Děti a hygiena, která je ve prospěch jejich zdraví, ale může i škodit

Hygienické návyky, to je základ zdraví, který odkoukáváme od svých rodičů, a který si neseme do života jako věno. I když ne každý dospělý ho má z dětství zažitý. A proto, když se staneme rodiči, stáváme se i “tvůrci” hygienických návyků svého dítěte. A je často velká dřina, kterou provází v některých rodinách i křik, pláč a vztek. A to jsou hodně špatní pomocníci. Lepší je, zkusit to s dítětem formou hry a malého uplácení.

děti, hygiena, mytí dětí, koupání dětí, čištění zubů dětí, výchova dětí

Hra oklame každého

Pojďme tedy postupně od útlého věku. Jak jinak zapůsobit na nejmenší, když ne formou hry. Zoubky by si měly dětem mýt již od vykouknutí prvního odvážlivce. Nejprve to budete muset zvládnout jen vy, ale postupně je třeba nechat aktivitu na jejich straně. Aby to bylo pro ně lákavější, kupte zajímavý kartáček doplněný různou dekorací. Výběr dětského téma ji skutečně velký, takže to nebude problém. Ovocné chutě past si vaše děti jistě také velmi rychle oblíbí, takže v tomto směru se není čeho obávat. Nyní pojďme na mytí rukou. Před jídlem a po použití WC, po návratu z procházky a zašpinění se, vždy ho změňte na žertovnou scénku, která ho hned přiláká k umyvadlu. Vtipné mýdlo v podobě rybky může připlout přes umyvadlo. Připravit si můžete několik příběhů, stačí spustit uzdu fantazie. Nezapomínejte však na to nejpodstatnější - na váš příklad. Děti velmi rádi opakují vše po rodičích. Prostřednictvím vašeho chování jim tedy ukažte, co mají kdy dělat a ony si to vezmou za své také. Stejně však budou vnímat i to, že vy se těmto pravidlům vyhýbáte. Nesnažte se jim zbytečně lhát a ruce, a zuby si umyjte spolu s nimi.

Dělejte pouze dozor

Už starší děti chcete naučit nějaké samostatnosti, abyste nemuseli tolik času trávit ještě i v koupelně. Sami odhadnete, kdy jsou na to vaše děti připraveny. Postupně přenecháváme celé koupání pouze na nich. Udělejte z toho malou slavnost, že je znovu o něco větší, tak se už může začít koupat samo. Vy jen dohlížejte na to, jak mu to jde. Když vás už bude doslovně vyhazovat z koupelny, že to už opravdu zvládne, překvapte ho ještě namátkovými kontrolami, zda se opravdu umylo dobře. Nedejte se oklamat ani při ranním mytí. Děti často vyběhnou na poslední chvíli z postele a tváří se, že za ten krátký čas všechno stihly. Klidně udělejte test s dýchnutím a hned zjistíte, zda se jejich ústa setkala s kartáčkem. Stejně před obědem přivoňte k rukám, jestli si je opravdu opláchly mýdlem. Když máte doma rošťáky, musíte být o krok před nimi a postrašit je těmito kontrolami, dokud to nebudou brát za naprostou samozřejmost. Při tom všem nezapomínejte ani na výběr vhodné kosmetiky. To co je dobré pro vás, není samozřejmě vhodné i pro citlivější dětskou pokožku. Na začátek vybírejte raději neutrální přípravky, které nemají ovocné nebo medové přídavky. Snadno se totiž může stát, že dítě bude na ně alergické. Také myslete na to, že vždy jde o produkt s chemickým základem, takže to s jejich používáním není třeba přehánět.

Občas pomůže uplácení

Komplikace s dodržováním hygieny přicházejí často znovu v teenagerském věku. Není to tak ani v případě dívek, které automaticky začínají o sebe více dbát. Jim byste měli jen zdůraznit intimní péči, která předchází různým zánětům a výtokům. Těžší boj nastane s chlapci. Vždyť ne jednou se zlobíte i s vlastním manželem, takže máte dobrou předpřípravu. Jako první vyzkoušejte úmluvy. Možná když ho už omrzí poslouchat to všechno dokola, tak se raději dobrovolně postaví pod sprchu. O něco jednodušší to budete mít, když si najde přítelkyni. Pod tlakem zamilovanosti se začnou o sebe lépe starat, protože nebudou chtít přijít o přízeň své milované. Když vám však selžou všechny tyto možnosti, zkuste drobné podplácení. Za umytí chrupu, a denní hygienu nemusíte slibovat jen peníze. Dejte mu jako motivaci za odměnu něco, co ho určitě osloví.

Všeho moc škodí

Pokud už mluvíme o hygieně, je potřeba se zmínit také o tom, že to není třeba vždy přehánět. Malým dětem nemusíte každou chvilku mýt ruce a bát se jakéhokoli kontaktu s nějakou nečistotou a následně jídlem. Vzpomeňte si, jak jste vyrůstali vy a že se vám přesto, že vaše mámy úzkoprse nehleděly na každou nečistotu, nic nestalo. Člověk si totiž musí vybudovat jistou imunitu a tu získá právě v dětství. Chorobně zamítající postoj k nečistotám může působit kontraproduktivně a později vyvolávat různé alergie a nemoci při jakémkoliv kontaktu s nimi.

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak uklidnit dítě v období vzdoru?

Jste svědky scény, kdy se maminka snaží uklidnit řvoucí batole v obchodě? To odmítá reagovat a chce si prosadit...
více...

Domácí úkoly s prvňáčky? Chce to správnou motivaci!

Mít doma prvňáčka, to je pro rodinu velká změna. Rodiče čeká po příchodu z práce další směna, která...
více...

Děti nemusí být středem vesmíru, aby z nich vyrostli slušní dospělí

Výchova dětí se nikde nevyučuje. Učíme se ze tedy za pochodu a ze svých chyb. Proto nám také někdy připadá,...
více...

Usínání dětí nemusí být problém, když ...

Máte doma nespavé dítě? Zaveďte mu usínací rituály a snažte se dodržovat pravidelný denní režim. Dítě by...
více...

Proč chodit ven i s miminkem, které má rýmu?

Nachlazení a rýma se nevyhýbají ani malým miminkům. Výbornou prevencí je sice kojení, ale co když kojí maminka,...
více...

Hry, které sami dětem vyrobíte, zabaví děti i vás

V dnešní době není problém koupit dítěti hračku ani o víkendu a v pozdních večerních hodinách. Ale co takhle...
více...

Tablet pomáhá dětem rozvíjet kreativitu a představivost

Tablety a další elektronické hračky nebyly vymyšleny proto, aby jen bavily děti a pily krev rodičům. A naopak,...
více...

Děti, které vyrůstají v přehnané čistotě nejsou zdravější, opak je pravdou!

Imunita se tvoří ještě před tím, než se narodíme. Ale když se dítě narodí, je třeba jeho imunitu trénovat....
více...

Malé děti zvládnou snadněji manipulaci s telefonem, než si zavázat tkaničku

Hrát si s chytrým mobilním telefonem často vidíme i velmi malé děti. Vždy jde o klasický scénář, kdy maminka...
více...

Láska děti vychovává, ale důležitá je i konfrontace s prohrou

Na výchovu dítěte nemusíte být expert a přesto poznáte, že láska je to nejdůležitější, čím můžete svému...
více...