Jak se zbavit švábů, štěnic a dalšího nebezpečného hmyzu v bytě?

Soužití s hmyzem není žádná lahůdka. Proto se snažíme hmyzu v domácnosti pobyt do nejvíc znepříjemnit, a pokud možno hmyzí návštěvníky vyhubit do jednoho. Ale ne vždy se nám to podaří. Hmyz je malý, v teplém prostředí se mu líbí a rychle se množí. Boj s ním je často vysilující a nekonečný. Jen by se neměl v zájmu zdraví vzdávat, protože hmyz přenáší i řadu onemocnění a bolestivé štípance jsou jen tou nejmenší zdravotní komplikací.

šváby, štenice, bydlení, hmyz v bytě, deratizace

Drobní mravence - faraóni

Nejlepší adaptaci na lidské obydlí má v našich zeměpisných šířkách mravenec faraónský (Monomorium Pharaon). Tento druh je považován za škůdce. Poškozuje potraviny, ve vlhkých prostředích obydlí stavěním svých hnízd rozkládá jejich části, znehodnocuje potraviny a může být přenašečem některých nákaz. Zlikvidovat lze například pomocí gelové návnady.

Rybenka domácí

Lepisma saccharina - česky rybenka domácí je hmyz, který se vyskytuje zejména ve vlhkém prostředí, v tmavých koutech, na toaletách, koupelnách nebo komorách. Živí se odpadky organických látek. Narůstá do délky 7-10 mm. Má stříbřité zbarvení a dlouhá tenká tykadla. Rybenka domácí je aktivní hlavně v noci. V lidských obydlích nezpůsobuje velké škody, ale narazit na ni ve vaně není příjemné. Poměrně dobře na ni fungují běžně dostupné insekticidní přípravky.

Mol šatní

Mol šatní je pro nás škůdce ve stadiu housenky. Ty poškozují oděvy, koberce i peří. Housenky vyžírají chodbičky v látce, což způsobuje znehodnocení oblečení. Motýli se vyskytují zejména v období mezi dubnem a říjnem, ale s housenkami se můžeme setkat po celý rok. Nejlepší způsob likvidace mola šatního je umístění lepových lapačů, které obsahují feromon přitahující samičky a tak snižují populaci až do úplného úhynu tohoto škůdce.

Kuchyňský mol

Další "motýlek", který nám může poletovat po bytě, je zavíječ moučný neboli kuchyňský či potravinový mol. Zavíječ moučná přežívá zimu ve stadiu zámotku. Housenky se začínají líhnout koncem zimy a největší výskyt se objevuje koncem jara. V teplých prostorech na může vyskytovat během celého roku. Housenky se živí obilnými zrny, moukou, krupicí ale i těstovinami, sušenkami a podobně. Vývoj od vajíčka po dospělého jedince trvá 96 dní. Nejlepší způsob likvidace zavíječe moučného je podobně jako u mola šatního umístění lepových lapačů, které obsahují feromon přitahující samičky a tak snižují populaci až do úplného úhynu tohoto škůdce.

Šváb obecný

Švábi patří mezi nejrozšířenějších škůdce na celém světě. Nejčastěji je můžeme najít v potravinových provozech ale také v restauracích, v hotelech a v obytných domech. Jsou to všežravci. Živí se vším co najdou běžně v kuchyni včetně cukrovinek, masa, pečiva ... Při nedostatku potravy se mohou živit i papírem. Jsou to kanibalové - požírají se navzájem. Aktivní jsou zejména v noci a ukrývají se v tmavých místech. Mohou přenášet choroboplodné zárodky na povrchu svého těla nebo výkaly. Na zlikvidování švábů je lepší si zavolat deratizační službu. Pokud bydlíte v bytovém domě, tak návnady je třeba naklást do celého objektu, ne jen do jednoho bytu.

Štěnice domácí

Štěnice domácí je světloplaché. Proto se většinou přes den ukrývají v úzkých a tmavých prostorech. Nejčastěji se vyskytují přímo v posteli nebo v její blízkosti. Není pravda, jak se lidé často domnívají, že štěnice ložní pochází ze špíny a tam, kde je čisto, se nevyskytují. Štěnice nejčastěji napadají odkryté části těla - ruce, nohy, obličej apod. Jen výjimečně zůstává u jednoho kousnutí, častěji se jich v jednom místě objeví víc. Štípanec může být velký jen pár milimetrů, u citlivějších jedinců ale může mít zarudnutí i Štěnice se rychle rozmnožují, vedou skrytý život a jsou odolné proti běžným přípravkům. několik centimetrů. Doprovází je navíc nesnesitelné svědění. I zde platí, že nejlépe je, zavolat si na ně odborníky na deratizaci.

comments powered by Disqus


Podobné články


Smrtelný úklid vyčistí váš byt i hlavu

Smrtelné může být nejen vyděšení, ale i úklid. A nemyslíme tím, že spadnete ze schůdků při mytí oken....
více...

Moderní dřevodům - zdravé a levné bydlení

Dřevodům je nádherná stavba, ve které se dobře a zdravě bydlí. Snoubí se v něm láska k přírodě, dřevu...
více...

Vůně do bytu nemusí být drahá, nemusíte ji kupovat, a přesto bude váš byt vonět!

Čistý a voňavý byt, to nemusí být jen zásluha drahých a často i nebezpečných bytových deodorantů. Provonět...
více...

Mravenci na zahradě? Problém, který má více možností řešení!

Mravenci na zahradě nejsou nijak vítanými hosty. Neježe škodí rostlinám, ale ničí i stavby. Ale co s nimi? Sice...
více...

Střecha, která nejen krášlí dům, ale také zlepšuje klimatické podmínky

Hlavní úlohou střechy je ochrana interiéru před atmosférickými srážkami. Praktická, nápaditá a variabilní...
více...

Zdraví škodí, když nevětráme!

Příroda nás stále více drží pod krkem. Zdroje energie se vytrácejí a my pomalu, ale jistě nabíháme...
více...

Zdravé a čisté prostředí zajistí bezpečná omítka

Až devadesát procent našeho života trávíme v uzavřených prostorách, proto je kvalita vnitřního vzduchu...
více...

Plíseň a zamlžená okna? Správně větrejte!

S nástupem chladnějšího počasí a topení v bytech se občas objeví to, na co jsme v létě možná i zapomněli...
více...

Výběr postele na e-shopu nemusí být vždy ta správná volba

Chystáte se koupit postel a lákají vás ceny internetových obchodů? Tak si to raději rychle rozmyslete, protože...
více...

Jak vybrat digestoř do kuchyně?

Digestoř je vkusný a účelový doplněk kuchyně. Při jejím výběru je třeba kDigestoř je vkusný a účelový...
více...