Jak správně uvařit rýži?

Datum článku: 7. 9. 2011

Málo kdo ví, jak správně uvařit správně zdravou přílohu. My to víme.

Jak správně uvařit rýži?

Jak uvařit rýži natural?

Víte, že tato zrníčka jsou velmi zdravá a rádi byste je začali jíst, ale nevíte, jak je připravit? Poradíme vám a do léta nejen zhubnete, ale i zkrásníte. Úplně neloupaná rýže se nejí, vrchní slupka je nestravitelná. Rýže natural je loupaná, zbavená nejsvrchnější a nejtvrdší slupky zrna. Ostatní pod ní zůstávají a díky nim má rýže hodně vlákniny, vitamínů B, vápníku, fosforu, hořčíku, chromu i selenu. Proto je mnohem zdravější než loupaná bílá rýže. Je vynikajícím zdrojem glukanu, který podporuje tvorbu makrofágů, nejdůležitější složky buněčné imunity. Tento rozvětvený polysacharid má i tu výhodu, že nezatěžuje organismus, neboť se odbourává ve formě snadno odstranitelných metabolitů. Rýže natural podporuje činnost střev, stabilizuje hladinu cukru v krvi a pomáhá hubnout, protože stimuluje spalování tuků. Je vhodná i při bezlepkové dietě a alergiích. Jak na to? Rýži natural můžete vařit různými způsoby. I tak, jak jste zvyklí připravovat běžnou loupanou bílou rýži, jen to trvá o něco déle. My vám přiblížíme dva recepty: jeden jednoduchý pro ty, co nemají nikdy čas, a jeden pro fajnšmekry.

Gurmáni si přijdou na své

Rýži natural večer namočte do vody a celou noc nechte stát. Na druhý den ji sceďte a dobře odkapanou nasypte do hrnce nebo hluboké pánve na rozpálený olivový olej. Zmírněte plamen a opékejte, dokud neuslyšíte zrníčka pukat. Když se pomalu začnou otevírat, zalijte je zase třemi díly vody, osolte, promíchejte a na minimálním ohni nechte asi padesát minut klokotat. Za ten čas rýže téměř všechnu vodu vpije, pokud ne, sceďte ji. Hotovou ji můžete ochutit vegetou bez glutamátu sodného, různými bylinkami nebo špetkou pepře.

Pro zaneprázdněné

Stačí, když rýži propláchněte, nasypete do hrnce a zalijete vodou v poměru tři díly vody na jeden díl rýže. Přidejte trochu oleje nebo másla, aby se zrnka nelepila, a osolte. Přiveďte do varu, zmírněte trochu plamen a vařte půl hodiny až čtyřicet minut podle toho, zda chcete rýži pevnější, nebo kašovitou.

Další skvělé zrníčka

Zapomenuté druhy obilí jako oves, ječmen či jáhly obsahují látky, které chrání orgány trávicí soustavy před rakovinou. To je dobrý důvod, abyste je ochutnali. Když já jim dám ovsa, koně skáčou hopsa, pamatujete se na tuto písničku? V jejích slovech je velký kus pravdy. Oves patří k nejstarším druhům obilí, a přestože roste i na neúrodných půdách, je to rozhodně nejzdravější obilovina. Má mnohem více hodnotných bílkovin než ostatní druhy a tyto proteiny mají téměř ideální složení. Zrno má také vysoký obsah tuku, který tvoří především nenasycené mastné kyseliny. Na fosfor, železo a vitamin B1 je oves dokonce bohatší než maso. Je také dobrým zdrojem vitaminu E, železa a rozpustné vlákniny, zejména betaglukanu, které velmi podporují buněčnou imunitu. Díky tomuto úžasnému složení oves posiluje obranyschopnost, pomáhá obnovovat sliznice žaludku i střev. Vývar z ovsa nebo ovesných vloček utlumuje žaludeční kyseliny, které způsobují pálení žáhy. Toto obilí je výborný pomocník i pro ženy, díky obsahu hořčíku tlumí premenstruační syndrom a v období menopauzy zase zmírňuje návaly horka. Jak na to? Ovesné vločky nejsou nic jiného než velká zrna. Stačí je vhodit do vroucí vody se špetkou soli a za pár minut jsou měkká. Když je rozvaříme na kaši, pro změnu i v mléce, můžete ji připravit na sladko s nastrouhaným jablkem, skořicí, oříšky a medem či jiným ovocem nebo naslano. Získáte vynikající jídlo pro děti a sportovce. Velmi zdravé jsou i ovesné otruby, které obsahují mimořádně mnoho betaglukanů. Přisypte je do vařící se polévky nebo si dejte lžičku do jogurtu. Podobně jako oves jsou vynikajícím zdrojem glukanu, který svými fyzikálně-chemickými vlastnostmi ovlivňuje mnohé pochody lidského metabolismu. Právě díky tomuto polysacharidu již více vědců potvrdilo, že ječmen chrání před rakovinou zažívací soustavy, zejména před nádory v tlustém střevě.

