Těžké a oteklé nohy v létě? Pomůže masáž a ledová koupel!

Datum článku: 10. 7. 2019

Teplé letní počasí nedělá dobře lidem s chronickými zdravotními problémy. Ale i zdraví lidé se s tropickými teplotami špatně vyrovnávají. Odrazit se to může nejen na zvýšené celkové únavě. Zabrat dostávají i dolní končetiny, které vlivem tepla "těžknou" a otékají. Na vině je kromě tepla i nevhodná obuv, delší sezení a těsné oblečení. 

Těžké a oteklé nohy v létě? Pomůže masáž a ledová koupel!

Pocit těžkých nohou

Odcházíte v létě z práce a máte pocit, že za sebou taháte dvě obrovská závaží? Pocit těžkých nohou není v létě výjimečný. Skrývá se za nimi kombinace dlouhého sezení či stání a horkého počasí. 

Chůze vždy potěší

Snažte se během dne co nejvíce hýbat. Využijte každou možnost. Místo toho, abyste zavolali kolegyni z druhého oddělení, raději se za ní vydejte osobně. Během oběda si najděte čas na krátkou procházku. Sezení přerušte alespoň každou hodinu. Pokud je to možné, dejte si pod stůl krabici nebo menší stoleček, na které si můžete nohy vyložit. V době pracovní přestávky nebo po příchodu domů si lehněte na záda a nohy si vyložte v 90 stupňovém úhlu.

Kneippova metoda

Osvědčená je také Kneippova metoda. Zjednodušeně lze říci, že pracuje se šokem, který spočívá v působení ledové vody. Cévy se stáhnou, což způsobí, že krev se bude přečerpávat směrem nahoru a pocit těžkých nohou se uvolní. Do umyvadla nebo vaničky nasypte kostky ledu a zalijte je vodou. Pak v nich pochodujte přibližně tři až pět minut. Nohy osušte, dejte si 5 minutovou přestávku a opět opakujte. Během dne vás zachrání i chladicí přípravky s obsahem mentolu nebo citrusů.

Olejová masáž

Po příchodu domů si najděte čas na  masáž. Výborný je cypřišový éterický olej. Stačí 2 až 3 kapky tohoto čistého oleje smíchat se dvěma lžičkama základního, neutrálního oleje (slunečnicový, mandlový, olivový, kokosový ...). Pak už stačí se pohodlně usadit a olejovou směsí si nohy namasírovat. Udělat to můžete nejen podvečer, ale i ráno před odchodem do práce.

Nenoste boty s vysokými podpatky

V případě žen se za pocitem těžkých a unavených nohou často skrývat boty na vysokých podpatcích. Vyměňte je během léta za nížší obuv. Pokud se svých jehliček nemůžete vzdát, nenoste je alespoň celý den. Připravte si v práci boty na přezutí. Na důležitá jednání můžete jít ve vysokých podpatcích a po skončení se můžete zase pod stolem klidně i zout. Pokud nmavíc přidáte kroužení chodidly, zjemníte dopad oblíbených jehlových podpatků.

Autor: Lenka Kostková