Jak vybrat vhodnou hračku pro vaše dítě?

Datum článku: 29. 4. 2011

Přečtěte si dva příběhy rodičů, kteří koupili hračky, aniž dokonale znali potřeby a záliby svého děťátka:

První příběh:

Jak vybrat vhodnou hračku pro vaše dítě?

"Svému synkovi jsem koupila krásnou hračku. Byla velká, roztomilá, krásná a navíc dost drahá. On se na ni pouze podíval, dal ji do úst a po pár minutách už jakoby pro něj neexistovala. Od té doby ho už hračka nezajímá."

Druhý příběh:

"Moje kamarádka má dceru v podobném věku jako mám já. Když mi řekla, že její dcerka se celé dny baví s úžasnou hračkou, nečekala jsem a utíkala jsem koupit stejnou pro svou dcerku. Ale mou dcerku tato hračka vůbec nezaujala."

Takové a jim podobné příběhy jsou důkazem toho, jak je těžké vybrat dítěti správnou hračku s důrazem na jeho individualitu a potřeby. Rodiče to samozřejmě vždy myslí dobře a jejich záměrem je vybrat dítěti tu "NEJ" hračku, která bude přispívat k jeho správnému rozvoji, bude mít edukační hodnotu, bude zábavná a v neposlední řadě to nebudou vyhozené peníze.

Sedm pravidel při nákupu hračky pro naše nejmenší

1. Položte si otázku: Jaká je ta správná hračka, kterou bychom mohli dítěti koupit?

Jaký je účel hračky? Má podněcovat dítě k tomu, aby bylo na bříšku, nebo k tomu, aby sedělo? Je určena do postýlky, do kočárku, nebo do auta? Hledáte hračku, která bude rozvíjet jemné motorické dovednosti jako například ovládání rukou a prstů? Nebo spíše hrubou motoriku, jako je například obracení se, či zvedání hlavičky? Prohlédněte si 7 elementů rozvoje, abyste zjistili aktuální potřeby rozvoje vašeho miminka. Najdete tam přehled období od narození až po jeden rok s důrazem na rozvojové potřeby v jednotlivých etapách života.
Nechejte si doporučit osvědčenou hračku od vašich přátel, kteří mají dítě v podobném věku. Je to skvělá příležitost k tomu, aby si dítě hračku vyzkoušelo, a tak velmi rychle uvidíte, zda hračka děťátko zaujala nebo ne. Nezanedbatelným zdrojem informací je také internet a stránky, které se věnují malým dětem a hračkám. Mnohé z nich mají rozdělené hračky podle věku, pro který jsou vhodné, důležité jsou detailní obrázky, a také reference rodičů, kteří již hračku koupili a mají s ní zkušenosti. Avšak mějte na paměti, že hračka, která je oblíbená u nějakého děťátka nemusí být oblíbenou hračkou pro vaše děťátko... I když šance jsou trošku vyšší.

2. Ověřte si, zda hračka splňuje bezpečnostní standardy

Bezpečnost, je při výběru hračky na prvním místě. V tomto nikdy nedělejte žádné kompromisy. Při koupi hračky si musíte být jisti, že jednoznačně splňuje bezpečnostní normy.
Všichni renomovaní výrobci hraček musí své produkty testovat, aby měli jistotu, že hračky splňují bezpečnostní normy. V Evropě je znakem této kontroly značka CE. Pokud hračka nemá na obalu značku CE, nemáte jistotu, že byla testována, a že splňuje bezpečnostní normy. Může se to stát zejména v USA (tam označují splnění bezpečnostních standardů značkou ASTM F963), kde výrobci nemají povinnost označit obal hračky uvedenou značkou.
Všimněte si, zda není na obalu upozornění, že hračka není vhodná pro děti do 3 let. Takto zvyšujete pravděpodobnost, že hračka pro vaše děťátko bezpečná.

3. Udělejte si vlastní test bezpečnosti

Předtím, než dáte hračku do rukou děťátku, prověřte si následující:

Trvalost: Protože děti velmi rády házejí hračky na zem, musí být proto vyrobeny z pevného, nerozbitného materiálu. Vše co je křehké nebo má tendenci se snadno zlomit nebo rozbít na malé kousky, představuje pro vaše dítě riziko pořezání. Právě proto je důležité klást důraz na kvalitní plasty nebo jiné pevné materiály. Zdá se vám, že je hračka dostatečně kvalitní? Výběrem hračky známé značky zvýšíte pravděpodobnost, že je kvalitní, trvalá a bezpečná.

Malé části: Miminka a malé děti poznávají okolní svět tak, že hračky zkoumají ústy. Pokud jsou na hračce malé části, které může dítě snadno odlomit nebo rozkousnout v pusince, nebezpečně se zvyšuje riziko spolknutí a udušení. Máme na mysli například oči nebo malé knoflíky u panenek nebo plyšových zvířátek. Pokud je to byť jen trošku možné, vyzkoušejte, zda malé části drží na hračce pevně.

Provázky, tkaničky: Nikdy nekupujte dítěti hračku s tkanicí, stužkou nebo provázkem delším než 12 cm. Při takovéto délce už hrozí, že si děťátko omotá šňůru kolem krku a mohlo by se zaškrtit.

