Porovnávat můžete zboží v obchodě, ale ne partnery ve vztahu, který nechcete zničit!

Nejen nevěra, žárlivost a agresivní chování, ale také porovnávání dokáže pohřbít slibně vypadající vztah. Někdy nám to nevědomky vyklouzne, což by se dalo omluvit, ale neustále porovnávání s bývalými partnery nebo kamarády dokáže dokonce vztah zcela zničit.

porovnávání, vztahy, láska, lidé, muži, ženy

Sestřin manžel, kamarád, ex přítel...

Sestřin manžel více vydělává, kamarádčin přítel má výdrž v posteli, bývalý vám nosil růže. Exmanželka lépe vařila a sousedka chodí s mužem na fotbal. Porovnávání partnera nebo vztahu s jinými může pořádně ohrozit důvěru i sebejistotu jednoho z dvojice. Přesto se neubráníme. Někteří lidé občas pozapomenou na jedinečnost každého svazku a sklouznou k tomu, že porovnávají svého partnera s jinými. V éře sociálních sítí a mnoha možností jsou lidé náchylnější věřit, že jiní mají něco lepšího, že jsou šťastnější ... Vše však může být jinak!

Přešlapy ve výchově

"Měl by si více času trávit s dětmi - jako Pavel, který vozí své děti na kroužky, vymýšlí jim program a ještě navaří celé rodině večeři!" Poslouchá doma Marian. Tak, ano, jejich společný známý neživí celou rodinu a pracovní doba se mu končí kolem páté hodiny odpoledne.
Evě manžel zase manžel dává za příklad sousedku, která vítá manžela s úsměvem a večeří a každou noc mu je k dispozici. Jenže tato dáma nemá tři děti, hypotéku a práci, která dá pořádně zabrat!
Dívat se na svůj vztah jako na jedinečný a nechtít vše, čím nás ohromují jiní ve svých facebookových statusech či přehnaných řečech ve společnosti, je někdy obtížné. Ne proto, že by nám nechutnalo, co máme doma, prostě - občas zapochybujeme a chceme víc. Příčina této nespokojenosti přitom vůbec nemusí vycházet ze samotného vztahu.

Sebeobraz

Jedinečnost a originalita jsou postoj k sobě samému, říká se tomu i sebeobraz, který utváří i výchova v základní rodině.  Pokud je ve výchově příliš kontroly a ochrany, jedinec se učí, že je "nedostatečný" a automaticky je tak vystaven porovnávání. Jedinec, jehož porovnávali se sourozenci či spolužáky, nevyrůstá jako jedinečná a originální bytost a toto porovnávání do něj postupně vsakuje. Roste z něj jakýsi lidský, bonsai, vytvarovaný pochybnostmi o sobě samém. Takový jedinec vlastně ani nemůže jednat jinak - i on sám bude automaticky porovnávat.

Nudný, ale bezpečný stereotyp

I když si mnozí podvědomě hledají podobné typy partnerů a vztahů, každý člověk má svá specifika. "Věděla jsem, že Pavlovi připomínám jeho bývalou manželku, která mu utekla s jiným. Ale nečekala jsem, že tak často mi bude připomínat, v čem byla dobrá a co v našem vztahu nefunguje tak, jak byl zvyklý. " Někdy se neubráníme podvědomému porovnávání s předchozí láskou, se kterou jsme prožili nezapomenutelné chvíle a hlavně - dlouhý čas. Přirozeně se vynořují různé situace, kdy se ten předchozí zachoval lépe, v něčem zase hůře. Jak se vyrovnat se ztrátou těch příjemnějších stránek minulého vztahu? V slabých chvilkách člověk rychle zapomene na štěstí a spokojenost, které prožívá v novém soužití. Zvyk je železná košile. V dlouhotrvajícím vztahu je jedním z největších úskalí stereotyp. Časem partnera známe do nejmenších detailů. Změna partnera automaticky vyžaduje i změnu sebe sama, svého přístupu. A přestože nám stereotypy překážejí (víme, jak si bude míchat kávu, jak si bude čistit zuby, co bude na návštěvě mluvit, jak se bude chovat v ložnici...), vykročit do něčeho nového, nepoznaného, bývá stejně ohrožující. Lidé neradi mění zažité způsoby, stereotyp přináší i bezpečí a jistotu poznaného. Ale na úkor růstu a rozvoje.

