Jak zůstat v těhotenství krásná?

Datum článku: 28. 8. 2011

Dá se masážemi zabránit striím na bříšku a prsou? Pokud vám začnou vypadávat vlasy, netrapte se, po porodu znovu zhoustnou.

Jak zůstat v těhotenství krásná?

Nový přírůstek

Těhotenský test potvrdil, že do domácnosti zanedlouho přibude kočárek a obrovskou radost byste nejraději vykřičela celému světu. Během devíti měsíců se však nestarejte jen o gynekologické prohlídky a o jídelníček, abyste rostoucímu človíčkovi co nejvíce ulahodily a postaraly se o jeho pevné zdraví. Nezapomínejte ani na svou krásu! Rozmazlujte se a starejte se o sebe, aby těhotenství na vašem těle nezanechalo nežádoucí stopy. Jak na to?

1. Co dělat pro hezké bříško?

Denně se mu věnujte, neboť v období očekávání dostává řádně zabrat. Pokožka se napíná, bývá sušší a svědí. Bříšku prospějí zejména masáže sprchou. Proudem vody si po něm přejíždějte krouživými pohyby. Vzápětí ho natřete olejem a celé promasírujte, buďte však jemná a kůži příliš nenapínejte, protože ji poškodíte. Dbejte také na výběr kalhotek. Pořiďte si raději bavlněné kousky, které vás netlačí, a v zimě noste i bílé tílko. Zabrání, aby v případě méně kvalitních kusů oděvu přes pokožku pronikly nevhodné chemikálie.

Nešťastné strie

Není těhotné, kterou by potěšily. Pokožka na zvětšujícím se bříšku trpí, musí se roztáhnout, což umožňují elastická vlákna. Jejich pružnost má jisté hranice, pak kůže popraská a zůstanou na ní nepěkné světlé jizvičky. Dá se jim vyhnout? Pokud máte jejich tvorbu zapsanou v genech, velmi si nepomůžete. Pravidelnou péčí se však postaráte o to, aby byly méně nápadné. Bříško si natírejte olejem, kůže tím získá větší pružnost a je velká šance, že nepraskne. Nepotřebujete žádné drahé kosmetické zázraky, postačí vám olivový nebo dětský olej. Když jsem čekala miminko, kolegyně mi poradila, abych se denně poctivě mazala, a to od úplného začátku těhotenství. Vyplatilo se, po těhotenství mi nezůstala ani jedna jizvička. Měla jsem však kamarádku, která se o sebe chtěla začít starat až v sedmém měsíci, ale už si nepomohla. Ještě předtím jí z večera do rána kůže na břiše popraskala a pokrylo ho množství růžových jizviček. Špatné je, že strie nikdy nezmizí, pouze zblednou. Nedají se ničím odstranit, ani laserem, ačkoli to některé salony garantují. Dá se jim jedině předcházet. A pozor, jizvičky se mohou objevit nejen na bříšku, ale i na prsou, zadečku a stehnech. I tyto rizikové partie je si třeba pravidelně olejovat.

Optimistická zpráva

Strie se sice nedají "vygumovat", ale lze je zjemnit pomocí speciálního přístroje na vakuovou lymfodrenáž. Zpevňuje ochablou pokožku a zároveň odplavuje škodliviny.

2. Prsa si masírujte

V těhotenství se prsy připravují na kojení. Zvětšují se, jsou citlivější, bolí a ohrožují je strie. Můžete jim předejít, když se o ně budete starat od začátku těhotenství. Každý den, ráno a večer si dopřejte alespoň minutovou masáž sprchou. Proudem vody, nejprve chladnější a pak teplé, obcházejte prsa ve tvaru osmičky. Každý prs si denně promasírujte krouživými pohyby, i rukama, pokožku však příliš nenatahujte. Dekolt je třeba vyživit zvenku, i díky tomu bude pokožka elastičtější. V prvním trimestru postačí natírání obyčejným neparfémovaným tělovým mlékem nebo krémem s obsahem vitamínu E. V dalších měsících prsa vyžadují více hydratace. Nejvíce jim proto prospějí tělové oleje.

