Jak vybrat spolehlivý vysavač, se kterým se nenadřete?

Vysavač patří do téměř povinné výbavy každého domu a bytu. Jen nepotřebujeme všichni stejně účinný, stejně velký nebo určitě nejsme všichni alergici, kteří potřebují vysavač s účinným filtrem. Jak vybrat vysavač, který nám bude k naší spokojenosti sloužit několik let?

vysavač, elektrospotřebiče, úklid

1. Nevěřme všemu v reklamě

Nenechte se jí bezhlavě strhnout a dobře si zvažte, co od vysavače očekáváte. Pokud potřebujeme výkonný a šikovný vysavač, rozhodně bychom neměli vybírat jen podle vzhledu a parametrů, které udává reklama. Je logické, že žádný výrobce nebude své produkty hanět, právě naopak. Proto si projděte různé testy nebo reference, abyste měli jistotu, že jde o zkušenosti reálných uživatelů. Aktuální nabídka na trhu vždy umožňuje vybrat si vysavač, který splňuje funkční i designovou stránku.

2. Nasnažme se za každou cenu ušetřit

Další chybou je, že saháme po levných spotřebičích a očekáváme od nich, že splní naše očekávání a dlouho vydrží. I v tomto případě bohužel platí, že čím levnější produkt, tím větší riziko poruchy ve velmi krátké užitkové době. Kvalitní značky nabízejí i delší záruku, která se určitě vyplatí. Pokud se přece jen rozhodnete pro velmi levný model, měli byste si i ten ověřit v recenzích a především se zajímejte o kvalitu HEPA filtru - i když chcete ušetřit, neměli byste riskovat své zdraví s přístrojem, který po vaší domácnosti vesele vyfukuje alergeny vysáté z podlahy.

3. Pozor na třídu energetické účinnosti

Už jsme si zvykli řešit energetickou třídu praček a ledniček, u kterých se to udává už dávno, ale u vysavačů jde o poměrně nedávno zavedený údaj. Ale je potřeba si ho všímat. Označení na energetických štítcích vysavačů se také pohybuje ve škále A až G, kde A znamená nejlepší poměr mezi spotřebou energie a výkonem čištění na tvrdých podlahách a kobercích. Uváděný vysoký příkon však vůbec nemusí znamenat, že vysavač vysává lépe než ten, který udává třetinové hodnoty. Mnoho typů zužitkuje asi čtvrtinu svého výkonu pouze na teplo a hluk. Základem účinného vysávání je kvalitnější hubice a její stabilita na sací ploše. Energetický štítek tedy nepřehlížejte, údaje na něm vám napoví o funkčnosti přístroje více než přikrášlené reklamní fráze jako "neotřelý design a nekompromisní kvalita".

4. Zaměřme se i na zdravotní stránku

Průměrný koberec může obsahovat až 1000 roztočů na jeden čtvereční metr. Ty se živí odumřelými kožními buňkami a během svého tříměsíčního života mohou vyprodukovat až 2000 svěřeneckých fondů částic, které vyvolávají různé alergické reakce. Proto se informujte, zda vysavač zachycuje i ty nejmenší mikročástice a výrazně tak sníží výskyt alergenů ve vaší domácnosti. HEPA filtr je již dnes u většiny vysavačů samozřejmostí. Odlišují se však svou kvalitou a také je jejich funkčnost ovlivněna celkovou konstrukcí vysavače, především jeho prachotěsností a dalšími parametry. To je již poměrně složitá problematika, kterou se zabývá několik celosvětově působících institucí, které pak vyhovujícím produktům udělují osvědčení o vhodnosti pro alergiky. Spolehnout se můžete například na certifikaci Service Allergie Suisse.

5. Ergonomie je důležitá

Není totiž nic horšího, než táhnout za sebou těžký stroj, jehož kolečka se zadrhávají o okraje koberce a v zatáčkách se převrací. U tyčových vysavačů můžete narazit na to, že když chcete vysávat výše položená místa, je to v podstatě nemožné, pokud je spodní část přístroje ta nejtěžší. Vyzkoušejte si vždy vysavač v prodejně a zjistěte, zda vám vyhovuje po všech stránkách - při pohybu, jeho ovládání, držení ...

6. Rozdíly mezi sáčkovým a bezsáčkovým vysavačem

Rozdíl mezi nimi je ve způsobu zachycování prachu. Kapesní vysavače ztrácejí sací výkon i po lehkém naplnění prachem, protože se ucpávají póry papírového sáčku. Výhodou bezsáčkových vysavačů je tedy právě to, že výkon je ustálený a nehrozí ani bez údržby filtru jeho omezení. Po sáčkových modelech sáhnou mnozí proto, že jim přijde hygieničtější vyndat plný sáček z vysavače a celý ho vyhodit do odpadu. Je pravda, že vyprazdňování sběrné nádoby bezsáčkového vysavače může někdy vyžadovat uvolnění obsahu ručně, proniknutím do nádoby. Vybírejte proto modely, u kterých konstruktéři dobře vyřešili i tento problém.

comments powered by Disqus


Podobné články


3 kroky rychlé výměny inkoustu v náplni tiskárny

Když dojde inkoust v cartridge/zásobníku, není hned potřeba kupovat nový. Ušetříte tak přírodu i vlastní...
více...

Robotický vysavač - úklid podlah bez námahy

Potom, co jsme zvykli na automatické pračky, sušičky a myčky nádobí, přichází další, skvělý pomocník...
více...

Mytí oken? Žádný problém, když víte, co oknům nesvědčí!

Mytí oken není žádná věda. Stačí použít vlažnou vodu, pudink nebo ocet. Ale pokud máte osvědčený saponát,...
více...

Chřipka útočí vzduchem, dejte ji stopku čističkou vzduchu!

Nebezpečné viry, které způsobují chřipku a další těžká respirační onemocnění, se šíří vzduchem. Proto...
více...

Kávovar - užitečný pomocník pro milovníky chutné kávy

Káva je vynikající přírodní nápoj, který si ale velmi často zbytečně upravujeme. Odborníci léta zkoumají její...
více...

Kombinovaná chladnička je ideální do malých bytů

Vybíráte chladničku? Kombinace chladničky a mrazícího boxu se těší velké oblibě, zejména v menších bytech....
více...

Dětský pokoj je pro správný vývoj dítěte velmi důležitý

Mít svůj pokoj, to je pro některé děti pouhý sen. Ale když se rodičům podaří, třeba i za cenu změny celého...
více...

Jak na skvrny na sedací soupravě? Pomůže sůl, ocet, voda a saponát!

Vánoce a Silvestr a vůbec téměř všechny oslavy, které se konají v domácím prostředí, to je nápor. Na nervy...
více...

Úklidová firma zajistí bezbolestný úklid nejen po malování, ale také před ním

Rekonstrukce bytu či "pouhé vymalování" s sebou nese i nepořádek, který se i při sebelepším postupu udělá....
více...

Jak ekologicky a rychle vyčistit elektrickou troubu?

Přestože již na trhu existují trouby, které se čistí samy, většina českých domácností je stále ještě...
více...