné, se může někomu zdát hrozné. Pokud jsou oba lidé spokojeni se životem odděleně, může to dobře fungovat. Ale pokud existuje nesoulad (obavy z opuštění, důvěra, nebo věrnost), potom oddělené bydlení vztahu rozhodně nepřeje.

5. Trauma

Společné traumatické události mohou pár sblížit, ale také rozdělit. Někdy lidé potřebují zapomenout na jistou bolestnou zkušenost a zbavit se čehokoliv co jim ji připomíná. To platí například pro tragédii, jakou je smrt blízkého či dítěte. Vzpomínky mohou být vyvolány také přítomností jiné osoby, což vede k tomu, že život s touto osobou se stává nepříjemným.

6. Prázdnota

Velmi často se rozvádějí i páry s odrostlými dětmi, ve středním věku. Důvodem je, že časem partneři mohou mít pocit, že už je k sobě nic netáhne, nic k sobě necítí a jsou nespokojeni se svým milostným životem. Někteří se těší na to, až jejich děti vyrostou a oni budou mít konečně čas i sami na sebe, zatímco jiní náhle zjistí, že už navzájem nemají mnoho společného.

7. Nevěra

Nevěra je obvyklým důvodem, který lidi přivádí do manželských poraden. Vnímají ji jako výchozí bod pro nové způsoby komunikace a přeformulování jejich manželských cílů. Na druhé straně, podvádění jednoho z partnerů může být i "posledním hřebíkem do rakve". V případě, že záležitost zašlo příliš daleko, citově jste se odcizili, nebo se přímo nenávidíte, jen těžko se dá vrátit k někdejším harmonickým časům. Bez ohledu na to, co vás v partnerském životě potkalo, snažte se vždy otevřeně a upřímně komunikovat se svým partnerem. Rovněž se nebojte a včas požádejte o pomoc odborníka.

comments powered by Disqus


Podobné články


Pro malé děti může být celozrnné pečivo nevhodné a dokonce i nebezpečné

Dietologové bijí na poplach. Snižte spotřebu bílé mouky, nebo raději vyřaďte ji ze svého jídelníčku úplně....
více...

Nemocné a nedoléčené dítě do školky a školy nepatří!

Podzim bývá hrozbou pro zaměstnavatele matek malých dětí. Některé děti se s kolektivem ještě nesetkaly, jiné...
více...

Nemocné a nedoléčené dítě do školky a školy nepatří!

Podzim bývá hrozbou pro zaměstnavatele matek malých dětí. Některé děti se s kolektivem ještě nesetkaly, jiné...
více...

Proč chodit ven i s miminkem, které má rýmu?

Nachlazení a rýma se nevyhýbají ani malým miminkům. Výbornou prevencí je sice kojení, ale co když kojí maminka,...
více...

Proč jsou tatínkové zajímavější než bezdětní muži?

Příprava na mateřství u žen trvá téměř od období dospívání. U mužů je to jinak. Také se těší, že...
více...

Mini Tamagotchi, nová verze populární hry

Oblíbená hra Tamagotchi je zpět, ale tentokrát v mini verzi. Zážitek ze hry zůstává stejný, opět se musíte...
více...

Hry, které sami dětem vyrobíte, zabaví děti i vás

V dnešní době není problém koupit dítěti hračku ani o víkendu a v pozdních večerních hodinách. Ale co takhle...
více...

Tablet pomáhá dětem rozvíjet kreativitu a představivost

Tablety a další elektronické hračky nebyly vymyšleny proto, aby jen bavily děti a pily krev rodičům. A naopak,...
více...

Děti, které vyrůstají v přehnané čistotě nejsou zdravější, opak je pravdou!

Imunita se tvoří ještě před tím, než se narodíme. Ale když se dítě narodí, je třeba jeho imunitu trénovat....
více...

Co dělat a co naopak vynechat, když si chcete udržet dlouhodobý vztah?

Dlouhodobý vztah, a nemusí to být ani manželství či partnerství, je vždy založen na nějakém základu....
více...