Krev je třeba nejen darovat, ale i celý život čistit!
Krev. Červená tekutina pulzující v našich žilách. Bez ní by jednoduše náš život nebyl možný. Hlavními funkcemi krve jsou - transport kyslíku, zásoba tkání živinami, rozvod hormonů a vylučování odpadních látek. To, že se jedná o nejvzácnější tekutinu, ví každý z nás, ale že je potřebné se o ni i starat, si uvědomuje jen málokdo. Organizmus člověka obsahuje přibližně 4-6 litrů krve, ve které se mimo potřebných látek nacházejí často i ty škodlivé. Aby se jich naše tělo zbavilo, potřebuje aspoň občas pořádnou očistu, a tou je právě detoxikace, která zahrnuje i očistu krve. Jak na to?
Existuje vícero způsobů, jak pročistit krev v organizmu
Nejlepšími jsou samozřejmě pomocníci z přírody. Asi nejznámějším přírodním prostředkem je kopřiva.
Pravidelné pití kopřivového čaje nám důkladně vyčistí krev
a zbaví ji nečistot a toxinů. A když nepijete čaj pravidelně, dopřejte si aspoň 2 krát do roka, nejlépe na jaře a na podzim tři týdenní kúru. Jednu až dvě čajové lžičky zalejte dva a půl decilitry vařící vody a pět až deset minut louhujte. Čaj pijte neslazený třikrát denně a už po krátkém čase pocítíte jeho účinky. Vaše pleť bude čistější, jasnější, bez vyrážek a skvrn. Protože kopřiva je bohatá na železo, pomáhá i při chudokrevnosti. Kopřivový čaj zároveň ředí krev, zastavuje vnitřní krvácení a zmírňuje silné menstruační krvácení. Pomáhá aj při chřipce, klasické či střevní a snižuje hladinu cukru v krvi. Právě proto je ideálním nápojem pro diabetiky.
Výborným přírodním prostředkem na očištění krve i pití šťávy z červené řepy
Když vám čistá šťáva nechutná, můžete ji smíchat se šťávou z mrkve či jablek. Když nemůžete ani to, vyzkoušejte zavařenou řepu, kterou můžete smíchat s jablkem či zelím. Získáte tak chutný a zároveň zdravý salát plný vitamínů.
Bylinkou, která pomáhá čistit krev a bojuje proti chudokrevnosti je i jitrocel kopinatý
Z něho je možné po vysušení uvařit čaj, anebo odvar, který pomůže i při otocích či špatně se hojících a hnisajících ranách. Na puchýře a otoky jsou však nejvhodnější čerstvé jitrocelové listy.
Krev čistící bylina je i měsíček lékařský
Krom toho, že úžasně vyčistí krev, upravuje i krevní oběh a působí příznivě i při špatně se hojících ranách. Už naši předkové věděli, že na zhnisanou pleť je nejlepší odvar a obklad z měsíčku, který dělá s pokožkou doslova zázraky.
Zázraky dokáže i přírodní všelék - medvědí česnek
Je vhodný zejména na pročištění krve při chronických kožných chorobách a nečisté pleti, podporuje paměť a přečišťuje cévy od usazenin. Předchází vápenatění cév a upravuje i krevní tlak. Mimo krve pročisťuje i žaludek a střeva.
Tip na pročištění krve
Likér z černého bezu
Krom toho, že je vhodný na čistění krve a cév, má blahodárné účinky i na nervy, páteř či klouby. Potřebujeme: 2,5 kg plodů černého bezu, 2 vanilky nebo vanilínový cukr, 1kg krystalového cukru, 1 litr rumu či jiného kvalitního alkoholu. Bez opláchneme, zalejeme 1 l vody a na mírném ohni 1 hodinu vaříme. Směs necháme 24 hodin odstát, potom scedíme. Do šťávy přidáme vanilku a cukr. Všechno znovu vaříme půl hodiny a po vychladnutí přilejeme rum. Poradně promícháme, nalijeme do lahví a dobře uzavřeme. Likér užíváme dva týdny po malé skleničce ráno a večer. Potom 14 dní vynecháme a znovu po dvou týdnech začneme užívat.
Ideální je „pěstovat si“ dobrou krev po celý život
To znamená vyloučit ze stravy tučná mastná jídla s vysokým obsahem cholesterolu. Konzumovat čerstvého ovoce a zeleninu a samozřejmě dodržovat dostatečný pitný režim v podobě čisté pramenité vody, bylinkových čajů a ředěných ovocných a zeleninových šťáv.