Jak vybrat pohodlnou a zároveň designovou vanu?

Rozhodnout se mezi sprchovým koutem a vanou, to je těžké diema. Každá varianta má své pro. Ale pokud jste se již rozhodli pro vanu, je před vámi další dilema. Jakou vanu? Na výběr máte řadu materiálů, tvarů, barev, ale do úvahy je třeba brát i věk obyvatel bytu.

koupelna, vana, relax, koupel

Koupelna - místo pro design a relax

Koupelna není jen místem osobní hygieny, ale skutečným místem na relax. Dlouhá voňavá koupel vám pomůže, dokonale se zrelaxovat a uvolnit tělo. Myslete i na partnera, který by se možná rád čas od času vykoupal spolu s vámi.

Materiál je důležitý

  • Nejrozšířenější akrylát je velmi oblíbený zejména pro svou vysokou tvárnost, proto se atypicky tvarované vany vyrábějí zejména z něj. Povrch vany je příjemný a dokáže udržet vodu teplou dlouhý čas, je však měkký, a proto choulostivý na poškrábání.
  • Smaltovaná litina patří k méně používaným materiálům. Její nevýhodou je sice vysoká hmotnost, přesto však mnozí dávají přednost vanám z litiny pro jejich obrovskou pevnost a stabilitu. Smalt patří k téměř nezničitelným povrchům. Jeho výhodou je odolnost proti jakýmkoli kosmetickým koupelovým přísadám, odolá odlakovačům i barvám na vlasy. Smaltované vany jsou známé tím, že jsou poměrně hlučné, tento nedostatek se však dá odstranit integrovanou protihlukovou izolací.
  • Na volně stojící vany se používá zejména tzv. litý mramor, který je příjemný, pevný a udržuje lázeň dlouhou dobu teplou.
  • Kompozitní materiály najdete pod názvy jako Quaryl (exkluzivní směs křemene a akrylu, která vyniká tvrdostí typickou pro křemen a příjemnou teplotou a hladkostí akrylu) či Corian (umělý kámen) a představují dražší volbu. Jsou oblíbené nejen pro svou tvárnost a teplý povrch, ale i výbornou odolností - nejen proti poškrábání, ale i vodnímu kameni a špíně. Snadno se udržují. Jen je zde třeba počítat s vyšší cenou.

Rohová vana

Rohové vany patří stále k nejoblíbenějším variantou pro dva. Jsou většinou koncipovány tak, aby se v ní mohli koupat dva ležící naproti sobě. Širší lemy a sedadlo nad hladinou poskytnou místo na položení rukou či uložení kosmetiky. Pozvolný sklon zádové části a odtok uprostřed slibují pohodlné koupání.

Světlo ve vaně

Voda a světlo jdou k sobě. Koupel ve vaně s podsvícením bude skutečnou relaxaci pro vaše smysly. Chromoterapie využívá světlo a barvy, a tím přispívá k harmonizaci těla a ducha. Některé barvy zklidňují, jiné povzbuzují.

Komfortní koupání

Pravidelné koupání se může snadno změnit na oblíbený rituál. Ponořte do vany nejen tělo, ale i své smysly. Především myslete na pohodlnou polohu. Některé vany mají ergonomicky tvarované dno, které však podle fotky jen těžko oceníte. V kamenné prodejně do vany můžete klidně vlézt a vyzkoušet si ji na vlastním těle. Zkuste různé polohy, uložení rukou a zad. Na pohodlnější koupání se dají dokoupit podhlavníky či držadla, které zase zvýší bezpečnost. Nezapomeňte ani na malé a praktické detaily, jakým je například odtok umístěn uprostřed nebo integrované sedadlo, které můžete využít na hygienu ve vaně, ale i na odkládání věcí. Dokonalý zážitek z koupání slibuje hydromasážní systém. Na tyto a mnohé jiné detaily se vyplatí myslet už při výběru vany. Zjistěte si, zda stejný výrobce nabízí doplňky, po kterých toužíte vy a váš partner.

Hydromasážní vany

Bublinky. Sametově hebká pokožka bez použití kosmetických přípravků? To dokáží hydromasážní vany, ve kterých vám během koupele budou pokožku jemně masírovat drobné vzduchové bublinky.

Pohodlný vstup

Ergonomie na prvním místě. U vany, ve které trávíte více času, myslete na správný sklon v zádové části či na ergonomicky tvarované prolisy na oporu rukou, například při čtení. Příjemné je, když vana zároveň udržuje záda v příjemné relaxační pozici. A myslete i na pohodlný vstup a výstup. Chromové držadlo zvýší komfort při vstávání z koupele i vycházení z vany.

Černá vana

Toužíte po něčem opravdu výjimečném? Opusťte představy o bílé vaně. Dramatická černá jistě zaujme a potěší nejen muže. V kontrastu s dřevem a napouštění vodou vytvoří skutečně nevšední zážitek. 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak vybrat radiátor do koupelny?

Radiátor v koupelně, to je nezbytná věc. Při koupání potřebujeme mít příjemnou okolní teplotu. A také se...
více...

Kuchyň, která se snadno uklízí? To je ta, která neoplývá zbytečnostmi!

Připadá vám, že stále jen uklízíte? Možná vám to jen nepřipadá, ale je to skutečnost. A důvodů je hned...
více...

Pět změn v bytě, které povedou k zajímavějšímu a svěžejšímu bydlení

V bytě je stále co zařizovat. A pokud ne, brzy se vám v něm přestane líbit! Ale nemusíte hned všechno vyhazovat...
více...

Tmavá kuchyňská deska - elegance a krása v kuchyni

Vybíráte barvu pracovní desky do kuchyňské linky? Bez ohledu na konkrétní barvu, ženy častěji volí světlejší...
více...

Výběr vodovodní baterie nepodceňujte. Používáte ji každý den

Koupelna je jedním z prvních míst, kam většina z nás ráno zamíří. A jednou z prvních věcí, kterých se...
více...

Elegantní design vodovodních baterií Hansgrohe okouzluje přes sto let

V kategorii populárního výrobce vodovodních baterií by se značka Hansgrohe umístila zcela jistě na předních...
více...

Mechový obraz vlastní výroby originálně vyzdobí každý interiér

Mechové obrazy patří k hodně zajímavým, krásným a zároveň živým ozdobám interiéru. Můžete si je objednat...
více...

Domácí výroba svíček z použitých svíček, včelího vosku nebo parafínu

Milujete pohled na hořící svíčky? Uklidňuje vás jejich mihotavý plamínek? Nakupujete svíčky ve velkém, ale...
více...

Závěsný noční stolek - ideální doplněk malé ložnice

Noční stolek je praktické a estetické doplnění každé postele. Jenže, občas se stane, že není kam vměstnat....
více...

Sprchový panel - ideální relaxace do koupelny

Sprchový panel v koupelně, to je hodně muziky za relativně málo peněz a s minimem stavebních úprav. Ale jak si...
více...