Odborná prohlídka města zdarma? Zkuste free walking tour!

Cestujete na vlastní pěst a chcete se o cizím měste dozvědět něco víc? Zúčastněte se odborné prohlídky s výkladem, pro kterou je zažitý anglický termín "free walking tour". Tato prohlídka má své výhody, ale také je třeba brát do úvahy i některá negativa. 

cestování, prohlídka města, průvodce, free walking tour

Free walking tour

Tento termín je ve světě zažitý v anglické podobě a velmi vzácně ho najdete použitý v jiném jazyce. Důvod je jednoduchý. Je to prohlídka města, která je připravena zejména pro turisty. A jakým jazykem se turisté dorozumívají v zahraničních zemích? Ano, je to převážně anglicky. Tato prohlídka bývá téměř vždy v anglickém jazyce, ale v některých městech natrefíte i na jiné celosvětově rozšířené jazyky. Například v Amsterdamu se provádí free walking tour i v španělštině. Jak již bylo zmíněno, free walking tour je prohlídka města (nebo i místa) se zaučeným průvodcem, který říká na jednotlivých zastávkách odborný výklad o tom, kde jste, co se tam stalo v minulosti, co se tam děje teď a co ještě můžete navštívit. Tyto prohlídky mají většinou pouze jednoho průvodce, a proto je i počet účastníků omezen. Pointou je, aby si každý člověk, který se této přehlídky zúčastní, odnesl nové poznatky o městě. A to není možné, pokud by na ulici stálo 200 lidí, kteří průvodce nejenže neslyší, ale ani nevidí.

Hledejte v internetových vyhledávačích

Téměř v každém hlavním městě (i v Praze) se pořádají takové prohlídky. Jak se však dozvědět, zda je potřeba se na ni zaregistrovat a kam se v jakou hodinu dostavit? Vše, co budete muset pro to udělat, je naťukat do Googlu město, ve kterém chcete prohlídku absolvovat spolu s heslem free walking tour. Každá taková společnost má svou webovou stránku, případně Facebook, kde jsou veškeré informace o tom jak se zaregistrovat, v jakých časech se prohlídky začínají a kde je tzv. meeting point (místo srazu). Meeting point je většinou u jedné z nejvýznamnějších památek, aby nikdo neměl problém tam trefit.

Platba za prohlídku

Na těchto prohlídkách to funguje následovně. Prohlídka se vám líbila? Výborně! Dáte průvodci takovou finanční odměnu , jaká si myslíte, že je adekvátní za jeho služby. Prohlídka se vám nelíbila? Škoda. Průvodci nejste povinen na konci dát žádné peníze, pokud jste vůbec nebyli spokojeni s jeho službami. Tento typ prohlídky by se ale neměl zneužívat a odejít bez zaplacení i z dobré prohlídky. Jak vám i sami průvodci jistě řeknou, průvodci od společnosti, která free walking tour organizuje, nejsou placeni a jejich jediný příjem je přímo od vás. Běžná cena, kterou je vhodné po dobré prohlídce dát je okolo 10 € za osobu.

Rady před absolvováním prohlídky

 • Před tím, než se na nějakou prohlídku vydáte, přečtěte si na internetu recenze na společnost, která v daném městě tyto prohlídky organizuje. V případě, že existuje více společností v jednom městě (což je v metropolích běžné) zvažte, která je pro vás nejvhodnější. Free walking tour nemusí být pouze o hlavních historických památkách. Prohlídky se často člení i podle toho, na co se v daném městě zaměřují. V Berlíně například můžete kromě klasické prohlídky, která spojuje historii, architekturu a také umění, absolvovat prohlídku, které se zaměřuje na Berlín v čase nacismu nebo na alternativní uměleckou stránku Berlína.
 • Na free walking tour se nejvíce vyplatí jít hned v první den, který strávíte ve městě. Důvod je jednoduchý. Za tři hodiny prohlídky získáte určitý přehled o tom, co ve městě je a později se můžete na místa, která vás nejvíce zaujala vrátit a prozkoumat je podrobněji. Pokud se vám i stane, že tour nebude zdařilá, zorientujete se ve městě a později si můžete udělat tour po svém.
 • Na tour přijďte s mírným časovým předstihem, protože pokud se opozdíte, může se stát, že přijdete na místo setkání a vaše skupina bude již na první zastávce.
 • Jak jste se asi již dovtípili z názvu těchto prohlídek, během celé tour se budete pohybovat pouze pěšky. Připravte se tedy na přibližně 3 hodiny chození a postávání na místě. Pokud nejste v nejlepší fyzické kondici zvažte, zda takovou prohlídku chcete absolvovat. A pokud jste i v dobré kondici, určitě si vezměte s sebou menší láhev s vodou a pohodlné boty.