Pohanka chrání cévy

Tato stará kulturní plodina se dnes pomalu prodírá na špičku žebříčku zdravých jídel. Ačkoliv její semena se využívají jako obilovina, nepatří k obilí. Můžeme však směle říci, že je to léčivá rostlina. Je důležitým zdrojem přírodního rutinu, který posiluje imunitní systém, zvyšuje pružnost cévních stěn, reguluje srážlivost krve i hladinu cholesterolu a působí jako ochrana před rakovinou střeva. Protože neobsahuje lepek, mohou ji konzumovat lidé trpící celiakií a ti, jež sužují nemoci trávicí soustavy. Výživnou hodnotu pohanky zvyšuje také vyvážená skladba aminokyselin a vysoký obsah bílkovin. Je bohatá na nenasycené mastné kyseliny, zejména na kyselinu linolovou, která působí jako prevence proti ateroskleróze. Ze stopových prvků poskytuje semeno pohanky zejména zinek, měď, mangan a selen, který dnes věda považuje za účinný prostředek v boji proti všem druhům zhoubných nádorů. Jak na to? Pohanku připravíte velmi jednoduše jako rýži. Omytou ji dejte do hrnce, zalijte dvěma díly vody, přisolte a přidejte trochu oleje, aby se nelepila. Po varu je do deseti minut hotová. Můžete ji použít jako přílohu k masu, je z ní vynikající rizoto se zeleninou, dá se zapékat a připravují se z ní i sladká jídla. V běžné síti hypermarketů dostanete už i pohankové vločky, které jsou vynikající v jogurtu nebo na zdravé zahuštění polévek.

Kuskus je těstovina

I když tak na první pohled vypadá, není to obilí ani žádné jiné zrno. Kuskus je těstovina. Vyrábí se z tvrdé pšenice, přesněji, z její krupice. Pochází ze severní Afriky a národy tohoto regionu mají dodnes ve zvyku vyrábět ho ručně. Ženy krupici pokropí vodou v prstech, dokud se nezačnou vytvářet maličké kuličky. Ty pak hodí do sítka, a co se nepřesype, znovu pokropí vodou. Hotový kuskus popráší trochou zbývající krupice, aby se kuličky na sebe nelepily. Vaří je v páře v kuskusiérách, obvykle až třikrát po sobě, aby zůstaly lehké a měkké. Vy dnes dostanete kuskus vyrobený ve fabrikách a předvařený, bez problémů i v biokvalitě. Stačí, když ho podle návodu zalijete vroucí vodou a zakrytý necháte deset minut nabobtnat. Jak na to? Když kuskus zalijete, promíchejte jej s trochou olivového oleje. Ještě chutnější bude, když ho zalijete vývarem, ale běžným bujónům v kostkách se vyhýbejte, obsahují hodně glutamátu sodného, který patří mezi karcinogeny. Hotový kuskus je skvělý s grilovanými játry, nebo i dušenou zeleninou, i jako příloha k jehněčímu či drůbežímu masu.

Proso nebo jáhly?

Dáte si kaši z prosa nebo z jáhel? Víte, jaký je mezi nimi rozdíl? Jáhly si náš konzument často zaměňuje za proso. A není daleko od pravdy. Jáhly jsou oloupané proso. Proso, dostanete v obchodech s potravou pro zvířátka i papoušci ho mají rádi. Slupka je těžko stravitelná, člověku by způsobila problémy. V prodejnách zdravé výživy nabízíme jáhly. Jsou to zrnka žluté barvy několikrát větší než mák. Zákazníci si ho občas pletou i s kuskusem. Jáhly jsou výborné pro děti na povzbuzení chuti k jídlu, zejména při rekonvalescenci. Působí velmi dobře i na vývoj nervového systému. Mouku z něj můžete použít k zahušťování, jako přídavek na zlepšení výživové hodnoty. Patří k bezlepkovým potravinám, ale při dnešních kombinacích různých alergií si raději ověřte, zda ho snášíte bez problémů. Před kuchyňskou úpravou je třeba jáhly třikrát spařit vroucí vodou, abyste odstranili povrchovou vrstvu zrna, která může vyvolat zažívací potíže. Potom je už upravujte podle chuti. Pokud je nechcete rozvařit, dejte na jeden díl jáhel dva díly vody a vařte se solí asi půl hodiny. Kdo touží po měkčích, ať dá tři díly vody a vaří je přibližně padesát minut. V prodejnách biopotravin překvapí i velmi vzácný, u nás nepříliš známý kamut. O co jde? Kamut je obdoba nepřešlechtěné pšenice, jejíž klíčivá zrnka se našla v egyptských pyramidách a začala se nanovo pěstovat. Je zajímavý tím, že i když obsahuje lepek, někteří pacienti s celiakií ho bez problémů mohou jíst. Obsahuje také vitamín E, thiamin, riboflavin, fosfor, hořčík, zinek, komplex složitých cukrů a mnoho dalších výživných látek. Chuťově je sladký a tuhý i po delším vaření, nejlepší je změklý namáčením několik hodin bez vaření. Mouka z něj je výborná na výživné pečivo.