Na ekologii s rozumem

Ekologie, to není jen třídění odpadu. Lidé se stále snaží chovat tak, aby - pokud je to možné, co nejméně zatěžovali přírodu a šetřili energetické zdroje pro budoucí generace. Kromě zodpovědného přístupu a šetření přírody se samozřejmě hledí i na finance.

Na ekologii s rozumem

Na trend ekologicky odpovědného chování,

který se rozšířil i u nás, samozřejmě odpovídají i výrobci domácích spotřebičů. Uvědomují si svou odpovědnost nejen ve vztahu k životnímu prostředí, ale i vůči zákazníkům. Ti většinou uvažují - čím úspornější je spotřebič, tím méně stojí poplatky za vodu nebo elektřinu. Díky takovému přístupu se stále více zákazníků zajímá o produkty s nízkou spotřebou energie nebo vody. Dokonce již není tématem číslo jedna cena. Díky dostupným informacím chápeme, že úspornější spotřebič zpravidla pracuje s pokročilejšími technologiemi, materiály a tak i jeho pořizovací cena je vyšší než v případě neekologických produktů, které jsou v konečném důsledku dražší, než ty ekologické. Podívejme se například na myčky nádobí. Opravdu se vyplatí vlastnit a používat myčku? Na rozdíl od stále ještě velmi rozšířeného mínění je použití myčky účinnější než ruční mytí nádobí. Myčky spotřebují podstatně méně vody, mycích prostředků a elektrické energie. Některé spotřebují na jeden mycí cyklus jen 10 litrů vody - na rozdíl od přibližně 40 litrů při ručním mytí nádobí. Tím ušetříte ročně asi 6 600 litrů vody. Kromě těchto parametrů je tu další důležitý aspekt - a to je nízká hlučnost spotřebiče.

Cena versus kvalita

Většina výrobců domácích spotřebičů věnuje prostředky do vývoje a výzkumu, aby dosáhli ještě nižší hranici spotřeby. Firmy jako Bosch, Siemens, Gorenje, Electrolux, Miele či Whirpool se do povědomí zapsaly jako značky s dlouholetou tradicí a zkušenostmi, ale také jako nositelé inovativní "ekologické" technologie. Převážná většina předních výrobců "bílé elektroniky" si nemůže dovolit jiné hodnoty spotřeby energie a vody, než třídy A až A + + +. Vždy samozřejmě záleží na daném spotřebiči. V oblasti chlazení se již většina produktů prodává v třídě A + + a A + + +. Chladnička a mraznička je v nonstop provozu a jakékoli snížení spotřeby dělá v ročním cyklu skutečné snížení nákladů i několik ušetřených kilowattů.

Chlazení

Ve srovnání s touto kategorií spotřebičů je v současnosti nedostačující značení v případě myček, kde spotřebu kategorie A dosáhnou až na výjimky všechny výrobky. Pro spotřebitele to tak může být matoucí. Primárním kritériem je účinnost mytí, což asi nikoho nepřekvapí, co bude možná překvapením je fakt, že jako druhý důležitý parametr je spotřeba. Pokud chcete myčku levnou, parametr spotřeby energie, vody a hlučnosti se tím neřeší. Ale pokud však chcete dosáhnout vynikající výkon, využívat nadstandardní funkce, osvědčenou kvalitu, design a zároveň mít ekonomický a ekologický provoz, tak tehdy si musíte připlatit. Například volně stojící myčky, které jsou dražší již mají opravdu co nabídnout.

Sušičky u nás stále nejsou tak běžné jako v jiných zemích Evropy

Možná proto, že to byly vždy největší "žrouti" energie. Ale i zde se za poslední období událo mnoho inovací v technologiích a použitých materiálech. Ušetřit energii však dokáží například kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem, které pomalu pronikají na náš trh. Neustálé snižování energetické náročnosti a nižší spotřeba vody u domácích spotřebičů všech předních výrobců je směr, který platí jako trend. Kromě tohoto se ale výrobci snaží zaujmout spotřebitele také designovými atributy, které jsou při výběru nového spotřebiče rovněž důležité. Když se krása snoubí s rozumem, máte vyhráno!
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Inteligentní regulátor teploty vám ušetří peníze za energii, ale nedovolí vám mrznout

Počasí se mění ze dne na den a bez možnosti flexibilního regulování teploty vytápění se v domácnosti prostě...
více...

Moderní dřevodům - zdravé a levné bydlení

Dřevodům je nádherná stavba, ve které se dobře a zdravě bydlí. Snoubí se v něm láska k přírodě, dřevu...
více...

Levné topení - fosilní a obnovitelné zdroje

Pokud plánujete zásadní rekonstrukci nebo výstavbu rodinného domu, doporučujeme zvážit všechny možnosti, které...
více...

Energeticky úsporný, rostoucí nebo aktivní dům?

Způsoby výstavby se v průběhu historie měnily a stále se mění. Odrážejí pokročilost technologií, zdroje...
více...

Topení z obnovitelných zdrojů - výběr, dotace a umístnění

Vytápění z obnovitelných zdrojů je ekologický princip, který má ve vztahu s pasivní výstavbou svůj význam....
více...

Předokenní rolety se postupně zabydlují i v Čechách

Proč si kupovat předokenní rolety? Je to jednoduché! Tepelná izolace, snížení hluku, stoprocentní zatemnění...
více...

Krbová vložka - účelné a pohodové topení

Krbové vložky vypadají jako velké přenosné ohniště z černé litiny s prosklenou čelní stěnou. Jejich tepelná...
více...

Barvy v bytě mohou posílit, ale také ubírat energii

Tao učí, že vše pochází ze souhry energií jin a jang. S energií jang se spojuje bílá barva, ve které jsou...
více...

Zateplení fasády a nečastější chyby, které stavebníci dělají

Stavební odborníci na zateplování fasády mají už za léta praxe mnoho zkušeností s tím, jak se mohou...
více...

Podlahové topení a chyby při jeho instalaci

Elektrické podlahové vytápění má své výhody. Ne nadarmo se říká, že to chce klid a nohy v teple. A tímto...
více...