Dlouhé "vlasy" nebo "chlupy": Měkké a chlupaté hračky s dlouhými vlasy nebo srstí, která se může snadno vytrhnout, jsou pro děti do jednoho roku nebezpečné. Děťátko by mohlo chlupy vdechnout nebo sníst, čímž by si ucpalo dýchací cesty. Vylučte tedy hračky s dlouhou "srstí" a upřednostněte s kratšími chlupy, ale i zde se přesvědčte, že drží pevně a nedají se vytrhnout.

Bezpečné uložení baterií: Pokud zvažujete koupi hraček na baterie, ujistěte se, že jsou baterie bezpečně uloženy a uzavřeny na místě, které může být otevřeno pouze dospělou osobou. Pokud by se dítě dostalo k bateriím, mohlo by je spolknout, nebo si je strčit do nosu. Také prověřte, zda není otevřený přístup k elektrickým drátkům, které by byly v dosahu dítěte.

Měkké hračky: Prohlédněte si pozorně materiál a sešití měkkých hraček. Materiál musí odolat natahování, stlačování a hodu hračky. Švy musí vydržet několik praní. Před tím, než hračku koupíte, si prostudujte instrukce k čištění a praní hračky. Hračku bez těchto instrukcí určitě nekupujte.

Prověřte velikost hračky: Dobrou zkouškou na zjištění nebezpečné velikosti hračky je možnost vložit ji do prázdné krabičky od filmu. Pokud se do krabičky vejde, je nebezpečná, protože je pro dítě příliš malá a hrozí riziko spolknutí.

4. Vyberte hračku, která je vhodná pro věk vašeho dítěte

Při koupi vybírejte hračky, které jsou vhodné pro věk vašeho děťátka. Hračka, která je příliš složitá a určená pro větší děti může děťátko frustrovat a naopak hračka jednoduchá určená pro mladší děti, se mu může zdát nudná. Například třídění 3 tvarů bude pro dvouleté dítě už nezajímavé a nudné, přitom roční dítě se touto hračkou může na dlouhou dobu zabavit. Na druhé straně třídění 9 různých tvarů bude pro dvouleté dítě výzvou a bude ho to bavit. Také berte ohled na věk miminka při výběru velikosti hračky, zejména u prvních chrastítek a prostředcích na kousání při prořezávání zoubků. Je vhodné upřednostnit menší a lehčí hračky, aby je miminko bez problémů udrželo a mohlo si s nimi hrát.

Správně zvolený typ hry, která zaujme vaše dítě, se bude zároveň promítat v jeho rozvojových schopnostech. Například pololetní miminko bude mít radost z hraček, které může zkoumat ústy, a také které vydávají po zatřesení zvuk. Roční děťátko už upřednostní aktivity vkládání a vykládání, jako například výše uvedené vkládačky. Děti také mají rády hru na schovávanou (ne klasickou, ale ve formě objevení a zmizení předmětů), čímž se učí pochopit stálost předmětů. Jsou fascinované hrou, kde mohou schovávat a nacházet, vkládat a vybírat, nebo otevírat a zavírat. Proto hračky, které umožňují takovou hru, budou vhodné pro dítě ve věku jednoho roku.
Nedržte se striktně věku, který je uveden na obalu. Někteří výrobci uvádějí přesný věk, jiní doporučují větší věkové rozpětí.

5. Prověřte si možnosti hry s hračkou

Hračky, které poskytují více možností zábavy, zvyšují šanci, že budou u dítěte oblíbené a bude si s nimi hrát déle. Často jsou možnosti hry vyobrazeny na obalu hračky.

6. Přečtěte si informace o hračce

Na internetu nebo na obalu hračky najdete množství informací, které doporučujeme pečlivě si přečíst. Výrobce většinou uvádí informace o způsobu použití hračky, o věku, pro jaký je vhodná, nebo jaké schopnosti pomáhá rozvíjet.

7. Uvědomte si, že hračka má být vhodná pro vaše dítě a nikoli pro vás.

Nevylučujte hračku jen proto, že se vám zdá nudná. Vaše děťátko má jiné potřeby, schopnosti a preference. Mnoho dětí si rádo hraje tutéž hru dokola a zkouší si při ní nabyté schopnosti. Na druhé straně, pokud se vám hračka velmi líbí, je pravděpodobné že svým nadšením ovlivníte i děťátko.
Při koupi hračky byste měli vzít v úvahu, že každé dítě je jedinečné a upřednostní jinou hračku. I přesto, že jsou potřeby děťátka rozděleny do jednotlivých fází jeho rozvoje, stále má dítě i své jedinečné potřeby. Některé miminka se rády dívají na pestrobarevné předměty, jiné dají přednost hračkám, které vydávají zvuky. Pokud koupíte hračku třídění tvarů pro své jednoleté dítě a ono o hračku neprojeví zájem, nebuďte z toho zklamaní. Je možné, že po krátké době přece projeví zájem a bude si s ní hrát, nebo pokud ne, možná upřednostní jiný typ hračky. Když budete přemýšlet nad tím, jaká hračka zaujme vaše dítě, je dobré ho sledovat při hře s více hračkami, kde zjistíte, který typ ho nejvíce zaujme.

Autor: Martina Dvořáková