Jak si vybrat podprsenky?

Během těhotenství zapomeňte na sexy kousky s kosticemi nebo populární "push-up". Nejvhodnější je bavlněný model. Podprsenka by měla být kvalitní, přiměřeně velká, a co je nejdůležitější, prsa musí dobře podpírat. Ačkoli to ženy nemají rády, pěkný tvar prsů si mohou udržet i díky tomu, že si ji z těla odloží jen na noc.

3. Zářivější pleť

Mnohé maminky v těhotenství velmi zkrásní, mají nádhernou pokožku s jemným ruměncem na tvářích. Jenže neplatí to pro každou. Změněné hormonální hladiny mohou zavinit i to, že namísto čisté a zářící pokožky, máte citlivou pleť barvy šedé myšky a navíc ji hyzdí akné. Vše se dá napravit, ale nevrhejte se na samoléčbu, může napáchat pouze škody. Zajděte raději k lékaři. Mírnější formu vám mohou ošetřovat i v kosmetických salonech.

Jak se rozmazlovat?

Přestože vám pleť může závidět i Sněhurka, neznamená to, že devět měsíců se k ní budete chovat jako macecha. I v nejkrásnějším životním období ji pravidelně čistěte a odličujte se, především večer. Nezapomínejte si ošetřovat krk! Pokud se vám změnila pokožka a krémy nebo make-up vám najednou způsobují problémy, pleť pálí, případně se vám na ní vytvářejí šupinky, přestaňte je používat a pořiďte si jiné. Vybírejte si neparfémované krémy, pleťová mléka a vody na citlivější pleť. Pokud máte po třicítce, nevynechávejte ani krémování očních partií. Jak rozzářit povadlou a našedlou tvář? Je to častý problém budoucích maminek, neboť mnohé jsou anemické. Pomoci může kvalitní strava, krém s rozjasňujícím účinkem a dobrý make-up. Ruměnec do tváří vrátí i dlouhá procházka. Samoopalovací přípravky a opalování, ani v soláriu, se nedoporučuje. V těhotenství je bronz dovolen pouze ve formě spreje s bezpečným dihydroxyacetonem. Jde o pověstnou cukrovou vodu, jejíž nastříkání na tělo zajistí krásné, ale hlavně neškodné opálení.

Náš recept

Pokud jste si masky na obličej dělaly i před těhotenstvím, čiňte tak i nyní. Na mastnější pleť je vhodná maska z vyšlehaného bílku. Skvěle stáhne póry a vykouzlí sametový vzhled. Sušší pleť zase přivítá masku ze žloutku s několika kapkami olivového oleje.

Chloupky rostou všude

V těhotenství můžete pozorovat jev, který vám jistě nebude po vůli. Ochlupení je na klasických místech výraznější, rychleji roste a roste dokonce i tam, kde po něm předtím nebylo ani vidu. Vyrůstá nad horním rtem, v okolí bradavek a i na bříšku. Opět jsou na vině hormonální změny. Odstraňování chloupků laserem v těhotenství není možné, dá se ho zbavit jen žiletkou, nůžkami nebo depilačním krémem, ale ten nepatří na obličej. Zde je nejlepší pinzeta. Dovolené jsou také vosky a depilační strojky, ale jen tehdy, pokud je žena používala i před otěhotněním. Odstraňování chloupků těmito prostředky bývá v těhotenství bolestivější. Aby se na oholených místech nezapalovaly vlasové váčky, ihned pokožku přepudrujte dětským pudrem, nebo natřete gelem s aloe vera.

