Jak je to s céčkem?

Datum článku: 8. 9. 2011

Mohou vitamíny uškodit? Pokud jich máte více, než je třeba, ohrožujete své zdraví, pokud trpíte jejich nedostatkem, jste na tom podobně.

Jak je to s céčkem?

Citron nebo céčko?

Je lepší vyždímat citron nebo spolknout tabletku Celaskonu? Všichni víme, že před chřipkovým obdobím je třeba se zásobit vitamínem C, proto si v lékárně nakoupíme šumivý celaskon a chladničku naplníme citróny a pomeranči. Jaký je však rozdíl mezi céčkem v tabletě a tím z citrónu? Je přírodní vitamin lepší? Nejen v citrónu, ale v každém ovoci či zelenině působí kromě samotného vitaminu i množství jiných faktorů, které jsou velmi důležité. Je známo, že nedostatek vitaminu C způsobuje krvácení dásní a vypadávání zubů. Když takovému člověku dáme syntetické céčko, už mu nepomůže, šťáva z citrónu však ano. Na prevenci stačí i tabletka, ale na léčbu ne. Nebo si vezměme rajčata. Jejich buňky obsahují látku lykopen, která chrání před rakovinou, ale když lykopen izolujeme, jeho účinek není takový jako v rajčatové šťávě. Nejvíce se ho uvolní, když rajče tepelně zpracujeme a uděláme z něj protlak nebo kečup. Každému proto doporučujeme vypít ráno deci rajčatového džusu. Pokud si pravidelně kupujete tabletky s extraktem z česneku a jste hrdí na to, jak se staráte o své zdraví, vyvedeme vás z omylu. Česnek je opravdu vynikající. Nachází se na vrcholu pyramidy nejzdravějších rostlin, protože se z něj uvolňuje ochranná látka allicin, která bojuje i proti chřipkovým virům. Málokdo však ví, že vzniká až patnáct minut poté, co stroužek česneku rozmačkáme. Po hodině se účinná látka zcela rozpadne, proto ji nenajdete v žádné tabletce ani v oleji.

Céčko nesnáší kovy

Upozornil vás lékař, že máte málo železa a doporučil vám nějaký doplněk? Nedávno jste navíc překonali angínu a chcete si doplnit i céčko? Sami raději nic nekombinujte a poraďte se s odborníkem. Určitě bych si nekoupil přípravek, který obsahuje hodně vitamínu C a nějakého kovu, například mědi nebo železa. Může to být nebezpečné, protože tak vznikají kyslíkové radikály. Je třeba si dávat velký pozor, jaký přípravek kupujete, upřednostnit přírodní před syntetickými a nedat se oklamat reklamou. Osobně máme vynikající zkušenost s jedním preparátem na kardiovaskulární choroby. Měli jsme pacienta, důchodce, kterému jsme ho poradili, ale zdál se mu příliš drahý, tak si koupil podobný, ale levnější a bral ten. Když za námi po čase přišel na kontrolu a vyšetřili jsme ho, špatné hodnoty mu vyskočily, jakoby neužíval vůbec nic. Upozorňuje to i na to, že lidé si v dobré víře někdy nakoupí vitaminy, kterých mají v těle dostatek, a mohou se předávkovat. Některými se dá předávkovat celkem snadno, například áčkem. Je to velmi nebezpečné zejména pro těhotné ženy, protože hrozí poškození plodu. Prokázalo se, že i polárníci, kteří se po roce vrátili z výpravy a zemřeli na cirhózu jater, měli extrémně hodně vitamínu A, neboť jedli játra z polárních medvědů a tuleňů. Pokud si dá budoucí maminka často sardinky nebo tresčí játra, která kromě áčka obsahují i několikanásobně více vitamínu D, než je denní dávka, hned je ohrožena. Těhotné by měly být opatrné při doplňování vitamínů zejména v prvním trimestru. U kyseliny listové zase platí, že je nebezpečné, pokud jí mají nedostatek. Doporučuji ji užívat ještě předtím, než se rozhodnou mít miminko, ne však více než jeden miligram denně. Proč se pak říká, že bychom měli jíst hodně ovoce a zeleniny bohaté na vitamíny, když se jimi můžeme předávkovat? Je třeba rozlišovat vitaminy rozpustné ve vodě a v tucích. Céčkem ani béčkem se nepředávkujete, protože se rozpouštějí ve vodě a pokud jich má tělo dostatek, vyloučí je močí. Naopak, vitaminy A, D, E i K se ukládají v tuku a ve vysokých koncentracích mohou poškodit některé orgány.

Raději sólo než mix

Odborník radí neužívat doplňky, které obsahují celý komplex vitamínů, ale kupovat si jen ty, co opravdu potřebujete. Nezapomínejte, že by se neměly jíst dlouhodobě, protože tělo si snadno zvykne na umělý přísun vitaminů a na přírodní "zanevře". Řeknete si, dobře, ale odkud mám vědět, jaké mi chybí a jakých mám nedostatek? Dá se to zjistit analýzou, která je v zahraničí již běžná a v Paříži si ji dává dělat například modelka Adriana Sklenaříková. Podobnou laboratoř máme i u nás. Analýzy jsou však velmi drahé a pojišťovny je nehradí. Jediným řešením, jak můžete udržet hladinu vitaminů pod kontrolou, je vyvážená a zdravá strava. Pestrý jídelníček je velmi důležitý. Každý den bychom měli sníst alespoň pět porcí ovoce a zeleniny, ne však najednou, ale postupně v průběhu dne. Vynikající jsou například brokolice, kapusta, zelí a květák, které chrání před rakovinou plic. Denně doporučuji tři oříšky a tři mandle jako prevenci osteoporózy a samozřejmě důležité jsou i ryby, sýry, jogurty, olivový olej a bílé maso.

Autor: Martina Dvořáková