Devastující důsledky

Někdy jeden z partnerů vidí v určitém srovnání ochotu pokročit. "Svého přítele miluji, ale chci, abychom na svém vztahu oba pracovali, starali se o něj, zpříjemňovali si společné chvíle. "říká Markéta. Jenže její partner často její pokusy vidí jinak a má pocit, že s ním není spokojena a jiní muži jsou pro ni zajímavější. Pokud je člověk velmi zpochybněn, znejistělý a s komplexy méněcennosti, porovnávání ještě zesílí jeho nejistotu, což postupně vede k obavám z jakéhokoli chování. Začne narůstat frustrace, protože bude neustále ve střehu, kdy zase co zkazí. Důsledky mohou být velmi devastující. Napětí se může začít řešit alkoholem, odcházením z domu, například do hospod či za kamarády. U zralého člověka to nemusí zanechat žádné následky, jen to může přinášet do vztahu konflikty. Porovnávání je cesta do pekla! Vztah ničí, rozleptává, narušuje důvěru. Ubývá radosti, vášně a chuti podílet se na společném životě. Porovnávání je začátek umírání vztahu a záleží na intenzitě a frekvenci porovnávání, kolik vztah ještě vydrží.

comments powered by Disqus


Podobné články


Kamarád, to není citový upír ani chronický lhář

Mít kamarády, to je super. Ale ne všichni kamarádi znamenají výhru. Jsou i lidé, které je lepší za kamarády...
více...

Vztah s jedináčkem nemusí být bez problémů, ale i velká rodina může vychovat egoistu

Zamilovali jste se a ještě před tím, než jste se zamilovali "vážně", jste se partnera zeptali, jestli má...
více...

Udržujete vztah se svým bývalým partnerem? Nedělejte to!

Lidé se seznamují, ale i rozcházejí. Ale jsou i tací, kteří nejsou schopni se jednoznačně rozejít. Potom...
více...

Aplikace v telefonu a láska? A proč ne!

Smartphony neboli chytré telefony dělají z lidí často osamělé jedince, kterým jsou věrnými společníky. Ale...
více...

Jak dlouho trvá, než se muž zamiluje?

Zamilovaní a láska sice spolu souvisí, ale není totéž. Hlavně u mužů často uplyne poměrně dlouhá doba, než...
více...

Všímejte si koníčků svých partnerů hned na začátku vztahu, protože jsou pro vztah velmi důležité!

Máte s partnerem společné koníčky? Pokud ano, je to určitá výhra. Sice je fajn, když se můžete také sami někde...
více...

Období mezi dvaceti a třiceti roky je ideální pro budování kariéry a zakládání rodiny

Generace dnešních dvacetiletých má úplně jiné starosti než jejich rodiče. Ti se již většinou starali o ně,...
více...

Hormon věrnosti, lásky a opilosti

Emoce jsou na člověku vidět, když je mu patnáct, ale třeba také padesát. Prostě je neschováte, přestože si...
více...

Domácí setkávání a posezení s přáteli pomáhá zahánět nudu, smutek a prázdnotu

Relaxujte takoví, jací skutečně jste. S lidmi, se kterými chcete, a s jídlem, které vám opravdu chutná. Ano,...
více...

Jak se zbavit negativní autosugesce, která nám ničí život?

Určitá míra sebekritiky je v pořádku. Pomáhá nám být v kontaktu s realitou a nutí nás být lepšími. Je...
více...