Jak odstranit pigmentové skvrny a chránit se před vznikem nových?

Datum článku: 9. 7. 2019

Pigmentové skvrny, to je záležitost věku, neopatrného opalování, nesprávného používání parfému a je zde také ještě řada zdravotních důvodů. Každopádně na kráse nám nepřidají, proto je třeba se jich vyvarovat. Nejlepší je samozřejmě prevence. Ale když už nějaká ta skvrna vznikne, je dobré ji začít řešit co nejdříve.

Jak odstranit pigmentové skvrny a chránit se před vznikem nových?

Původ pigmentových skvrn

Drtivá většina skvrn souvisí se sluncem, s hormonální hladinou a s genetikou. Nejprve se zkuste zamyslet, zda sama nepřijdete na důvod, proč se vám fleky na obličeji vlastně objevily a zda se tomu nemůžete vyhnout. Nezačaly jste užívat hormonální antikoncepci? Nečekáte děťátko? Neléčila jste se antibiotiky nebo čaji s éterickými oleji, například třezalkovým? Neblížíte se už k padesátce? Nezačala jste užívat hormonální substituci? Nenaparfémovala jste se na viditelných místech? Toto jsou ty nejběžnější důvody, které způsobují, že pokud vystavíte pleť sluníčku, naskáčou vám hnědé skvrny.

Prevence na prvním místě

Pokud máte štěstí a pigmentové skvrny zatím nemáte, myslete na to, že je třeba se důsledně chránit, aby vám pěkná pleť vydržela co nejdéle. Základem je používat celoročně krémy s UV filtrem a v létě samozřejmě i opalovací krémy s co nejvyšším ochranným faktorem. V případě, že jste již skvrny začala na sobě pozorovat, zasáhněte proti ním čím dříve. Tehdy máte lepší šanci zbavit se jich úplně.

Bělící přípravky

Pokud nejsou příliš výrazné a nejsou uloženy hlouběji v kůži, stačí používat vhodnou kosmetiku s bělicím účinkem, která naruší tvorbu pigmentu. Kromě pleťových krémů jsou vhodné i depigmentační produkty, například bělicí krémy, odličovací vody či séra s obsahem ovocných neboli AHA kyselin. Další účinné látky v bělící kosmetice jsou vitamin C, retinoidy, niacinamid či kyselina glykolová. Výsledek neuvidíte okamžitě, ale po pár týdnech už bude zřetelný. Od věci není ani citrónová šťáva nebo plátek citronu, který je třeba pravidelně přikládat na "postižené" místo 2x denně na 15 minut a následně opláchnout vodou. Pleť si ale následně přes den vždy chraňte přípravkem s OF 50+.

Odborná pomoc

Ne vždy postačí domácí procedury, zejména pokud jsou skvrny starší, rozsáhlejší a hlubší. Tehdy se vyplatí vyzkoušet intenzivní pulzní světlo, které pigment jakoby "roztříští" a skvrna se zanedlouho odloupne. Účinné je také laserové ošetření či kúra koncentrovanými AHA kyselinami. V dermatologickém salonu většinou nejde o jednorázový zákrok ale o opakovanou proceduru. Aby vám efekt vydržel, platí zase jen totéž - chránit se před UV zářením a používat krémy s vysokým OF. A to nejen při delším pobytu na slunku, ale také při běžných činnostech, cestování autem či cestou z nákupů.