Odborná prohlídka města zdarma? Zkuste free walking tour!

Cestujete na vlastní pěst a chcete se o cizím měste dozvědět něco víc? Zúčastněte se odborné prohlídky s výkladem, pro kterou je zažitý anglický termín "free walking tour". Tato prohlídka má své výhody, ale také je třeba brát do úvahy i některá negativa. 

cestování, prohlídka města, průvodce, free walking tour

Free walking tour

Tento termín je ve světě zažitý v anglické podobě a velmi vzácně ho najdete použitý v jiném jazyce. Důvod je jednoduchý. Je to prohlídka města, která je připravena zejména pro turisty. A jakým jazykem se turisté dorozumívají v zahraničních zemích? Ano, je to převážně anglicky. Tato prohlídka bývá téměř vždy v anglickém jazyce, ale v některých městech natrefíte i na jiné celosvětově rozšířené jazyky. Například v Amsterdamu se provádí free walking tour i v španělštině. Jak již bylo zmíněno, free walking tour je prohlídka města (nebo i místa) se zaučeným průvodcem, který říká na jednotlivých zastávkách odborný výklad o tom, kde jste, co se tam stalo v minulosti, co se tam děje teď a co ještě můžete navštívit. Tyto prohlídky mají většinou pouze jednoho průvodce, a proto je i počet účastníků omezen. Pointou je, aby si každý člověk, který se této přehlídky zúčastní, odnesl nové poznatky o městě. A to není možné, pokud by na ulici stálo 200 lidí, kteří průvodce nejenže neslyší, ale ani nevidí.

Hledejte v internetových vyhledávačích

Téměř v každém hlavním městě (i v Praze) se pořádají takové prohlídky. Jak se však dozvědět, zda je potřeba se na ni zaregistrovat a kam se v jakou hodinu dostavit? Vše, co budete muset pro to udělat, je naťukat do Googlu město, ve kterém chcete prohlídku absolvovat spolu s heslem free walking tour. Každá taková společnost má svou webovou stránku, případně Facebook, kde jsou veškeré informace o tom jak se zaregistrovat, v jakých časech se prohlídky začínají a kde je tzv. meeting point (místo srazu). Meeting point je většinou u jedné z nejvýznamnějších památek, aby nikdo neměl problém tam trefit.

Platba za prohlídku

Na těchto prohlídkách to funguje následovně. Prohlídka se vám líbila? Výborně! Dáte průvodci takovou finanční odměnu , jaká si myslíte, že je adekvátní za jeho služby. Prohlídka se vám nelíbila? Škoda. Průvodci nejste povinen na konci dát žádné peníze, pokud jste vůbec nebyli spokojeni s jeho službami. Tento typ prohlídky by se ale neměl zneužívat a odejít bez zaplacení i z dobré prohlídky. Jak vám i sami průvodci jistě řeknou, průvodci od společnosti, která free walking tour organizuje, nejsou placeni a jejich jediný příjem je přímo od vás. Běžná cena, kterou je vhodné po dobré prohlídce dát je okolo 10 € za osobu.

Rady před absolvováním prohlídky

 • Před tím, než se na nějakou prohlídku vydáte, přečtěte si na internetu recenze na společnost, která v daném městě tyto prohlídky organizuje. V případě, že existuje více společností v jednom městě (což je v metropolích běžné) zvažte, která je pro vás nejvhodnější. Free walking tour nemusí být pouze o hlavních historických památkách. Prohlídky se často člení i podle toho, na co se v daném městě zaměřují. V Berlíně například můžete kromě klasické prohlídky, která spojuje historii, architekturu a také umění, absolvovat prohlídku, které se zaměřuje na Berlín v čase nacismu nebo na alternativní uměleckou stránku Berlína.
 • Na free walking tour se nejvíce vyplatí jít hned v první den, který strávíte ve městě. Důvod je jednoduchý. Za tři hodiny prohlídky získáte určitý přehled o tom, co ve městě je a později se můžete na místa, která vás nejvíce zaujala vrátit a prozkoumat je podrobněji. Pokud se vám i stane, že tour nebude zdařilá, zorientujete se ve městě a později si můžete udělat tour po svém.
 • Na tour přijďte s mírným časovým předstihem, protože pokud se opozdíte, může se stát, že přijdete na místo setkání a vaše skupina bude již na první zastávce.
 • Jak jste se asi již dovtípili z názvu těchto prohlídek, během celé tour se budete pohybovat pouze pěšky. Připravte se tedy na přibližně 3 hodiny chození a postávání na místě. Pokud nejste v nejlepší fyzické kondici zvažte, zda takovou prohlídku chcete absolvovat. A pokud jste i v dobré kondici, určitě si vezměte s sebou menší láhev s vodou a pohodlné boty.

