Které bylinky pomáhají regenerovat játra?

Zdraví je velice relativní pojem. A protože všechno má být v harmonii, musí fungovat všechny orgány v těle a náležitě plnit svoji funkci. Věděli jste, že imunitní systém si nedokáže poradit bez jater? Je to unikátní orgán, chemická laboratoř, ve které každou vteřinu probíhá mnoho životně důležitých procesů. Játra jsou největší exokrinní žlázou v organismu a spolu se slizničním imunitním systémem ve střevech tvoří základ naší existence. Ale nebereme tu jejich funci jaksi samozřejmě a pomáháme jim v tom vůbec? Nebo jim doslova házíme klacky pod nohy?

lilek, zdraví, detoxikace, játra

Játra detoxikují

Játra zneškodňují jedovaté látky, vylučují žluč, jejímž prostřednictvím se zase vylučují z těla některá léčiva. Vytváří také mnoho enzymů, které jsou potřebné při chemických procesech v tkáních, podílí se na látkové přeměně stravy na vitamíny, hormony, elektrolyty a další látky, nezbytné pro život. Důležitou roli hrají i při srážení krve a mají mnoho dalších funkcí. Pokud si ze školy pamatujete, že v játrech se odbourávají toxiny, přidejte k tomu ještě pár informací.

Regenerace jater 

Játra nejsou unikátní jen tím, co všechno pro organismus zajišťují, ale ony se také dokáží  samy obnovovat a čistit. A mají od čeho! Jídlo, nápoje, nejen alkoholické, léky, chemikálie, cigarety. To vše přechází vstřebané do krve játry, která třídí dobré od špatného a zároveň se z toho nesmí otrávit, onemocnět, ani selhat. Ne vždy se jim to podaří. Jak to poznáte?

Přetížená játra

Játra může postihnout celá řada nemocí. Ty mohou dlouhodobě probíhat bez jakýchkoliv příznaků, případně příznaky mohou být jen velmi nevýrazné. Jindy se nemoc jater projeví náhle, z plného zdraví. Játra často trpí i proto, že chceme zbytku těla pomoci a užíváme léky. Nejen antibiotika, ale i volně prodejné léky nebo antikoncepce mohou způsobit poškození jater.

Bylinky pomocnice

Čas od času proto opravdu není na škodu, ale naopak rozumné, užívat namísto léků bylinné preparáty určené k podpoře regeneračních schopností jater. Biologická odpověď na léčbu rostlinnými léky je při správné indikaci a dávkování vcelku příznivější a podíl nežádoucích účinků nebo intoxikací je nižší než při podávání syntetických léčiv. Moderní fytoterapie nefunguje na starých receptech babiček-bylinkářek, ale je předmětem neustálého vědeckého bádání. Její produkty je třeba užívat s mírou a podle pokynů výrobce.

Čtyři rostliny a jejich blahodárné účinky

  • Čekanka obecná: zlepšuje chuť k jídlu, podporuje vylučování žluči, což je velmi důležité na odbourávání toxinů, chrání DNA jaterních buněk před vlivem volných radikálů
  • Lilek černý: dokáže regenerovat buňky jater poškozených volnými radikály, prokázána je i ochrana sliznice žaludku před poškozením léky (antibiotika, acylpyrin), ale pozor, divoce rostoucí lilek je jedovatý!
  • Vrcholák pravý: pochází z jihovýchodní Asie, jeho plody jsou známé jako Buddhovo ovoce (Harri), má antioxidační účinky srovnatelné s vitamínem C, působí močopudně a protizánětlivě
  • Kapara trnitá: květy tohoto keře známe obvykle jako bobulky v kyselém nálevu a přidáváme je do salátů či k masu, ale játrům pomáhá jí kůra, listy a kořeny, které mají diuretické a detoxikační účinky a používají se ke snížení toxicity některých látek (alkoholu, léků, drog)

Ani bylinky nejsou všemocné

Pomoc je jistě vítaná, ale po konzultaci s lékařem nebo lékárníkem. Neměli bychom se spoléhat na to, že nějaký bylinný preparát dokonale zvrátí škody způsobené špatným životním stylem. Rostliny mají své silné účinky, ale pokud nebudeme dbát na to, co a kolik toho sníme či vypijeme a jak žijeme, ani bylinky nás nezachrání.

comments powered by Disqus


Podobné články


Přírodní léčba impotence, neplodnosti a frigidity

Problémy s erekcí či frigiditou nejsou v dnešní, přetechnizované době, nic ojedinělého. A samozřejmě existuje...
více...

Osm pokojových rostlin, které chrání naše zdraví

Pokojové rostliny v bytě, to není jen úžasná dekorace, která nám přibližuje naše sepětí s přírodou....
více...

Polštář ovlivňuje kvalitu spánku a chrápání

Kvalitní a vydatný spánek, to je základ pro to, abychom celý den a plní energie fungovali. Ale když se probouzíme...
více...

Čaj z kočičího drápu povzbuzuje imunitu, ale brání i projevům alergií a astmatu

Vilkakora nebo obyčejněji Řemdihák plstnatý, ale též Kočičí dráp, to je jen několik z mnoha jmen, které má...
více...

Zelený zázrak, který si poradí i s celulitidou - Gotu Kola

Pomerančová kůže, celulitida, není záležitost pouze kůže. Proto se jí ani nemůžete zbavit pouze používáním...
více...

Řepík chrání hlasivky, ale také hojí zhnisané rány a opruzeniny

Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) je úžasná bylinka, kterou nemilují jen přírodní léčitelé, ale...
více...

Okurky zasytí, osvěží, ale také detoxikují tělo

V létě se sice většinou více hýbeme, ale také máme víc prohřešků proti zdravé výživě. Tu si dáme sladkou,...
více...

Přírodní barvení vlasů za použití medu a bylinek

Ať se již snažíte překrýt šediny nebo jen toužíte po změně, nabarvení vlasů z vás dokáže udělat úplně...
více...

Domácí levandulová limonáda uklidní a osvěží

Levandulová nemusí být jen vůně milované ženy, ale třeba i limonáda. Pokud chcete ochutnat, můžete si ji doma...
více...

Šest pomocníků, kteří vám udělají z obyčejné koupele ozdravný proces

Chcete si připravit blahodárnou koupel? Tak máte na výběr. Buď zajdete do obchodu s kosmetikou a koupíte si...
více...