Sýr z ovčího mléka - brynza

Datum článku: 8. 8. 2013

Brynza, pro mnohé vyhledávaná a oblíbená lahůdka z ovčího mléka, pro jiné jen zvláštní druh sýra, kterému neumí přijít na chuť. Zatímco jedněm lahodně voní, druhým zas nepříjemně páchne. Ať už máte na brynzu jakýkoliv názor, vězte, že nejde o ledajakou potravinu. Brynza je totiž stále častěji označována jako přírodní zázrak a všelék.

Sýr z ovčího mléka - brynza

Historie této zázračné potraviny sahá až do 15. století,

kdy na území Slovenska přišli Valaši a začali brynzu, po domácku vyrábět. Od 18. století už vznikaly brynzárny, první byla údajně výrobna brynzy v Detvě a druhou, ještě známější výrobna brynzy ve Zvolenské Slatině, založená Janem Vagačem v roce 1797. Vyrobená brynza následně putovala do různých koutů Slovenska i za jeho hranice, kde se také těšila velké popularitě.


Brynza patří mezi ty pochoutky, kterými se chlubí Slovensko světu

a které zde doporučují ochutnat každému turistovi. Přestože zejména konzumentům-začátečníkům nemusí hned vábivě vonět a chutnat, mnozí jí později na chuť přece jen přijdou. Nic to však nemění na faktu, že jde o velmi zdravou a hodnotnou potravinu. Může za to právě její složení. Právem ji tedy odborníci na výživu nazývají mikrobiálním fenoménem, jakousi přírodní konzervou, která si zachovává všechny původní složky ovčího mléka, včetně prospěšných bakterií-probiotik. Právě díky nim náš organismus snadněji a lépe tráví přijatou potravu. Ačkoliv dříve se předpokládalo, že brynza je na žaludek těžká a lidé se zažívacími potížemi by se jí měli vyhnout, nejnovější výzkumy toto tvrzení popírají. Uskutečněné výzkumy ukázaly, že lidé, kteří denně konzumovali 100 gramů brynzy, měli nižší cholesterol a lepší trávení, než předtím.

Mějte však na paměti, že mluvíme o pravé nepasterizované brynze

Ta pasterizovaná je jen mrtvým produktem bez živin. Sice nás zasytí, ale tam se to také končí.

Ovčí mléko je zdravější a výživnější, než nejdostupnější kravské mléko

Už jsme se zmiňovali, že brynza se vyrábí výhradně z ovčího mléka. A tady je základ jejího bohatství. Ovčí mléko je zdravější a výživnější, než nejdostupnější kravské mléko. Obsahuje více konjugované kyseliny linolové, která brzdí ukládání tuků v organismu a navíc má protirakovinné účinky. Zvýšený obsah této kyseliny je však podmíněn kvalitou stravy, kterou ovce konzumují. Proto je nejkvalitnější brynza májová, protože pastviny jsou právě v květnu nejzelenější a pro ovečky i nejzdravější. Kvalitní je však i brynza srpnová či zářijová, která je oproti zimní brynze i mnohem chutnější.

Proč jíst brynzu?

• se jedná o unikátní potravinu a lék přímo z přírody
• je lehce stravitelná a její složení i trávení napomáhá a udržuje střeva v dobrém stavu
• obsahuje vysoký podíl vápníku, který potřebují zejména naše kosti a zuby, brání vzniku osteoporózy
• její pravidelnou konzumací předcházíme vzniku civilizačních onemocnění - cukrovka, astma, hypertenze, roztroušená skleróza, atopický ekzém, různé druhy alergií
• má protirakovinné účinky

Brynzu můžeme konzumovat různými způsoby

Snad nejznámější formou jsou brynzové halušky či pirohy, méně známá je tradiční brynzová polévka-demikát. Pokud se vám však nechce vyvářet, zkuste brynzovou pomazánku. Do roztlačené brynzy přidejte na drobno nakrájenou cibulku nebo ředkvičku, dochuťte bylinkami a máte vydatnou a zdravou svačinu či večeři.

Autor: Lenka Kostková