Káva s kofeinem chrání před Alzheimerovou nemocí

Datum článku: 2. 5. 2013

Před Alzheimerovou chorobou by mohl ochránit kofein. Pokud vypijeme přibližně pět šálků kávy denně, můžeme předejít problémům s pamětí, které souvisejí s Alzheimerovou chorobou, tvrdí američtí vědci.

Káva s kofeinem chrání před Alzheimerovou nemocí


Pokud vypijeme přibližně pět šálků kávy denně,


můžeme předejít problémům s pamětí, které souvisejí s Alzheimerovou chorobou, tvrdí američtí vědci. Výzkum, který se uskutečnil ve Spojených státech, naznačuje, že kofein brání produkci proteinových destiček, které jsou pro toto onemocnění charakteristické.


Floridská univerzita na tento výzkum

použila 55 myší, které byly odchovány tak, aby se u nich rozvinuly symptomy Alzheimerovy choroby. Nejdříve vědci  použili testy, aby zjistili, zda projevují známky poruchy paměti. Věk myší se pohyboval od 18 do 19 měsíců, což u lidí představuje asi 70 let. Polovině myší dávali do pitné vody kofein, ostatní dostávali pouze čistou vodu. Denně dostala polovina myší přibližně pět "šálků" kávy, jejichž obsah kofeinu byl asi 500 miligramů. Vědci tvrdí, že toto množství se rovná cca dvěma šálkům speciálních typů káv jako jsou latté nebo kapučíno. Když myši po dvou měsících testovali znovu, ty z nich, které dostávaly kofein, obstály v paměťových testech a testech zaměřených na schopnost myslet tak dobře, jako stejně staré myši, které demencí netrpěly. Myším, které pily pouze čistou vodu, se při testech nadále nedařilo. Mozky myší, které dostávaly kofein, vykazovaly téměř 50 procentní snížení úrovně proteinu beta amyloid, který vytváří ničivé shluky buněk v mozcích postižených pacientů. Pozdější testy ukázaly, že kofein ovlivňuje i produkci obou enzymů potřebných k produkci beta amyloidu. Vědci tvrdí, že kofein navíc potlačuje zánětlivé změny v mozku, které vedou k nadprůměrnému množství proteinu.


Předchozí výzkum,


který uskutečnil stejný tým, ukázal, že mladší myši, které dostávaly kofein již v raném věku, byly chráněny před začínajícími se problémy s pamětí.


Výsledky nám nabízejí důkaz,


že kofein by skutečně mohl být účinným prostředkem pro zlepšení stavu lidí s diagnostikovanou Alzheimerovou chorobou a ne jen jednoduchou preventivní strategií. Je to důležité, protože kofein je pro většinu lidí „ bezpečná droga“, snadno se dostane do mozku a jak se zdá, přímo ovlivňuje chorobný proces.  Tým vědců věří, že v krátké době začnou pokusy i s lidmi. Vědci sice nevědí, zda i malé množství kofeinu bude stejně účinné, ale většina lidí může bezpečně zkonzumovat i 500 miligramů kofeinu denně. Lidé s vysokým krevním tlakem a těhotné ženy, by však měli svůj denní příjem kofeinu omezit.


Zatím je ale předčasné tvrdit,


že pití kávy nebo užívání kofeinových doplňků pomůže lidem s Alzheimerem pomoci, protože je nutný další výzkum.