4. Skvělé vlasy

V období devíti měsíců mohou nastat dvě situace. Buď se budete pyšnit hřívou lesklou a hustou jako lev, nebo vám vlasy naopak pořádně zřídnou. Neviňte sebe ani šampony, ale změněné hladiny hormonů. I děťátko si z vašeho těla bere potřebné vitamíny a minerály. Zrychlený metabolismus a cirkulace krve se zase postará o to, že vlasy porostou rychleji. Nezřídka se stává, že kadeře se v období očekávání častěji mastí, jsou přilehlé k hlavě a jakoby se z nich vytratil život. Změnami se příliš netrapte, jsou pouze dočasné. I vypadávání vlasů. Po porodu a ukončení kojení se zastaví a vlasy znovu dorostou a zhoustnou, vlasové kořínky totiž zůstávají neporušené. V těhotenství nedoporučuji užívat žádné vitaminové tablety na zpevnění vlasů. Vhodnější je nanášet si do pokožky hlavy vlasové vodičky, které vyživí kořínky a kadeře jsou pak pevnější. Když však ženě vlasy vypadávají doslova v hrsti, radíme účes změnit nebo zkrátit.

Jakou kosmetiku používat?

Sáhněte po šamponech, kondicionérech a balzámech, které nejsou příliš parfémované. Při výběru se řiďte typem vlasů. Pokud je máte najednou mastnější, zvolte si přiměřený šampon, a to přesto, že vám před těhotenstvím vyhovoval přípravek na sušší hřívu. A pozor! Účes si nepročesávejte příliš rázně. Jen si tím podráždí mazové žlázy, což zvýší tvorbu mazu.

Barvy nebarví?

Příroda vás nešetřila a šediny vám nadělila už ve třicítce. Před těhotenstvím jste je šikovně tajily barvením vlasů. Co však dělat v období rostoucího bříška, když nechcete dopadnout jako indiánská babička? Neuškodí barva miminku? Běžné barvící výrobky jsou na rozdíl od minulosti velmi šetrné a dítě neohrozí. Změněné hladiny hormonů se však mohou postarat o to, že osvědčená barva má na vlasech najednou jiný odstín. Aby se těhotná vyhnula nepříjemnému překvapení, měla by si dát vlasy upravovat v kadeřnictví. Pokud si chce barvu změnit přece jen doma, radíme sáhnout po výrobcích, v nichž obsah peroxidu vodíku nepřekračuje šest procent. Týká se to samozřejmě dam, které si vlasy zesvětlují. Toto množství je pro vlasy bezpečné. Z tohoto důvodu není během těhotenství vhodné dát si udělat melír. V melírových barvách bývá totiž až dvanáctiprocentní zastoupení peroxidu vodíku.

První pomoc

Máte sušší vlasy a chcete pro ně udělat maximum? Smíchejte tři až čtyři lžíce olivového oleje s jedním žloutkem a směs si vetřete do vlasů. Hlavu zabalte do fólie, překryjte ručníkem a nechte působit přes hodinu. Vlasy se vám odmění leskem a zdravím.

5. Nenoste vysoké podpatky

Nohy nyní nosí více kil, mohou proto otékat, bolet a možná vás překvapí i křečové žíly. Abyste předešly jejich vzniku a nohám co nejvíce ulahodily, ukládejte si je do zvýšené polohy tak často, jak se dá. A určitě zapomeňte na jehličky. Mnohé ženy si nedají říct a pobíhají ve vysokánských podpatcích, ačkoli jsou v sedmém měsíci. Pokud spadnou, ublíží nejen sobě, ale hlavně dítěti. Nejvhodnější jsou pohodlné boty s nízkou podrážkou. Pokud už chtějí mermomocí podpatky, tak maximálně tří-až čtyřcentimetrové. V případě, že se objeví křečové žíly, měly by těhotné nosit stahující punčocháče. Důležité je, aby udržely cévy staženy. Lýtka si mohou natírat speciálními gely na křečové žíly, ale když jimi trpí, měly by se určitě svěřit do rukou lékaře.