Parkovací roboti ušetří místo na parkovišti

Stresy z hledání volného parkovacího místa v obrovských a přeplněných parkovacích domech by se mohly stát brzy minulostí. Namísto vás zaparkuje vaše auto robot. S tímto vynálezem přišli v Číně a již nyní se setkává s velkým zájmem.

parkování, auto, auta, robot

Parkovací asistent

Současný parkovací asistent dokáže vaše auto zaparkovat na vámi zvolené místo, a to jak příčně, tak podélně. Vždy však musíte sedět za volantem. Jen pár aut to zvládne bez vás. Například nové BMW 7, Mercedes-Benz S nebo Tesla Model S. Tak či tak musíte po vystoupení z auta ještě před parkováním řídit celý manévr s klíčem v ruce. Snem konstruktérů však je, aby si auta sama uměla najít volné místo a zaparkovala zcela bez řidiče. Tak, abyste z nich vystoupili před prací nebo jiným cílem cesty a auto si při odchodu zase přivolali tam, kam potřebujete. To je ale hudbou budoucnosti, protože takové vodítko by potřebovalo plně autonomní řízení a navíc asistenci inteligentních parkovacích domů, se kterými by auta komunikovala.

Robot, připomínající podvozek

Číňané přišli s nápadem, který by mnohé usnadnil a dokázal auto zaparkovat sám bez nutnosti využívat autopilota. Společnost Yee Fung Automotion Technology vyvinula totiž parkovacího robota, který by se postaral o vše potřebné. Vy byste jen vešli do doku parkovacího domu, kde by na vás už čekal robot, připomínající mobilní přepravní systém, jakýsi podvozek. Následně by tato pojízdná "deska" naváděná laserovým systémem vjela pod vaše auto, zvedla ho tak, aby se kola nedotýkala země a odvezla ho na volné parkovací místo. Vzhledem k možnosti otáčet se o 360 stupňů by systém dokázal snadno manévrovat a navíc zaparkovat auto i do těch nejužších mezer. Prostorová rezerva na otevírání dveří by nebyla nutná, což znamená lepší využití parkovací plochy. Jednoduše by se do parkovacích domů vešlo více aut. Při odchodu by vám zase tentýž systém přivezl auto k východu. Celý proces by měl přitom trvat jen dvě minuty. Jednotliví roboti by samozřejmě navzájem komunikovali, aby nedošlo ke srážce a aby se nepokoušeli využít totéž parkovací místo současně pro více vozidel. Parkovací robot je navržen tak, aby zvýšil kapacitu parkovišť, neboť dokáže využít prostor lépe než člověk, Čína bude mít do roku 2020 až 200 milionů aut, což znamená, že najít volné parkovací místo bude stále obtížnější.

Odhad ceny

Cena bateriemi poháněného robota by se měla pohybovat na úrovni jednoho milionu čínských juanů, což je až 135 000 eur. Zdá se ale, že tento fakt nebude překážkou. O systém již projevilo zájem několik měst, kteří mají problémy s parkováním. Je i mnoho firem, které mají zájem o tento produkt, například komerční a realitní společnosti v Singapuru či Londýně, veřejné parkovací společnosti na Blízkém východě, v Číně, ale i jinde ve světě. Výhodou je, že systém nevyžaduje žádnou technologickou podporu ze strany automobilek ani infrastruktury. Realitou by měli parkovací roboti stát v nejbližší době.

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak snížit spotřebu pohonných hmot?

Jak snížit v reálném provozu spotřebu paliva a ušetřit peníze? Přispět mohou i nové technologie, ale nejvíce...
více...

Kdy projet křižovatku na oranžovou?

To stíháte, dokud neblikne červená máte ještě čas? Nebo opačná situace, těsně před křižovatkou blikne...
více...

Stání pro auto rychle a bezúdržbově

Nemáte garáž a rozhodli jste se pro jednodušší variantu, přístřešek pro auto? Určitě to není špatný nápad,...
více...

Jak se zbavit kuny, která si oblíbila vaše auto?

Kuna patří mezi velmi rozšíření škůdce, o kterých se mluví mnohem méně, než by mělo. Mnozí majitelé staveb,...
více...

Jak oklamat alkohol tester a nenafoukat po bujaré oslavě?

Na Silvestra pít a ráno sednout za volant? Tak to určitě není dobrý nápad! Když se ráno po silvestrovské noci...
více...

Zpětná zrcátka nahradí kamery

Sen výrobců o nahrazení klasických zpětných zrcátek kamerami se stává realitou. Alespoň v Japonsku. Japonsko je...
více...

Nejúčinnější tipy, které vám pomohou snížit spotřebu pohonných hmot

Pokud jste majitelem staršího auta, nejlepší by pro vás bylo, kdybyste si koupili nový vůz s nižší spotřebou....
více...

Evropská unie bude diktovat automobilkám a zaplatí to zákazník

Úředníci v Evropské unii regulují všechno možné. Dokonce budou diktovat automobilkám, jakou spotřebu budou muset...
více...

Životnost a stáří nepoužívaných pneumatik

V posledních letech se v období sezónního přezouvání pneumatik pravidelně objevují mezi řidiči diskuse...
více...

Jak rychle a výhodně prodat ojetý vůz?

Možná to znáte z reklamy. Legendární prodejce všeho láká ke koupi zázračného vosku, který udělá ze starého...
více...