Hormon věrnosti, lásky a opilosti

Emoce jsou na člověku vidět, když je mu patnáct, ale třeba také padesát. Prostě je neschováte, přestože si myslíte, že na vás nejsou vidět. Láska prostě vyzařuje do světa, ať chcete nebo ne!

hormony, láska, emoce, vztahy

Biologické opodstatnění

Projevy lásky se nevážou na věk, a pokud k někomu pocítíte víc než jen obyčejnou náklonnost, tělo neoklamete. Všechny tyto projevy mají biologické opodstatnění. Zde je sedm nejčastějších změn u zamilovaných.

1. Červenání se

Těsně před tím, než máte jít na rande můžete pociťovat, že se vám rozbuší srdce o něco rychleji. A pak přichází ten moment, kdy se k vám blíží, potí se vám ruce a nedokážete skrýt červenání tváří. Důvodem je zvýšený adrenalin a noradrenalin, které produkuje nadledvinková dřeň. Ty urychlují srdeční tep a roztahují cévy, čímž se zvýší okysličení a vy začnete čelit pocitům touhy.

2. Cítíte se opilí

Za tento stav nemůže alkohol, ale hormon lásky - oxytocin. Ten je vylučován při objímání, líbání, vzrušení a jeho nejvyšší hladiny se v těle udržují právě během prvních šesti měsíců vztahu. Zkoumání pocitů opilosti zamilovaných se věnovali vědci z univerzity v Birminghamu. Podařilo se jim zjistit, že přestože mají hormon a alkohol dopad na odlišné části mozku, dokáží vyvolat podobné stavy našeho vědomí. Oxytocin navíc působí jako antidepresivum. Utlumuje v mozku takzvané amygdaly ve střední části spánkového laloku, které hrají hlavní roli v emocionálním prožívání, tlumí stres a pocity strachu.

3. Máte sexy hlas

Přestože si myslíte, že mluvíte zcela normálně, můžete si být jisti, že vy sami se neslyšíte. Studie univerzity Albright College dokázala, že hlas mužů i žen se automaticky mění, pokud telefonují s člověkem, ke kterému přechovávají hlubší city. Vědci provedli nahrávky několika lidí při telefonování s partnerem a kamarády, které dali následně poslechnout nezávislým respondentům. "Hlasy zněly více sexy, příjemně a odrážely romantický zájem, na rozdíl od těch, které směřovaly pouze ke kamarádům. Pokud si tedy vysloužíte posměšky kolegů o zvýšení vašeho tónu hlasu, můžete si být jisti, že jste v tom až po uši. Zajímavý je také fakt, že zamilované ženy mluví nižším hlasem na rozdíl od mužů, kteří ho při rozhovoru s milovanou polovičkou zvyšují. Je to jasný důkaz snahy o intimitu a také způsob, jak vyjádřit lásku a určité spojení. Tón hlasu vás může ale také prozradit i při lhaní o nevěře!

4. Snesitelnější bolest

Vášnivé partnerství může fungovat stejně účinně, jako léky na zmírnění bolesti. Aktivuje totiž stejné oblasti mozku, což potvrdila i studia medicínské univerzity ve Stanfordu. Podle odborníků může podrobnější výzkum nervových buněk a činnosti mozku v tomto směru vést k vývinu nových metod a léčiv proti bolesti.

5. Mužská touha neklesá

Na začátku vztahu se zamilovaní od sebe nemohou odtrhnout a nejraději by trávili celé dny mazlením v posteli. Vědci z univerzity v kanadském Ontariu zkoumali sexuální apetit 170 heteropartnerství v jejich začátcích. Zjistili, že nejvyšší libido měli na začátku vztahu. U mužů se později ustálilo na rozdíl od žen, kterým pohlavní pud klesl každý měsíc o 0,2%.

6. Pevnější kosti

Studie amerických vědců dokázala, že muži ve stabilním vztahu nebo manželství ve věku více než pětadvacet let, mají pevnější kosti. Tomuto benefitu se údajně mohou těšit opravdu jen muži v dlouhotrvajícím a oboustranně láskyplném partnerství.

7. Je to závislost

V textech slavných zpěváků se neobjevují slova "láska je jako droga" či "závislá na tobě" pouze čistě metaforicky. Pocity zamilovanosti jsou podobné jako při závislosti na drogách, které člověk nedokáže odolávat. Pokud máte svoji "dávku" prožíváte pocity euforie, které jsou spojeny s produkcí endorfinů, již zmíněného dopaminu, adrenalinu a antidiuretického hormonu vazopresinu, který se nazývá i hormonem věrnosti.

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak dlouho trvá, než se muž zamiluje?

Zamilovaní a láska sice spolu souvisí, ale není totéž. Hlavně u mužů často uplyne poměrně dlouhá doba, než...
více...

Co dělat a co naopak vynechat, když si chcete udržet dlouhodobý vztah?

Dlouhodobý vztah, a nemusí to být ani manželství či partnerství, je vždy založen na nějakém základu....
více...

Proč bez obav navštívit psychoterapeuta?

Ještě před nedávnem se automaticky rozumělo, že návštěva psychologa je pouze pro "blázny". Mnozí lidé však už...
více...

Otázky, které vám napoví, zda jste zralí pro manželství

Manželství nabízí mnohé emocionální i materiální výhody, ale je důležité, abyste byli dostatečně připraveni...
více...

Partnerské vztahy utužují i společné sportovní prožitky

I v případech, kdy je váš partnerský vztah v naprostém pořádku, a vy jste v něm šťastní, společné...
více...

Proč ukončit vztah plný agresivity?

Agresivita je lidské povaze přirozená. Není však přirozené si ji vybíjet na svém partnerovi a používat ji jako...
více...

Co dělat, když se do manželství vkrade nevěra?

Zamilovat se je tak snadné a krásné, ale zažívat pocity zamilovanosti i po dvaceti letech manželství je už...
více...

Sedm typů mužů, kteří se nehodí pro manželství

Na první pohled vám mohou být tito muži sympatičtí, ale už do začátku je jasné, že po čase by vztah s nimi...
více...

Vztah na dálku má své výhody, ale je třeba o něj pečovat

Být odloučen od své milované polovičky, není jednoduchou záležitostí a mnohdy to přináší spoustu trápení...
více...

Manželství může mít i formu polyamorie, ale i ta musí mít svá pravidla

Otevřené manželství nebo polyamorie (poly - mnoho, amor - láska) se stalo podle autora knihy George O'Neilla...
více...