Jak se zbavit švábů, štěnic a dalšího nebezpečného hmyzu v bytě?

Soužití s hmyzem není žádná lahůdka. Proto se snažíme hmyzu v domácnosti pobyt do nejvíc znepříjemnit, a pokud možno hmyzí návštěvníky vyhubit do jednoho. Ale ne vždy se nám to podaří. Hmyz je malý, v teplém prostředí se mu líbí a rychle se množí. Boj s ním je často vysilující a nekonečný. Jen by se neměl v zájmu zdraví vzdávat, protože hmyz přenáší i řadu onemocnění a bolestivé štípance jsou jen tou nejmenší zdravotní komplikací.

šváby, štenice, bydlení, hmyz v bytě, deratizace

Drobní mravence - faraóni

Nejlepší adaptaci na lidské obydlí má v našich zeměpisných šířkách mravenec faraónský (Monomorium Pharaon). Tento druh je považován za škůdce. Poškozuje potraviny, ve vlhkých prostředích obydlí stavěním svých hnízd rozkládá jejich části, znehodnocuje potraviny a může být přenašečem některých nákaz. Zlikvidovat lze například pomocí gelové návnady.

Rybenka domácí

Lepisma saccharina - česky rybenka domácí je hmyz, který se vyskytuje zejména ve vlhkém prostředí, v tmavých koutech, na toaletách, koupelnách nebo komorách. Živí se odpadky organických látek. Narůstá do délky 7-10 mm. Má stříbřité zbarvení a dlouhá tenká tykadla. Rybenka domácí je aktivní hlavně v noci. V lidských obydlích nezpůsobuje velké škody, ale narazit na ni ve vaně není příjemné. Poměrně dobře na ni fungují běžně dostupné insekticidní přípravky.

Mol šatní

Mol šatní je pro nás škůdce ve stadiu housenky. Ty poškozují oděvy, koberce i peří. Housenky vyžírají chodbičky v látce, což způsobuje znehodnocení oblečení. Motýli se vyskytují zejména v období mezi dubnem a říjnem, ale s housenkami se můžeme setkat po celý rok. Nejlepší způsob likvidace mola šatního je umístění lepových lapačů, které obsahují feromon přitahující samičky a tak snižují populaci až do úplného úhynu tohoto škůdce.

Kuchyňský mol

Další "motýlek", který nám může poletovat po bytě, je zavíječ moučný neboli kuchyňský či potravinový mol. Zavíječ moučná přežívá zimu ve stadiu zámotku. Housenky se začínají líhnout koncem zimy a největší výskyt se objevuje koncem jara. V teplých prostorech na může vyskytovat během celého roku. Housenky se živí obilnými zrny, moukou, krupicí ale i těstovinami, sušenkami a podobně. Vývoj od vajíčka po dospělého jedince trvá 96 dní. Nejlepší způsob likvidace zavíječe moučného je podobně jako u mola šatního umístění lepových lapačů, které obsahují feromon přitahující samičky a tak snižují populaci až do úplného úhynu tohoto škůdce.

Šváb obecný

Švábi patří mezi nejrozšířenějších škůdce na celém světě. Nejčastěji je můžeme najít v potravinových provozech ale také v restauracích, v hotelech a v obytných domech. Jsou to všežravci. Živí se vším co najdou běžně v kuchyni včetně cukrovinek, masa, pečiva ... Při nedostatku potravy se mohou živit i papírem. Jsou to kanibalové - požírají se navzájem. Aktivní jsou zejména v noci a ukrývají se v tmavých místech. Mohou přenášet choroboplodné zárodky na povrchu svého těla nebo výkaly. Na zlikvidování švábů je lepší si zavolat deratizační službu. Pokud bydlíte v bytovém domě, tak návnady je třeba naklást do celého objektu, ne jen do jednoho bytu.

Štěnice domácí

Štěnice domácí je světloplaché. Proto se většinou přes den ukrývají v úzkých a tmavých prostorech. Nejčastěji se vyskytují přímo v posteli nebo v její blízkosti. Není pravda, jak se lidé často domnívají, že štěnice ložní pochází ze špíny a tam, kde je čisto, se nevyskytují. Štěnice nejčastěji napadají odkryté části těla - ruce, nohy, obličej apod. Jen výjimečně zůstává u jednoho kousnutí, častěji se jich v jednom místě objeví víc. Štípanec může být velký jen pár milimetrů, u citlivějších jedinců ale může mít zarudnutí i Štěnice se rychle rozmnožují, vedou skrytý život a jsou odolné proti běžným přípravkům. několik centimetrů. Doprovází je navíc nesnesitelné svědění. I zde platí, že nejlépe je, zavolat si na ně odborníky na deratizaci.

comments powered by Disqus


Podobné články


Drahé kameny v bytě - zdravější bydlení, lepší vztahy a konec zbytečného stresu

Nerosty, to je přírodní bohatství, ze kterého můžeme profitovat všichni. Je to sice neživý, ale energií nabytý...
více...

Zdravé bydlení nemusí být zároveň drahé bydlení

Bydlení, to je jeden z předpokladů šťastného života. A právě kvůli bydlení se i nejčastěji zadlužujeme. Ale...
více...

Chybí vám doma tma? Zařiďte si ji, jinak se budete ráno probouzet unavení!

Jsou lidé, kteří ji nesnáší a lidé, kteří si bez ní neodpočinou. V létě často chybí a v zimě jí je až...
více...

Příjemný chládek v bytě i bez klimatizace? Zkuste folie na okna nebo římskou roletu!

Ne všichni máme doma klimatizaci. A důvod není ten, že by to byl extrémně finančně náročný spotřebič....
více...

Aloe vera - ideální rostlina do ložnice

Bydlení bez živé zeleně, to je sice bydlení bez starostí, ale... Živé rostliny prostě do bytu patří. a nic...
více...

Bydlení s krásným výhledem? Bonus k nezaplacení!

Co potřebujeme ke štěstí? Napadla vás někdy tahle otázka? Co jste na ni odpověděli? Nechte nás hádat. Byla to...
více...

Elektrické podlahové topení je investice do zdravé a čisté domácnosti

Uvažujete o elektrickém podlahovém vytápění? Určitě to není špatný nápad! Pořizovací cena není vysoká, ale...
více...

Voňavé misky osvěží přírodní cestou každý interiér

Vůně provázejí náš život a mají úžasný vliv i na naše duševní zdraví a pohodu. Ve snaze dostat vůně...
více...

Vonné nebo navoněné svíčky a jejich vliv na naše zdraví

Rádi si doma zapálíte svíčku a necháváte se uklidnit jejím mihotajícím se plamínkem, ale také omamnou vůní?...
více...

Jak se zbavit mušek v bytě?

Drobné mušky občas měl v bytě každý. Není to znak toho, že doma neuklízíme. Někdy je můžeme přinést...
více...