Výhody free walking tour

 • Dozvíte se o městě informace přímo od člověka, který tam žije.
 • Informace se lépe přijímají, když je slyšíte přímo na místě, kterého se týkají, než kdybyste si je měli číst z turistického průvodce.
 • Průvodci jsou většinou mladí lidé, kteří mluví zajímavě a poutavě.
 • Můžete se ptát na tolik otázek, kolik jich budete chtít zodpovědět.
 • Vezmou vás na místa, kam byste se jako běžní turisté nedostali.

Nevýhody free walking tour

 • Celý dojem z prohlídky záleží na průvodci. Pokud vám nesedne, prohlídka se vám nemusí líbit.
 • Průvodce vás může vzít na místa, která jste již viděli nebo pro vás nejsou až tak zajímavá.
 • Špatné počasí umí prohlídku pořádně znepříjemnit.
 • Tour není vhodná pro lidi, kteří rádi poznávají a objevují místa sami a také necestují proto, aby viděli hlavní turistické památky, ale aby také poznali život lidí, kteří ve městě žijí.

comments powered by Disqus


Podobné články


Zimní dovolená - lyžování v exotických zemích

Letní dovolená je za námi a teď je ten pravý čas na plánování zimní dovolené. Pokud rádi lyžujete...
více...

Blesk zabíjí lidi, kteří zmatkují a schovávají se na nebezpečná místa

Blesk je přírodní elektrostatický výboj, který vzniká během bouřky. Nebezpečný je zejména při pobytu ve volné...
více...

Jak si užít dovolenou? Neplánujte a uvolněte se!

Letošní dovolenou má většina z nás za sebou. A jaké byly dojmy? Možná někdo z vás odpoví, že dovolená...
více...

Slovenská jezera lákají v létě, na podzim i v zimě

Rádi cestujete, ale nelákají vás velké dálky? A kdy jste naposledy byli na Slovensku? Je tam krásně, snadno se...
více...

Jak s klidem odcestovat z bytu, když v něm máte živé pokojové rostliny?

Máte v bytě zeleň a odjíždíte na delší dovolenou? Neradi byste o rostliny přišli a sousedé nemají čas nebo...
více...

Jak sbalit kufr na dovolenou a nic nezapomenout doma?

Dovolená je super, ale většina z nás prožívá nejprve stres, který způsobuje to, že neumíme balit. A protože...
více...

Hledání partnera na celý život je někdy dlouhodobá záležitost, ale vytrvejte!

Život single je na první pohled jednodušší, ale není dobré v něm dlouho setrvávat. Když už jste se nabažili...
více...

Hormon lásky redukuje váhu a posiluje charitativní cítění

Hormony lásky pomáhají ke spokojenému životu a dokonce i ke štíhlejší postavě. Nevěříte? Poradíme vám,...
více...

Doteky, objímání a stisk ruky - tři zázračné ingredience nejen duševního zdraví

Dotyk dělá s lidmi divy. A lidé, kteří tvrdí, že nepotřebují lidské teplo, neříkají pravdu. Málo se...
více...

Šest účinných druhů cvičení, která pomáhají snížit hladinu cholesterolu

Máte vysokou hladinu "špatného" cholesterolu? Většinou změna jídelníčku nestačí a už vám doktor hrozí...
více...