Návštěva zubního lékaře je důležitá už s jednoročním dítětem!

Datum článku: 21. 5. 2013

První návštěva zubaře? V jednom roce! Pro dnešek je charakteristické, že lidé mají ve srovnání s posledními dekádami minulého století stále horší zuby. Zatímco tehdy mělo zubní kaz přibližně 30 procent populace, v současnosti se toto číslo blíží téměř ke sto procentům. Dětské zubní kartáčky je vhodné začít používat, když je v ústech dítěte už prořezaných více zubů.

Návštěva zubního lékaře je důležitá už s jednoročním dítětem!


Pouze pokyny nepomohou


S dítětem by měli rodiče přijít k zubnému lékaři. Podle stomatologů je chrup dnešních dětí v horším stavu, než ho měli v jejich věku rodiče, kteří dnes zapomínají na povinnost dvakrát do roka navštívit s dětmi zubaře.  U dětí mladších 36 měsíců je každý příznak zubního kazu na hladkých ploškách považován za závažný.
Neošetřený kaz mléčných zubů je zdrojem infekce pro trvalé zuby Po dovršení jednoho roku zubní lékař seznámí a naučí rodiče, jak dítěti čistit zuby, jaká má být správná výživa, kdy začít s fluoridací. Podstatou je i dělat skutečnou prevenci, tedy aplikovat na zdravé zuby preventivní prostředky, které zuby zachovají zdravými.


Odpovědnost je na rodičích


Časy, kdy děti pravidelně chodily na prevenci ze školy, jsou minulostí. Záleží jen na rodičích, kdy své dítě zavedou k zubařovi. Rodič nebo zákonný zástupce musí být při ošetření a s navrhovaným postupem musí i souhlasit. Je dokázáno, že prevence žádného onemocnění není tak jednoduchá, dostupná a finančně nenáročná jako prevence zubního kazu.


Odborníci se shodují, že nejdůležitější je prevence


Děti mají mléčné zuby přibližně od 4. měsíce do šestého roku, pak mají chrup smíšený asi do 15 let a až potom trvalý. Takže je třeba mluvit o mléčném i trvalém chrupu. Někdy můžeme jen těžko prosazovat prevenci. Zdravotní pojišťovny sice deklarují, že je nejdůležitější, ale preventivní výkony jako pečetění zubů, instruktáž o ústní hygieně nehradí.  Preventivní prohlídky jsou bez doplatku. Starat se správně o zuby se vyplatí a není to vůbec náročné. Od chvíle, kdy dítěti vyroste první zub, začíná ho ohrožovat zubní kaz a vytváří se na něm povlak. Mnoho rodičů  zvládá péči ozuby dokonale, jiní průměrně.


Pozor na zkažené mléčné zuby


Mléčné zuby jsou méně odolné než trvalý chrup, proto se kazí rychleji. Neutěšujte se tím, že tyto zoubky za několik let vypadnou a narostou nové a zdravé. Působení bakterií ze zubního plaku lze zastavit vhodnými pomůckami na čištění zubů, jako kartáček, mezizubní kartáčky a zubní nit. Důležitá je i správná technika čištění zubů a pravidelnost. O chrup je třeba se postarat minimálně dvakrát denně a po jídle. Kazivost totiž není dědičná. To, co se dědí, jsou nesprávné návyky. Pokud se rodiče o své zuby nestarají, děti si tento návyk nemají kde osvojit. Zdravé mléčné zuby jsou základem pro zdravý trvalý chrup. Věnuji se i ošetření mléčných zubů. Bohužel mnozí rodiče si myslí, že to není třeba, vždyť vypadnou a narostou trvalé. Neuvědomují si, že mléčné stoličky jsou zapotřebí do 10 až 12 let věku dítěte.


Pečetění - vhodná prevence


Vhodnou prevencí, která sice nenahradí pravidelné čištění zubů, ale pomáhá předcházet kazům, je pečetění. Takto ošetřený zub má hladký povrch bez rýh, v nichž se běžně usazují zbytky jídla. Před zákrokem je důležité dítěti vysvětlit, že to nebolí. Zub se vyčistí speciální pastou a zubní rýhy správně připraví. Pak zubař stoličky zalije hmotou, která se podobá bílé plombě. Následně ji zatvrdí ultrafialovým světlem. Na závěr se povrch zafluoriduje. Zubaři pečetění doporučují, protože výrazně snižuje tvorbu zubního kazu na zadních zubech.