Bydlení bez nebezpečného a dotěrného hmyzu - nejnovější druhy okenních sítí

Na chvíli jsme si v mrazivých dnech od dotěrného hmyzu oddechli a už je zase na čase přemýšlet, jak s ním nesdílet bydlení. Na pomoc si můžeme vzít nejnovější druhy okenních sítí, elektrické odpuzovače nebo repelentní spreje. Přemýšlejte, co je nejzdravější a nejpohodlnější varianta.

bydlení, okenní sítě, okna, hmyz, repelent, odpuzovač hmyzu

Průvan nemá hmyz v oblibě

Na mouchy a jiný hmyz většinou pomůže stará zkušenost - udělat průvan, ve kterém se jim nelíbí. Během teplých dní stačí důkladně ráno vyvětrat a následně zavřít okna, případně i okenice nebo venkovní žaluzie. V tom okamžiku hmyz nemá přístup dovnitř - a naopak ten, který uvnitř zůstal, můžeme vyhubit. Nesmíme otevřít a zároveň svítit. Nejlepší řešení ale je, hned na začátku léta vsadit do rámu sítě a máte vystaráno. Pomůže také elektrický odpuzovač do zásuvky, který bychom si neměli zapomenout vzít i na dovolenou do hotelu.

Okenní síť nové generace - síťka, která se schovává

Na plastové i dřevěná okna různých druhů s vyklápěním si lze zakoupit praktickou skrytou síťku (SITPROM), která funguje v poloze odklopením okna. A protože i balkonové dveře se dají nejen otevřít, ale i shora odklopit, dá se skrytá síťka namontovat i do nich. Pokud se otevře okno do polohy ventilace, síťka se roztáhne mezi okenní rám a křídlo, a tak zabraňuje hmyzu proniknout do místnosti. Pokud se otevře celé okno, síťka zůstává skryta na rámu. Při zavřeném okně je síťka neviditelná, ve ventilační poloze chrání jen ventilační mezeru. Výhodou je, že se nemusíme celé léto dívat na svět z okna přes síť, tak jako je tomu u fixních protihmyzových sítí. Síťku je možné nechat osadit do nově objednaných oken s moderním, takzvaným skrytým kováním. To je nejen praktické, ale navíc právě umožňuje i snadnou montáž skryté síťky. Všichni ale nemáme nová okna. Pokud nad síťkou uvažujeme, ale nová okna neplánujeme, pak si musíme nechat vyměnit části kování, což není náročná operace.

Na hmyz s moderní chemií

Pokud nemáme v oknech sítě, pak už nezbyde nic jiného, než komáry a mouchy hubit. Ekologicky s plácačkou, ale také nejrůznějšími chemickými spreji, s hubící a odpuzovacím efektem. Desítky odpuzovacích či hubících prostředků mohou účinně pomoci. Jsou jich plné regály v drogeriích. Vždy kupujme přípravek přesně na ten druh hmyzu, který nás obtěžuje. Vosy a sršni nereagují například na přípravek na lezoucí hmyz. Komáři jsou obtěžující, mouchy přenášejí choroby, ale vosy a sršni jsou nebezpečné z hlediska alergií (i když alergie na komáří štípnutí je také běžná). Proto je nutné nedovolit tomuto velkému hmyzu dostat se dovnitř místnosti (ochranné sítě!). Rádi si ale dělají hnízdo pod krovem domu nebo chaty, uvnitř zahradního domku nebo vlezou i do praskliny fasády. Důležité potom je, koupit si sprej s pumpičkou, který dostříkne několik metrů a zlikviduje hnízdo i s larvami a vajíčky. Pokud se nám to nepodaří, povoláme raději odborníky na hubení hmyzu.

Klimatizace čerstvý vzduch do místnosti nedovede

Pozor! Stále ještě je poměrně rozšířený omyl, který se vztahuje k větrání a klimatizaci. Někdo si myslí, že klimatizace vyměňuje vzduch, a tedy větrá. Opak je pravdou, při zapnuté klimatizaci, aby se její efekt projevil, musí být místnost zavřená a klimatizace pak podle navoleného programu buď chladí, nebo také vytápí, případně snižuje vlhkost vzduchu. Její čtvrtým programem je "venilátor", což je ale jen pohyb vzduchu v místnosti, tedy se jedná o výkonnější stolní venilátor. Větrání je někdy složitější v podkorvných bytech, ale existuje výkyvné střešní okno s unikátní klapkou, která zajišťuje mikrovětrání, ale na druhé straně zamezuje přístup hmyzu do interiéru.

comments powered by Disqus


Podobné články


Dřevodomek je zdravé a krásné bydlení, které se vyplatí

Líbí se vám dřevodomky a bojíte se jejich zvýšené potřeby údržby? Tak ano, určitě dřevomek se bez...
více...

Ložnice není pracovna, tělocvična ani galerie - pokud to tak doma máte, můžete trpět nespavostí

Možná vám zásady feng šuej nic neříkají, ale máte cit pro pohodový život a dobře se vám spí. Ale jestli tomu...
více...

Drahé kameny v bytě - zdravější bydlení, lepší vztahy a konec zbytečného stresu

Nerosty, to je přírodní bohatství, ze kterého můžeme profitovat všichni. Je to sice neživý, ale energií nabytý...
více...

Zdravé bydlení nemusí být zároveň drahé bydlení

Bydlení, to je jeden z předpokladů šťastného života. A právě kvůli bydlení se i nejčastěji zadlužujeme. Ale...
více...

Chybí vám doma tma? Zařiďte si ji, jinak se budete ráno probouzet unavení!

Jsou lidé, kteří ji nesnáší a lidé, kteří si bez ní neodpočinou. V létě často chybí a v zimě jí je až...
více...

Aloe vera - ideální rostlina do ložnice

Bydlení bez živé zeleně, to je sice bydlení bez starostí, ale... Živé rostliny prostě do bytu patří. a nic...
více...

Bydlení s krásným výhledem? Bonus k nezaplacení!

Co potřebujeme ke štěstí? Napadla vás někdy tahle otázka? Co jste na ni odpověděli? Nechte nás hádat. Byla to...
více...

Elektrické podlahové topení je investice do zdravé a čisté domácnosti

Uvažujete o elektrickém podlahovém vytápění? Určitě to není špatný nápad! Pořizovací cena není vysoká, ale...
více...

Mikroventilace zajistí čerstvý vzduch a zdravé bydlení s minimálními ztrátami tepla

Bydlet zdravě, to znamená, pravidelně doma větrat. Čerstvý vzduch potřebujeme nejen proto, aby se nám lépe...
více...

Markýzy vám zajistí klidné posezení na balkoně nebo terase, i když praží slunce nebo prší

Zvažujete instalování markýzy, která vás bezpečně ochrání proti slunečnímu svitu, větru a dešti? Rádi si...
více...