Jak je to s teflonem?

Datum článku: 6. 9. 2011

Není teflon zdraví škodlivý? Je pečení nasucho na něm zcela bezpečné? Opravdu musí být nádobí bez jediného škrábance?

Jak je to s teflonem?

Zdraví

Teflon je plast a žádný z plastů, s nimiž přicházíme běžně do styku, není sám o sobě nebezpečný pro zdraví. Škodlivé mohou být přídavky, například plastifikátory nebo stabilizátory, které se přimíchávají do základní látky, z níž plast vyrábíme. Jenže teflon příměsi nepotřebuje, zejména ten, který se dává na kuchyňské nádobí.

Lehčí či těžší pánev?

Jedna pánev vypadá jako postříbřená, její povrch je bezchybně hladký, druhá je tmavší, teflon se na pohled zdá zrnitý. V obchodě jich visí celá řada a vy si neumíte vybrat. Vezmete nádobí od ruky a zjistíte, že jeden kus je lehký, jiný, stejně velký, sotva nadzvednete. Proč? Při výrobě se dá postupovat tak, že základní látku nanášejí napařením rovnou na kovový podklad, čímž vzniká teflon přímo na něm. Povrch je pak zcela hladký a určitě není zdraví škodlivý. Výrobce však může připravit v reaktoru prášek, ten nasype na kov a vyhřeje, aby se vytvořil teflon. Takto vyrobené nádobí má o něco zrnitější povrch, a když v něm připravujete jídlo, na chvilku přilne ke dnu. Teoreticky je ještě možné hotový teflon na kovový základ lepit, a pak záleží na tom, jakým lepidlem. Pouze lepidlo by mohlo obsahovat škodlivé látky, na to by však kontrola určitě přišla. Pokud jsou v technologii výroby rozdíly, promítnou se i do cen, ale kolik za teflonový pekáč, pánev či hrnec zaplatíte, se bude odvíjet zejména od značky. Když si nádobí kupujete ve specializované prodejně nebo alespoň ve známém hypermarketu, na kvalitu se můžete spolehnout. Na trzích a v prodejnách typu "vše za 99 korun" si teflonové hrnce nevybírejte. Kvalita nápadně levného výrobku je sporná, nelze vyloučit, že obsahuje škodlivé příměsi. Zde vám záruku nikdo nedá.

Pečení nasucho

Vybrali jste si a teď hledíte na červené kolečko uprostřed. Proč ho pánev jiné značky nemá? Podívejte se na ručku, někteří výrobci ho dávají tam. Pokud červené kolečko nenajdete nikde, nic to. Teflonové nádobí se nepřepálí, nebojte se! Přihodilo by se vám to pouze tehdy, pokud by jste zapomněli prázdný hrnec na plynu delší dobu. Při vaření vám podobná nehoda nehrozí. Teflon, který je na kuchyňském nádobí, se začíná tavit až při teplotě kolem tři sta padesát stupňů Celsia a rozkládat nad čtyři sta. Ať byste na pánvi či v hrnci měli jakékoli jídlo, už při poloviční teplotě by z něj byl uhlík. Červené kolečko vám poslouží před začátkem vaření. Když ztmavne, teflon je vyhřátý do té míry, abyste na něm mohli začít například opékat maso. A vůbec nemusíte dát na dno olej! Ani omastek, ani jiný tuk, dno opravdu nepotřebuje. Plastový povrch skutečně nelepí.

Prověří ho kapka vody

Nevěříte? Odborník doporučuje velmi jednoduchý test. Kápněte na suché dno kapku vody a uvidíte, že se vůbec nerozteče. Zůstane celá a, pobíhá po teflonu. Pokud se voda roztéká, znamená to, že teflon je již poškozen, asi jste nádobí používali dlouho. Vše má svou životnost. Kvalitní teflonové hrnce by při správném používání tři-čtyřikrát do týdne, bez občasného přehřátí, měly vydržet roky. Delší životnost má už jen titanové nádobí, protože kov je odolnější. Vždy si však při koupi přečtěte návod k použití. Výrobci varují, abyste při práci s teflonovým nádobím užívali výhradně umělohmotné nebo dřevěné vařečky a obracečky. Kovovým nářadím byste nádobí poškrábali. Nebo už doma schováváte poškozenou pánev a váháte, zda ji vyhodit? Klidně si ji nechte, pod teflonem narazíte na kov, který musí být neškodný, neboť jde o kuchyňské nádobí. Škrábance znamenají funkční poškození, teflonovou pánev jste si vybrali proto, aby nelepila. Ale poškrábané místa lepí. Může to být překážka, například pokud chcete udělat perfektní palačinky. Úniku škodlivých látek se bát nemusíte.

Autor: Lenka Kostková