Výhody free walking tour

 • Dozvíte se o městě informace přímo od člověka, který tam žije.
 • Informace se lépe přijímají, když je slyšíte přímo na místě, kterého se týkají, než kdybyste si je měli číst z turistického průvodce.
 • Průvodci jsou většinou mladí lidé, kteří mluví zajímavě a poutavě.
 • Můžete se ptát na tolik otázek, kolik jich budete chtít zodpovědět.
 • Vezmou vás na místa, kam byste se jako běžní turisté nedostali.

Nevýhody free walking tour

 • Celý dojem z prohlídky záleží na průvodci. Pokud vám nesedne, prohlídka se vám nemusí líbit.
 • Průvodce vás může vzít na místa, která jste již viděli nebo pro vás nejsou až tak zajímavá.
 • Špatné počasí umí prohlídku pořádně znepříjemnit.
 • Tour není vhodná pro lidi, kteří rádi poznávají a objevují místa sami a také necestují proto, aby viděli hlavní turistické památky, ale aby také poznali život lidí, kteří ve městě žijí.

comments powered by Disqus


Podobné články


Trénink mozku zlepší paměť a ušetří vám zbytečné kroky

Zapomínáte a máváte nad tím rukou, že to patří k vašemu věku? Ale to vůbec není o věku! Někdy je prostě...
více...

Životopis, to není jen kus papíru, ale přímá cesta k vysněnému zaměstnání

Napsat životopis, tak aby zaujal, to není jen stáhnout něco z internetu a doplnit tam své iniciály. S odeslaným...
více...

Dovolená v klidné Evropě a na úžasných místech, která turisté tolik nevyhledávají

Plánujete dovolenou v Evropě? Máme pro vás čtyři výborné tipy. Pozveme vás do Řecka, Itálie, Skotska nebo...
více...

Příprava na pracovní pohovor, který povede k získání vysněné práce

Získat dobrou práci, to vyžaduje nejen dobré a odpovídající vzdělání, ale i mnoho dalších, zdánlivých...
více...

Jarní dovolená v Japonsku - ideální místo pro milovníky růžové barvy a rozkvetlých třešní

V naší zemi často vídáme turisty z Japonska. Proč se na oplátku nepodívat do této nádherné země? A jestli...
více...

Verona - město se starověkou krásou, která pohladí nejen romantické duše

Itálie je úžasná země s bohatou historií a množstvím památek. Na své si zde přijdou nejen milovníci umění,...
více...

Stáří je úžasná etapa života, kterou je třeba si náležitě vychutnat

Nikdo netouží po stáří, ale na druhou stranou rezignovat, to není ta správná cesta. Jsou staří lidé, kterým by...
více...

Co nás žene dopředu?

Hledáte smysl svého života? Připadá vám, že se hodně snažíte a výsledek není srovnatelný s ostatními? Ale to...
více...

Test, který přeprogramuje nezdary na štěstí

Jste ve fázi, kdy máte pocit, že se vám nic nedaří? Zoufáte si a zabředáváte do začarovaného kruhu? Jste...
více...

Jak přečkat dlouhou zimu ve skvělé náladě?

Zima je už docela dlouhá a ještě v našem podnebí nějaký čas pobude. Dochází vám energie a na dovolenou...
více...